ՌԴ-ի հետ կանոնավոր չվերթերի վերագործարկումը կնպաստի զբոսաշրջության զարգացմանը. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարության նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ «Ճամփորդում եմ առանց covid-19» ծրագրին և դրա իրականացման ընթացքին՝ նշելով, որ Հայաստան ժամանողների մեծ թիվ է գրանցվել: «Սա տնտեսական գործոն է, որովհետև նախորդ մեկ տարվա ընթացքում բազմաթիվ մեր հայրենակիցներ, ովքեր ցանկացել են գալ Հայաստան, չեն ունեցել այդ հնարավորությունը ու հիմա, երբ Ռուսաստանի հետ հաղորդակցությունը բացվել է, սպասվում է, որ Հայաստան կժամանեն մեր հայրենակիցները»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց վարչապետը։
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը նկատեց, որ ճամփորդելու այն մոդելը, որ պայմանավորվել էին ռուս ու բելառուս գործընկերների հետ, մեկամսյա պիլոտային ծրագիր էր համարվում, բայց երեկվա որոշմամբ՝ այլևս մեկ ամսվա խնդիրը դուրս է եկել։ «Փետրվարի 15-ից ունենալու ենք երկու ուղղությամբ չորս կանոնավոր չվերթ։ Այս երեք օրվա ընթացքում Հայաստանից մեկնել է 3900, Հայաստան եկել է 3400 մարդ», - ասաց նա՝ ավելացնելով, որ հայկական անձնագրով մեկնածների թիվը 1423 է, իսկ հայկական անձնագրով Հայաստան ժամանածների թիվը՝ 1263։
Անդրադառնալով այն քաղաքացիների խնդրին, որոնք մեկնել էին ՌԴ ու հետ վերադարձել ծագած խնդիրների պատճառով՝ Գրիգորյանը նշեց, որ խնդիրը կապ չունի ծրագրի հավելվածի հետ:
«Ըստ նախնական տվյալների՝ այդ մարդիկ մեկնել են Ռուսաստան թղթային QR կոդով, որը կասկածներ է առաջացրել ռուս սահմանապահների մոտ։ Մենք, ըստ հնարավորությունների, կօժանդակենք, որ այդ խնդիրները լուծվեն», - ասաց փոխվարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարեց անհրաժեշտ հաղորդակցություն ծավալել՝ քաղաքացիներին հավելվածի մասին լիարժեք տեղեկատվությունը հասցնելու համար: Վարչապետի համոզմամբ՝ կանոնավոր չվերթերի վերականգնումը նոր ազդակ կհաղորդի նաև զբոսաշրջության ոլորտի զարգացմանը:

Re-launch of regular flights with Russia will contribute to tourism development, Armenian PM says
YEREVAN, FEBRUARY 4, ARMENPRESS. During today’s Cabinet meeting Armenian Prime Minister Nikol Pashinhyan touched upon “I Am Travelling Without COVID-19” project and its implementation process, stating that a great flow of people arriving in Armenia has been observed since the launch of the program.
“This is an economic factor because during the past year many of our compatriots who wished to visit Armenia didn’t have that opportunity and now, when the air communication has resumed with Russia, it is expected that our compatriots will arrive in Armenia”, Pashinyan said.
Deputy Prime Minister Mher Grigoryan clarified that the travel model which they have agreed over with the Russian and Belarusian partners was a one-month pilot project, but according to yesterday’s decision that one-month has been removed. “Starting from February 15 we will have four flights a week on both directions. Within these three days 3900 people have left Armenia, and 3400 arrived in Armenia”, he said, adding that the number of people who departed with Armenian passports is 1423, and the number of those who arrived in Armenia with Armenian passports is 1263.
As for those citizens who departed for Russia and then returned back due to some problems, the deputy PM said this has no connection with the project app. But he noted that they will assist in solving that problem within their capacities.
PM Pashinyan tasked to conduct a necessary communication with the citizens so that they will be fully aware of the app. According to him, the resumption of regular flights with Russia will contribute to the development of tourism.