Ռիո դե Ժանեյրոյում չեղարկել են 2021 թվականի կառնավալը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրազիլիայի Ռիո դե Ժանեյրո քաղաքի քաղաքապետ Էդուարդու Պայեսը հայտարարել Է այս տարի կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով նշանավոր կառնավալի անցկացումից հրաժարվելու որոշման մասին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Ես երեք չեմ թաքցրել կորոնավիրուսի նկատմամբ սարսափը եւ գիտակցում եմ այդ մշակութային միջոցառման տնտեսական կարեւորությունը մեր ժողովրդի համար:
Սակայն այժմ խելամիտ չեմ համարում, որ մենք կարողանանք կառնավալ կազմակերպել հուլիսին»,-գրել Է նա Twitter-ում: 2020 թվականի սեպտեմբերին Ռիո դե Ժանեյրոյի Սամբայի դպրոցների անկախ լիգայի ղեկավարությունը, որը պատասխանատու Է կառնավալի կազմակերպման համար, հայտարարել Է, որ տոնը, որը ավանդաբար նշվում Է փետրվարին՝ կաթոլիկների Մեծ Պահքի սկսվելուց առաջ, իր ժամանակին չի անցկացվի:
Դրա հետ մեկտեղ այն ժամանակ չԷր բացառվում տոնի անցկացումն ավելի ուշ ժամկետ փոխադրելու հնարավորությունը: Այժմ որոշում Է ընդունվել հրաժարվել նաեւ այդ գաղափարից: Իրադրությունը բարդանում Է նաեւ այն պատճառով, որ բոլոր դպրոցները, բացի Պրիմեյրա դի Մանգեյրա» դպրոցից, համավարակի հետ կապված միջոցների պակաս ունեն ելույթները նախապատրաստելու համար: Չեմպիոնի՝ Ռիո դե Ժանեյրոյի կառնավալի հաղթողի տիտղոսն անցյալ տարի ստացել Է «Ունիդուս դու Վիրադոուրու» հայտնի սամբայի դպրոցը: Worldometer-ի վիճակագրական տվյալների համաձայն, Բրազիլիան մտնում Է կորոնավիրուսի գծով համաճարակաբանական ամենաանբարենպաստ իրադրություն ունեցող երկրների առաջին եռյակի մեջ: COVID-19-ի համավարակի սկսվելուց ի վեր երկրում հայտնաբերվել Է վարակման 8,7 մլն դեպք, 214,2 հազար հիվանդ մահացել Է, ապաքինվել Է գրեթե 7,6 մլն մարդ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В Рио-де-Жанейро отменили карнавал в 2021 году
Мэр бразильского города Рио-де-Жанейро Эдуарду Паес объявил о решении отказаться от проведения знаменитого карнавала в этом году из-за пандемии коронавируса.
"Я никогда не скрывал страсти к карнавалу и я осознаю экономическую важность этого культурного мероприятия для нашего города. Однако сейчас мне кажется безумным, что мы сможем организовать карнавал в июле", - написал он в твиттере.
В сентябре 2020 года руководство Независимой лиги школ самбы Рио-де-Жанейро, ответственной за организацию карнавала, заявило, что праздник, традиционно отмечаемый в феврале перед началом католического Великого поста, в обычное время проведен не будет. При том тогда не исключалась возможность переноса праздника на более поздний срок. Теперь принято решение отказаться и от этой идеи,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Ситуация осложняется еще и тем, что у всех школ, кроме школы "Примейра ди Мангейра", в связи с пандемией не хватает средств для подготовки выступлений.
Титул чемпиона, победителя карнавала в Рио-де-Жанейро, в прошлом году получила известная школа самбы "Унидус ду Вирадоуру".
Согласно данным статистического сайта Worldometer Бразилия входит в первую тройку стран с самой неблагоприятной эпидемиологической ситуацией по коронавирусу. С момента начала пандемии COVID-19 стране выявлено 8,7 млн случаев заражения, 214,2 тыс. пациентов скончались, выздоровели почти 7,6 млн человек.