ԵՊԲՀ-ում բացվել է Արցախյան երկրորդ պատերազմում զոհված հերոսների հիշատակին նվիրված հուշատախտակ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բժշկական համալսարանում բացվել է Արցախի դեմ սանձազերծված ադրբեջանաթուրքական լայնածավալ պատերազմում զոհված հերոսներին նվիրված հուշատախտակ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ԵՊԲՀ-ից:
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանի, ԵՊԲՀ ռեկտոր Արմեն Մուրադյանի և մերօրյա հերոսների հարազատների ու համալսարանականների մասնակցությամբ բացված՝ «Դուք հպարտորեն ձեր պարտքը տվեցիք, իսկ մենք ձեզ պարտք մնացինք» տողերով վերնագրված հուշատախտակն անուն առ անուն կհավերժացնի հերացիականների հիշատակը:
«Հայոց բանակի հիմնադրման օրը, մենք հավաքվել ենք բժշկական մայր բուհում, որպեսզի կատարենք ամենապատվարժան պարտականություններից մեկը՝ հավերժացնենք մեր գործընկերների անունները, ովքեր չհասցրին հազարավոր կյանքեր փրկել խաղաղ պայմաններում, բայց  հերոսացան՝ փրկելով արժանապատվությունը, մեր զինվորներին, ժողովրդին: Նրանք հավերժ ներկա են լինելու մեր համալսարանում: Յուրաքանչյուր երիտասարդ ուսանող այստեղ գտնվելով պետք է հիշի՝ այս հերոսները պարտավորություն կրելով ժողովրդի առջև նվիրեցին ամենաթանկը՝ չխնայելով ոչ երիտասարդություն, ոչ հեռանկարներ, ոչ ապագա, անգամ ձեր և մեր արցունքները»,-  նշել է ԵՊԲՀ ռեկտորը՝ ավելացնելով, որ անմահացած տղաներից շատերը տաղանդավոր էին ոչ միայն բժշկության մեջ, նաև այլ ոլորտներում:
«Տղե՛րք, դուք ամբողջությամբ տվեցիք ձեր պարտքը, մենք մնացինք ձեզ պարտք: Համալսարանը ջանք ու եռանդ չի խնայելու, որպեսզի այդ պարտքի հնարավոր մասն ապահովի ապագա սերունդների համար»,- ընդգծել է Արմեն Մուրադյանը:
ԿԳՄՍ նախարարը շնորհավորելով բանակի ստեղծման օրվա առիթով՝ նշեց, որ արդեն 1 տարի է բժիշկները պատերազմ են մղում 2 ճակատով: «Համավարակի դեմ պայքարին ավելացավ իրական պատերազմը: Վերքերը թարմ են, արյունը չի չորացել, սպիանալու մասին դեռ չենք կարող խոսել, սակայն առանց ընկճվելու պետք է առաջ շարժվենք՝ հանուն մեր սերունդների»,- ասել է նախարարը՝՝ բանակին մաղթելով մարտական ոգի:
Ինչպես նշել է ԵՊԲՀ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Միքայել Ադամյանը, հուշատախտակի վրա գրված տողերն առավել քան պարտավորեցնող են և առաջարկեց դրանք առաջիկայում օգտագործել նաև բժշկական տարբեր միջոցառումներում՝ որպես ապագա բժիշկների երդման տեքստ՝ ի հիշատակ բոլոր զոհված տղաների:
Այս միջոցառմանը դժվար էր մասնակցել առանց հուզմունքի և արցունքների:  Մերօրյա հերոսներին նվիրված փոքրիկ տեսանյութից հետո ելույթներով հանդես են եկել ԵՊԲՀ ընդհանուր բժշկության, ստոմատոլոգիական և դեղագիտական ֆակուլտետների դեկանները, ինչպես նաև ռազմաբժշկական ֆակուլտետի դասախոսները:
«Արիության համար» մեդալի արժանացած ՌԲՖ 5-րդ կուրսի ուսանող Նիկոլայ Գրիգորյանի խոսքով՝ ռազմաբժշկական ծառայությունն այս պատերազմում անդառնալի կորուստներ ունեցավ: «Դա չի խոսում այն մասին, որ մենք թերացանք կամ պատրաստ չէինք մեր առջև դրված խնդիրներին: Հիվանդանոցներ, ծննդատուն և շտապօգնության մեքենաններ թիրախավորող ու շտապօգնության մեքենաններով դիվերսիոն գործողություններ իրականացնող թշնամու գործողությունները դեմ էին բոլոր մարդասիրական կանոններին»,-ընդգծել է պատերազմի մասնակիցը՝ ավելացնելով, որ թիկունքում լսել ընկերոջ զոհվելու մասին լուրը, հավասարազոր է զոհվելուն: «Ինձ համար պատերազմի ընթացքում ամենածանր օրը ընկերոջս թաղման օրն էր: Մենք պարտք մնացինք նրանց»,- նշել է Նիկոլայ Գրիգորյանը՝  շեշտելով, որ սեփական երկրի համար զոհվելը կարևոր է, սակայն առավել կարևոր է ապրել՝ հերոս տղաների անունները մեր մտքում դաջելով ու հաշվետու լինելով մեր խղճի առաջ:
Պատերազմի հետևանքով զոհվել են նաև շուրջ 3 տասնյակ ապագա բժիշկներ, զինվորական երդում տված ռազմական բժիշկներ, դեղագետներ. նրանք իրենց կյանքը տվեցին հանուն կյանքի:
Ամփոփելով միջոցառումը՝ Արմեն Մուրադյանն ընդգծել է, որ ոչ միայն այսօր, այլև բազմաթիվ այլ միջոցառումների, շարունակական ծրագրերի միջոցով 100-ամյա բժշկական կադրերի դարբնոցի պատերի ներսում վառ է պահվելու մարտի դաշտում ընկած հերոսների հիշատակը:

В ЕГМУ открыта мемориальная доска в честь героев, погибших во второй Арцахской войне
В Медицинском университете открыта мемориальная доска в честь героев, погибших в войне, развязанной Азербайджаном против Арцаха. Об этом Арменпресс сообщили в ЕГМУ.
Мемориальная доска с надписью “Вы с гордостью отплатили свой долг, а мы будем в вечном долгу перед Вами” открылась при участии министра образования, науки, культуры и спорта Ваграма Думаняна, ректора ЕГМУ Армена Мурадяна, родных и близких сегодняшних героев и студентов вуза.
“В день основания Армянской Армии мы собрались в Медицинском университете, чтобы выполнить одну из самых почетных обязанностей - увековечить имена наших коллег, которые не успели спасать жизни в мирное время, но стали героями, сохраняя достоинство наших солдат и людей. Они навсегда останутся в нашем университете. Каждый студент должен помнить, что эти герои, преданные людям, пожертвовали самым дорогим, не щадя ни свою молодость, ни перспективы, ни будущее, ни даже наши слезы”, - сказал ректор ЕГМУ, добавив, что многие из ребят, которые обрели бессмертность были талантливы не только в медицине, но и в других областях.
“Парни, Вы полностью отплатили Ваш долг, а мы будем в вечном долгу перед Вами. Университет не пожалеет сил и энергии, чтобы часть этого долга выплатить будущим поколениям”, - подчеркнул Армен Мурадян.
Поздравив с Днем Армии, министр образования и науки отметил, что вот уже год как врачи ведут войну на два фронта. К борьбе с эпидемией добавилась и реальная война. “Раны свежи, кровь не засохла, мы пока не можем говорить об исцелении, но мы должны двигаться вперед, не отчаиваясь, ради наших будущих поколений”, - сказал министр, пожелав Армии боевого духа.
Как отметил председатель попечительского совета ЕГМУ Микаел Адамян, строки, написанные на мемориальной доске, более чем обязывают, он предложил использовать их на различных медицинских мероприятиях, как слова для текста клятвы будущих врачей в память обо всех погибших ребятах.
На этом мероприятии невозможно было оставаться без слез. После показа короткого видеоролика, посвященного сегодняшним героям, выступили деканы лечебного, стоматологического и фармацевтического факультетов ЕГМУ, а также преподаватели военно-медицинского факультета.
По словам Николая Григоряна, студента 5 курса, награжденного медалью “За отвагу”, военно-медицинская служба в этой войне понесла невосполнимые потери. Это не значит, что мы проиграли или не были готовы к поставленным перед нами задачам. Удары врага по больницам, роддомам и машинам скорой помощи противоречат всем гуманитарным нормам. Самым тяжелым днем для меня во время войны был день похорон моего друга. Мы в долгу перед погибшими”, - сказал он, подчеркнув, что можно умереть за свою страну, но гораздо важнее жить, храня в памяти имена ребят - героев и неся ответственность за них перед своей совестью.
В дни войны  погибло почти 30 будущих врачей, военных врачей, принявших военную присягу, и фармацевтов. Они отдали свои жизни за будущую жизнь.
В конце мероприятия, Армен Мурадян подчеркнул, что память о героях, павших на поле боя, навсегда сохранится в стенах 100-летней кузницы врачей.