Բրիտանացի նախարարը կարևորել է կրակի դադարեցումը և տարածաշրջանի ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն ընդունել է  Միացյալ Թագավորության Եվրոպական հարեւանության եւ Ամերիկայի հարցերով նախարար Ուենդի Մորթընին, որը կարևորել է Լեռնային Ղարաբաղում կրակի դադարեցման ռեժիմի հաստատումը եւ տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը, իսկ Արարատ Միրզոյանը հույս է հայտնել, որ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի անդամ Մեծ Բրիտանիան՝ որպես գործընկեր, կգործադրի  բոլոր հնարավոր ջանքերը ռազմագարերիների՝ «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով շուտափույթ վերադարձի համար։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով հյուրին՝ խորհրդարանի խոսնակը նշել է, որ երկու երկրների միջեւ գոյություն ունեցող գործընկերային հարաբերություններն առավել աշխուժացման կարիք ունեն, ինչին մեծապես կարող է նպաստել երկու խորհրդարանների միջեւ շփումների ակտիվացումը:
Անդրադարձ կատարելով Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակին՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ նոյեմբերի 9-ին կնքված եռակողմ հայտարարության կյանքի կոչման եւ տարածաշրջանում խաղաղության պահպանման համար հայկական կողմի համար առաջնահերթ է հայ ռազմագերիների եւ գերեվարված անձանց շուտափույթ վերադարձը հայրենիք: Ազգային ժողովի նախագահը հավելել է, որ հայկական կողմի համար շարունակում են օրակարգում լինել Արցախի կարգավիճակի հարցի շուրջ բանակցությունները՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում:
«Նախարար Մորթընը իր հերթին կարեւորել է կրակի դադարեցման ռեժիմի հաստատումը եւ տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանում բարեփոխումների օրակարգի, ինչպես նաեւ ՄԹ ֆինանսական աջակցությամբ Ազգային ժողովում իրականացվող «Նոր Հայաստան, ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի ընթացքի եւ հաջողությունների վերաբերյալ:
«Հանդիպման ավարտին Արարատ Միրզոյանը եւս մեկ անգամ կարեւորել է ռազմագարերիների՝ «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով շուտափույթ վերադարձի հարցը  եւ  հույս հայտնել, որ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի անդամ պետությունը՝ որպես գործընկեր, կգործադրի  բոլոր հնարավոր ջանքերը»,- հայտնել են ՀՀ Ազգային ժողովից:

Wendy Morton highlights ceasefire in NK and unblocking regional infrastructures
YEREVAN, FEBRUARY 16, ARMENPRESS. President of the National Assembly of Armenia Ararat Mirzoyan received Wendy Morton,United Kingdom's MinisterforEuropean Neighborhoodand theAmericas, who highlighted the establishment of the ceasefire regime in Nagorno Karabakh and the unblocking of the regional infrastructures. Ararat Mirzoyan hoped that the United Kingdom, as a partner country which is a member of the UNSC, will make all possible efforts for the speedy return of the POWs according to the principle of ''all for all''.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the National Assembly of Armenia, greeting the guest, the President of the parliament noted that the partnering relations between the two countries need to be further activated, which can be greatly fostered by the activation of inter-parliamentary interactions.
Referring to the situation over Nagorno Karabakh, Ararat Mirzoyan emphasized that for the implementation of the November 9 trilateral declaration and preservation of the regional peace the speedy return of the Armenian POWs and other detainees is priority for the Armenian side. Ararat Mirzoyan added that the negotiations on the status of Artsakh under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-chairs remains on the agenda of the Armenian side.
The interlocutors exchanged views on the reform agenda of Armenia, as well as the process and achievements of the program ''New Armenia, modern parliament'' carried out in the National Assembly of Armenia by UK funding.