Մոզամբիկում գրեթե 7 հազար մարդ փախստական Է դարձել «Էլոիզա» փոթորկի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոզամբիկի գրեթե 7 հազար բնակիչներ հարկադրված են եղել լքել իրենց տներն «Էլոիզա» արեւադարձային փոթորկի պատճառով, որն անցած հանգստայն օրրին մոլեգնել Է երկրում եւ հարուցել հորդառատ տեղատարափներ, հեղեղումներ եւ ավերումներ: Հունվարի 25-ին այդ մասին հայտնել Է Club of Mozambique պորտալը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Պորտալի տվյալներով՝ տարերքի հետեւանքով ավերվել Է 5 հազարից ավելի տուն, գլխավորապես Բուզիի, Դոնդոնի, Նյամատանդայի շրջաններում եւ Բեյրա քաղաքում (Սոֆալայի նահանգ): Աելի քան 136 հազար հեկտար տարածքում ոչնչացել են պարենային մշակաբույսերի ցանքերը: Ավերվել Է ինը դպրոց, տուժել եւս 17 ուսումնական հաստատություն եւ 11 հիվանդանոց:
«Բնակչությունը պարենի, խմելու ջրի, ծածկոցների եւ վրանների շտապ մատակարարումների կարիք ունի ,- պորտալին հայտնել Է ActionAid Mozambique բարեգործական կազմակերպության կառավարիչ Մարսիա Փենիսելան:- Հաշվի առնելով, որ տեղանքի շատ հատվածներ հայտնվել են ջրի տակ՝ վնասվել են Էլեկտրահաղորդման գծերը, օգնության առաքումն առանձնապես դժվարացած կլինի»: Մոզամբիկի Կառավարման եւ ռիսկերի կրճատման ազգային ինստիտուտի տվյալներով՝ «Էլոիզան» անցնելիս քամու արագությունը հասել Է վայրկյանում 41,6 մետրի: Այժմ ցիկլոնը մոլեգնել Է Հարավաֆրիկյան Հանրապետության հյուսիսային հասում, Զիմբաբվեի հարավում եւ Բոտսվանայի արեւելքում, զգացվում Է նաեւ Էսվատինիում (նախկին Սվազիլենդ), հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: в Мозамбике почти 7 тыс. человек стали беженцами из-за шторма "Элоиза"
Почти 7 тыс. жителей Мозамбика были вынуждены покинуть свои жилища из-за тропического шторма "Элоиза", обрушившегося на страну в минувшие выходные и вызвавшего обильные ливни, наводнения и разрушения. Об этом сообщил в понедельник портал Club of Mozambique.
По его данным, в результате последствий стихии разрушены более 5 тыс. домов, главным образом в районах Бузи, Дондон, Ньяматанда и в городе Бейра (провинция Софала). Посевы продовольственных культур уничтожены на территории в более чем 136 тыс. га. Разрушены девять школ, пострадали еще 17 учебных заведений и 11 больниц.
"Население испытывает нужду в срочных поставках продовольствия, питьевой воды, одеял и палаток, - сообщила порталу менеджер благотворительной организации ActionAid Mozambique Марсия Пенисела. - С учетом того, что многие участки местности оказались под водой, повреждены линии электропередачи, доставка помощи будет особенно затруднена",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По данным Национального института управления и сокращения рисков Мозамбика, скорость ветра во время прохождения "Элоизы" достигала 41,6 м/с.
Теперь циклон обрушился на северную часть ЮАР, юг Зимбабве и восток Ботсваны, ощущается и в Эсватини (бывший Свазиленд).