Չինաստանի առափնյա պահապնությունն օտարերկրյա նավերի վրա կրակ բացելու լիազորություններ կստանա
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի ծովային ոստիկանությունը (առափնյա պահպանությունը) փետրվարի 1-ից լիազորություններ կստանա կրակ բացելու օտարերկրյա նավերի վրա ՉԺՀ-ի ազգային ինքնիշխանության պաշտպանության համար: Ինչպես հունվարի 25-ին հայտնել Է Չինաստանի «Տենսյուն սինվեն» լրատվական պորտալը, դա հետեւում Է ՉԺՀ-ի Ծովային ոստիկանության մասին ընդունված օրենքից, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Վտանգավոր իրավիճակների դեպքում, որոնք կծագեն օտարերկրյա կազմակերպությունների եւ մասնավոր անձանց կողմից ծովում հակաիրավական գործողությունների կամ պետական ինքնիշխանության, սուվերեն իրավունքների կամ իրավասության դեմ ոտնձգությունների հետեւանքով, ծովային ոստիկանության մարմինները սույն օրենքին, այլ իրավական ակտերին եւ որոշումներին համապատասխան օժտված են իրավունքով այդ թվում կիրառելու զենք, ձեռնարկելու բոլոր անհրաժեշտ միջոցներն այդ խախտումների կանխման եւ վտանգի վերացման համար»,- մեջբերում Է անում պորտալը օրենքի տեքստից:
Այդ իրավական ակտի համաձայն՝ ՉԺՀ-ի ծովային ոստիկանությունը կարող Է հրազեն կիրառել այն բանի ապացույցների դեպքում, որ կասկածյալները ապօրինի փոխադրում են զենք, ռազմամթերք, պետական գաղտնիք ներկայացնող նյութեր, թմրամիջոնեցներ եւ այլ իրեր եւ հրաժարվում են ենթարկվել: Նաեւ զենքի կրառումը թույլատրվում Է այն դեպքում, եթե օտարերկրյա նավն ապօրինի տնտեսական գործունեություն Է վարում ՉԺՀ-ի ջրատարածքում, չի ենթարկվում հրամաններին եւ անտեսում Է զննում կատարելու պահանջները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Береговая охрана Китая получит полномочия открывать огонь по иностранным кораблям
Морская полиция Китая (береговая охрана) с 1 февраля получит полномочия открывать огонь по иностранным кораблям для защиты национального суверенитета КНР. Как сообщил в понедельник китайский информационный портал "Тэнсюнь синьвэн", это следует из принятого Закона о морской полиции КНР, передает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"В случае опасных ситуаций, возникших в результате противоправных действий или посягательств на государственный суверенитет, суверенные права или юрисдикцию на море со стороны иностранных организаций и частных лиц, органы морской полиции в соответствии с настоящим законом, другими соответствующими правовыми актами и постановлениями наделены правом в том числе применять оружие, принять все необходимые меры для предотвращения таких нарушений и устранения опасности", - приводит портал текст закона.
Согласно этому правовому акту, морская полиция КНР может применять огнестрельное оружие в случае наличия доказательств того, что подозреваемые незаконно перевозят вооружения, боеприпасы, материалы, представляющие государственную тайну, наркотические средства и другие предметы и отказываются подчиниться. Также применение оружия разрешается в случае, если иностранный корабль "ведет незаконную хозяйственную деятельность в акватории КНР", не подчиняется приказам и игнорирует требования в проведении досмотра.