Ճապոնիայում ձեռնարկում են COVID-19-ի դեմ բոլոր միջոցներն Օլիմպիադան անցկացնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի կառավարությունը ձեռնարկում Է կորոնավիրուսի տարածմանը հակազդելու բոլոր հարկ եղած միջոցներն այս ամռանն Օլիմպիական խաղերի անցկացման հնարավորություն ունենալու համար: Հունվարի 22-ին այդ մասին ՏԱՍՍ-ին հաղորդել են «Տոկիո-2020»-ի կազմկոմիտեում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Վարչապետ (Յոսիհիդե) Սուգան վճռականություն Է հայտնել անցակցնելու Խաղերը: Կառավարությունն անցակցնում Է COVID-19-ի հակազդմանը նվիրված մի շարք համակարգող խորհրդակցություններ եւ ձեռնարկում Է համակողմանի միջոցներ՝ հնարավորություն ունենալու համար անցկացնելու Օլիմպիադան: Մեր բոլոր գործընկերները, ներառյալ Ճապոնիայի կառավարությունը, Տոկիոյի վարչակազմը, Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն եւ Միջազգային պարալիմպիական կոմիտեն լիովին կենտրոնացած են այս ամռանը Խաղեն անցկացնելու վրա»,- նշել են կազմակերպությունում:
«Մենք հուսով ենք, որ առօրյա կյանքը կարող Է իր բնականոն ընթացքին վերադառնալ հնարավորինս շուտ, եւ մենք կշարունակենք գործադրել բոլոր ջանքեը, որպեսզի պատրաստվենք անվտանգ Խաղերին»,- հավելել Է «Տոկիո-2020»-ի ներկայացուցիչը: Ավելի վաղ Times թերթը, վկայակոչելով Ճապոնիայի կառավարության մի աղբյուր, հայտնել Է, որ երկրի ղեկավարության ներսում մասնավոր կարգով հանգել են այն եզրակացության, որ Տոկիոյում Խաղերն անհրաժեշտ Է չեղյալ հայտարարել կորոնավիրուսի պատճառով:
Ճապոնիայի կառավարությունում այդ տեղեկատվությունը հերքել են՝ համարելով «իրականությանը չհամապատասխանող»: Տոկիոյում Օլիմպիադան պետք Է տեղի ունենար 2020 թվականի հուլիսի 24-ից մինչեւ օգոստոսի 9-ը, բայց համավարակի պատճառով մրցումները մեկ տարով հետաձգվեցին եւ կկայանան 2021 թվականի հուլիսի 23-ից մինչեւ օգոստոսի 8-ն ընկած ժամանակամիջոցում: Ըստ որում Խաղերի «Տոկիո-2020» անվանումը պահպանված Է:

В Японии заявили, что принимают все меры против COVID-19, чтобы провести Олимпиаду
Правительство Японии принимает все надлежащие меры по противодействию распространению коронавируса, чтобы иметь возможность провести Олимпийские игры этим летом. Об этом ТАСС сообщили в пятницу в Оргкомитете "Токио-2020".
"Премьер-министр [Ёсихидэ] Суга выразил решимость провести Игры. Правительство проводит серию координационных совещаний по противодействию COVID-19 и принимает всесторонние меры, чтобы иметь возможность провести Олимпиаду. Все наши партнеры, включая правительство Японии, администрацию Токио, Международный олимпийский комитет и Международный паралимпийский комитет полностью сосредоточены на проведении Игр этим летом", - отметили в организации.
"Мы надеемся, что повседневная жизнь может вернуться к своему нормальному течению как можно скорее, и мы продолжим прилагать все усилия, чтобы подготовиться к безопасным Играми", - добавил представитель "Токио-2020".
Ранее газета Times со ссылкой на источник в правительстве Японии сообщила, что внутри руководства страны в частном порядке пришли к выводу, что Игры в Токио необходимо отменить из-за коронавируса. В японском правительстве эту информацию опровергли, назвав "несоответствующей действительности",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Олимпиада в Токио должна была пройти с 24 июля по 9 августа 2020 года, но из-за пандемии соревнования были перенесены на год и состоятся в период с 23 июля по 8 августа 2021 года. При этом название Игр "Токио-2020" сохранено.