Չենք անի քայլ, որը ժողովրդին կզրկի իշխանություն ձևավորելու լծակից. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատեց այն մոտեցումը, որ իրենք չեն զրկի ժողովրդին՝ իշխանություն ձևավորելու լծակից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Փաշինյանն ասաց Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում, պատասխանելով իր հրաժարականի և արտահերթ ընտրությունների անցկացման վերաբերյալ անկախ պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանի հարցին:
«Կա շատ հստակ մի բանաձև՝ իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին և իշխանության վերաբերյալ որոշումներ պետք է կայացնի ժողովուրդը: Չենք անի այնպիսի քայլ, որը ժողովրդին կզրկի իշխանություն ձևավորելու հնարավորությունից և լծակներից ու իշխանության հարցը կտեղափոխի փակ սենյակներում քննարկումների տրամաբանություն»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը նշեց, որ եթե խորհրդարանական ընդդիմադիր ուժերը շարունակեն մերժել արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու վերաբերյալ իրենց առաջարկած տրամաբանությունը, ապա իրենք համապատասխան դիրքորոշում կձևավորենք այդ մոտեցման նկատմամբ:

Не сделаем шагов, которые могут лишить народ рычага формировать власть: Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян подтвердил свою позицию, согласно которой народ не должен быть лишен рычага для формирования правительства. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе правительственного часа в Национальном Собрании сказал премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос независимого депутата Тиграна Уриханяна.
«Есть очень четкая формула: власть принадлежит народу, решения о власти должен принимать народ. Мы не пойдем на шаг, который лишит людей возможности формировать правительство и переведет вопрос власти в логику закрытых дискуссий», - сказал Пашинян.
Премьер-министр отметил, что если парламентские оппозиционные силы и дальше будут отвергать логику проведения внеочередных выборов, то они сформируют соответствующую позицию в отношении этого подхода.