ԱՀԿ-ն ռեկորդային մահացություն Է գրանցել COVID-19-ից
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անցած շաբաթվա ընթացքում աշխարհում ռեկորդային 93 հազար մահ Է գրանցվել կորոնավիրուսից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ): Հունվարի 17-ի դրությամբ աշխարհում հայտնաբերել են COVID-19-ով հիվանդացության ավելի քան 93 միլիոն դեպք: Անցած շաբաթվա ընթացքում վարակվածների թիվն աճել Է 4,7 միլիոնով: Վարակից մահացածների թիվը գերազանցել Է երկու միլիոնը:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը 2020 թվականի մարտի 11-ին COVID-19 նոր կորոնավիրուսային վարակի բռնկումը հայտարարել Է համավարակ: Ջոնս Հոփքինսի համալսարանի տվյալներով, որը հանրագումարի Է բերում դաշնային եւ տեղական իշխանությունների, ինչպես նաեւ ԶԼՄ-ների եւ մյուս բաց աղբյուրներ տվյալները, ամենամեծ թվով՝ 24,4 միլիոն հիվանդացածներ, գրանցել են ԱՄՆ-ում: Երկրորդ տեղում Հնդկաստանն Է, որտեղ գրանցվել Է հիվանդության 10,5 միլիոն դեպք, եռյակը եզրափակում Է Բրազիլիան, որտեղ հայտնաբերել են կորոնավիրուսով վարակման 8,5 միլիոն դեպք: Ռուսաստանում, օպերատիվ շտաբի տվյալներով, հայտնաբերվել Է COVID-19-ով հիվանդացության 3,612 միլիոն դեպք, 3,002 միլիոն մարդ ապաքինվել Է, 66 հազար 623-ը՝ մահացել, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

ВОЗ зафиксировала рекордную смертность от COVID-19
В мире за прошедшую неделю зафиксировали рекордные 93 тысячи смертей от коронавируса, сообщила Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ).
По состоянию на 17 января в мире выявили более 93 миллионов случаев заболевания COVID-19. За прошедшую неделю число заражений выросло на 4,7 миллиона. Количество умерших от инфекции превысило два миллиона человек,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Всемирная организация здравоохранения 11 марта 2020 года объявила вспышку новой коронавирусной инфекции COVID-19 пандемией. По данным Университета Джонса Хопкинса, который суммирует данные федеральных и местных властей, а также СМИ и других открытых источников, самое большое число заболевших — 24,4 миллиона — зарегистрировали в США. На втором месте Индия с 10,5 миллиона заболевших, замыкает тройку Бразилия, где выявили 8,5 миллиона случаев заражения коронавирусом.
В России, по последним данным оперативного штаба, выявили 3,612 миллиона случаев заболевания COVID-19, 3,002 миллиона человек выздоровели, 66 623 пациента умерли.