Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը որևէ միջանցքի ստեղծման դրույթ չի պարունակում. ՀՀ ԱԳՆ խոսնակի արձագանքը Ալիևի հայտարարությանը
Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը որևէ միջանցքի ստեղծման դրույթ չի պարունակում.
ՀՀ ԱԳՆ խոսնակի արձագանքը Ալիևի հայտարարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների` 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետը որևէ միջանցքի ստեղծման մասին դրույթներ չի պարունակում: Հայաստանի տարածքով անցնող յուրաքանչյուր ճանապարհ կամ հաղորդակցության ուղի կա և լինելու է բացառապես Հայաստանի ինքնիշխանության և իրավազորության ներքո։
Այս մասին հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ պատասխանելով «Արմենպրես» լրատվական գործակալության հարցին:
- Ադրբջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ «նոյեմբերի 10-ին ստորագրված համատեղ հայտարարության մեջ առկա է հատուկ դրույթ Նախիջևանի միջանցքի ստեղծման մասին»: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք դա:
- Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում նշված է «տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման» մասին, և հենց այս մոտեցմամբ է Հայաստանը հանդես գալիս տարածաշրջանում կայունություն հաստատելու և համագործակցության հեռանկարների հարցերում: Վերոնշյալ կետը չի պարունակում որևէ միջանցքի ստեղծման դրույթներ: Հայաստանի տարածքով անցնող յուրաքանչյուր ճանապարհ կամ հաղորդակցության ուղի կա և լինելու է բացառապես Հայաստանի ինքնիշխանության և իրավազորության ներքո։

Трехстороннее заявление не содержит никаких положений о создании коридора: МИД Армении
Пункт 9 заявления премьер-министра Армении, президентов России и Азербайджана от 9 ноября 2020 года не содержит никаких положений о создании коридора. Любая дорога или коммуникация, проходящая через территорию Армении, находится и будет находится исключительно под юрисдикцией и суверенитетом Армении. Об этом заявила пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян в ответ на вопрос информационного агентства Арменпресс.
- Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «подписанное 9 ноября совместное заявление содержит специальное положение о создании Нахиджеванского коридора». Как Вы прокомментируете  это?
- В 9 пункте трехстороннего заявления от 9-го ноября говорится "о разблокировании всех экономических и транспортных связей в регионе", и именно этого подхода придерживается Армения в вопросах установления стабильности в регионе и перспектив сотрудничества.
Вышеуказанный пункт не содержит положений о создании какого-либо коридора. Любая дорога или коммуникация, проходящая через территорию Армении, находится и будет находится исключительно под юрисдикцией и суверенитетом Армении.