«STARMUS» միջազգային փառատոնը մասնակցության լայն շրջանակ կունենա
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գիտության ու արվեստի միջազգային «STARMUS 6-րդ» (Stars and Music) փառատոնը անցկացվելու է Հայաստանում սեպտեմբերի 6-11-ը:  «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը նշեց, որ Հայաստանի համար մեծ պատիվ է հյուրընկալելու այդ միջազգային փառատոնը:
«Ակնկալվում է գիտության, արվեստի ոլորտի հայտնի դեմքերի այցելություններ Հայաստան: Թույլ տվեք այս պահին չնշեմ նրանց անունները, որովհետև գործընթացը հստակեցման փուլում է: Մինչ փառատոնը աշխարհի տարբեր մեգապոլիսիներում լինելու են նախնական միջոցառումներ, որոնք նախատեսվում են Մոսկվայում, Աբու Դաբիում, Սինգապուրում և այլն: Մեր առաջնահերթ նպատակը գիտության արժևորումն է: Մեզ համար այս փառատոնը շատ է կարևորվում այն տեսանկյունից, որ մեծացնի երիտասարդների հետաքրքրությունը գիտության նկատմամբ, որովհետև մենք ցանկանում ենք ուժեղացնել տեխնոլոգիական կրթությունը Հայաստանում»,-ասաց Արթուր Մարտիրոսյանը:
Նախարարի տեղակալի խոսքով, ակնկալվում են բազմաթիվ հյուրեր: Նախատեսված են տարբեր մեծ ու փոքր միջոցառումներ, ծրագիրը ներկայում մշակման փուլում է: ԿԳՄՍ և Բարձր տեխնոլոգիաների նախարարությունները ուզում են այնպես անել, որ տոմսերը լինեն մատչելի, դրանից բացի, որ «STARMUS»-ի շրջանակում անպայման լինեն բացօթյա քննարկումներ, որպեսզի ավելի մեծ թվով քաղաքացիներ կարողանան ընդգրկվել միջոցառումներում: Նպատակն է ապահովել միջոցառմանը հասարակության լայն հատվածի ընդգրկվածություն:
«Փառատոնից ակնկալիքները շատ են, սպասվում է ընդանուր հետաքրքրության աճ գիտության նկատմամբ, կոնկրետ թվով գիտական հաստատությունների միջազգային կապերի ընդլայնում: Կարծում եմ, որ շատ գաղափարներ կծնվեն տեղում: Ինքը ծավալով այնքան մեծ միջոցառում է, որ հնարավոր է տնտեսական առումով նույնպես նշանակություն ունենա, զբոսաշրջությունը խթանելու տեսանկյունից նույնպես կարևոր լինի»,- հավելեց նախարարի տեղակալը:

Международный фестиваль “STARMUS” пройдет при широком участии
VI Международный фестиваль науки и искусства “STARMUS” (Stars and Music) состоится в Армении с 6 по 11 сентября. Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Артур Мартиросян на пресс-конференции в пресс-центре Арменпресс отметил, что для Армении большая честь принимать этот международный фестиваль.
“Ожидаются визиты в Армению людей известных в области науки и искусства. Позвольте мне пока не называть их имена, поскольку этот процесс находится в процессе уточнения. Перед фестивалем пройдут предварительные мероприятия в разных городах мира, они запланированы в Москве, в Абу-Даби, в Сингапуре и в др. Наша основная цель - популяризация науки. Для нас этот фестиваль очень важен с точки зрения повышения интереса молодежи к науке, потому что мы хотим улучшить в Армении качество технологического образования”, - сказал Артур Мартиросян.
По словам замминистра, ожидается много гостей. Планируются различные большие и малые мероприятия, программа в настоящее время разрабатывается. Министерства НОКС и высших технологий хотят сделать так, чтобы билеты были доступными, кроме того, чтобы в рамках “STARMUS” обязательно проходили открытые обсуждения, и чтобы больше людей смогли участвовать в мероприятиях.
“ От фестиваля мы многого ожидаем, это и рост общего интереса к науке, и расширение международных связей с рядом научных учреждений. Думаю, на месте родится много идей. Это настолько масштабное мероприятие, что оно может стать и экономически значимым, также может быть важным и с точки зрения продвижения туризма”, - добавил замминистра.