Հաստատվեց Տնտեսական արձագանքման ծրագիրը. նպատակն է՝ ՀՆԱ-ի կանխատեսումից ունենալ 1 տոկոսով ավելի աճ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը հաստատեց Տնտեսական արձագանքման ծրագիրը և գործողությունների նախնական պլանը: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը նշեց, որ ծրագրով սահմանվում են մինչև 2021 թվականի կիսամյակի ավարտը կառավարության հակաճգնաժամային արձագանքման առաջնահերթությունները, նպատակները և գործողությունների շրջանակը։
«Ակնհայտ է, որ անցած տարվա ընթացքում կորոնավիրուսի համավարակն ու Ադրբեջանի կողմից Արցախի հանդեպ սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծած պատերազմը, բացի հանրային առողջության ու անվտանգության հետ կապված լրջագույն մարտահրավերներից, երկրի համար տնտեսական շոկի աղբյուր էին։ Արդեն հասանելի են պաշտոնական թվերը, որոնք ասում են, որ 2020 թվականի տնտեսական անկումը գնահատվում է 7-8 տոկոսի շրջանակներում։ Տնտեսական այլ հիմնական ցուցանիշներ նույնպես բացասական դինամիկա են դրսևորել։ Անցյալ տարի կառավարության տնտեսական մի շարք միջոցառումների արդյունքում հնարավոր է եղել որոշակիորեն զսպել էլ ավելի մեծ անկում ունենալու ռիսկը»,- ասաց Ավինյանը։
Ծրագիրը շեշտադրում է երեք հիմնական գերակայություն, որոնք են՝ տնտեսական ակտիվության վերականգնումը, վստահելի գործարար և սպառողական միջավայրի ապահովումը և միջնաժամկետ տնտեսական քաղաքականության օրակարգի ձևավորումը։
Ըստ Ավինյանի՝ ծրագրով նախատեսված են 12 նպատակային գործողություններ և 14 աջակցության ծրագրեր։ «Նպատակային գործողությունների առանցքում են, օրինակ, գյուղատնտեսության ոլորտում բարձր ավելացված արժեք ստեղծող նոր մշակաբույսերի աճեցման և վերամշակման համար անհրաժեշտ նախապայմանների ապահովումը։ Դրանք են նաև քաղաքաշինական մի շարք ծրագրերի ուղղությամբ ջանքերի ակտիվացումը, օրինակ, Երևանի 33-րդ թաղամասի, Կոնդի զարգացման, Հին Երևանի և այլ նմանատիպ ծրագրեր»,- ասաց նա։
Աջակցության ծրագրերին անդրադառնալով՝ Տիգրան Ավինյանն ասաց, որ կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների հաղթահարման մի քանի միջոցառում կիրականացվի։ Մասնավորապես, կշարունակվեն գյուղատնտեսական ոլորտի սուբսիդավորման ծրագրերը, այլ միջոցառումներ կիրականացվեն։
«Եվ մի խոշոր բլոկ էլ կազմում է նոր ծրագիրը, որը նախատեսում է աջակցել մեր կողմից որդեգրած քաղաքականությանն այն առումով, որ Թուրքիայից որոշակի տեսակի բեռներ այլևս  հնարավոր չի լինելու ներմուծել։ Եվ մենք խրախուսելու ենք նմանատիպ արտադրանքի արտադրությունը Հայաստանում։ Սահմանվել է բարձր կատարողականի պահանջ կապիտալ ծրագրերի նկատմամբ։ Նաև ներդրվել է հստակ մոնիթորինգի և հաշվետվողականության մեխանիզմ։ Առհասարակ անհատական պատասխանատվությունն ու այս մեխանիզմները ներդրվել են բոլոր ծրագրերի նկատմամբ»,- ասաց նա։
Ըստ Ավինյանի՝ ծրագրի ընդհանուր նպատակը լինելու է բյուջեով պլանավորված ՀՆԱ-ի կանխատեսումից 1 տոկոսային կետով հավելյալ աճ ունենալը։

YEREVAN, FEBRUARY 4, ARMENPRESS. The Cabinet approved the Economic Response Program and the Preliminary Action Plan defining the government’s priority anti-crisis steps, goals and circle of actions.
Deputy Prime Minister Tigran Avinyan said that the COVID-19 pandemic and the second Nagorno Karabakh War in 2020 were a “source of economic shock” for the country, besides having posed serious public health and security challenges.
“Official figures are already published, according to which the 2020 economic decline is assessed in the framework of 7-8%. Other main economic indicators also displayed negative dynamics. As a result of several economic actions taken by the government last year, it was possible to somewhat suppress the risk of having a greater decline,” he said.
The program emphasizes three main priorities: restoration of economic activity, ensuring a reliable business and consumer environment and the development of a mid-term economic policy agenda.
12 targeted actions and 14 assistance programs are envisaged by the program.
Targeted programs include boosting agriculture and urban development, for example the development of the 33-rd district of Yerevan, the Kond district, Old Yerevan and others.
Avinyan said the aid programs include several actions for overcoming the economic consequences of the COVID-19 pandemic.
“And a big segment comprises the new program, which plans to support our adopted policy whereby it won’t be possible to import some types of cargo from Turkey any longer,” he said, referring to the Armenian government’s ban on imports of Turkish goods. “And we are going to encourage the productions of such goods in Armenia. A requirement for high performance is defined for capital programs. A special monitoring and accountability mechanism is also in place,” Avinyan said.
He added that the general goal of the program is to have a 1% additional growth of GDP than projected by the budget.