Երևանյան քոլեջի սաները պատվավոր մրցանակների են արժանացել միջազգային մրցույթ-փառատոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Երևանի մշակույթի և արվեստի պետական քոլեջի նվագախումբը, քոլեջի սան Մարիամ Նիկոլյանը մրցանակային առաջին տեղերն են զբաղեցրել Վիտեբսկում կայացած արվեստի միջազգային մրցույթ-փառատոնում: Այն անցկացվել է հունվարի  8-10-ը առցանց հարթակում:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում քոլեջի դասախոս, երգիչ Վրեժ Կիրակոսյանն ասաց, որ մրցույթ-փառատոնը կազմակերպում է էստրադային երգի «Սլավյանսկի բազար» միջազգային մրցույթ-փառատոնի կազմկոմիտեն:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը մրցույթ-փառատոնին մասնակցում է առաջին անգամ: Նախորդ տարի Կիրակոսյանը հրավիրված է եղել որպես ժյուրիի անդամ: Այս տարի՝ ևս: «Կարծեցի՝ լավ կլինի, եթե Հայաստանն իր մասնակցությունն ունենա այդ նախաձեռնությանը: Մեր քոլեջի սաները բազմաժանր մրցույթին ներկայացել են տարբեր կատեգորիաներում: Մասնակցել են «Գործիքային երաժշտություն», «Վոկալ», «Խորեոգրաֆիա», «Կերպարվեստ» անվանակարգերում»,-տեղեկացրեց Կիրակոսյանն ու հավելեց, որ մրցույթ-փառատոնում հանդես է եկել ավելի քան 600 մասնակից ԱՊՀ, եվրոպական մի շարք երկրներից և ԱՄՆ-ից:
«Գործիքային երաժշտություն» անվանակարգում առաջին պատվավոր մրցանակի է արժանացել քոլեջի նվագախումբը, որի գեղարվեստական ղեկավարը Խաչիկ Սահակյանն է: Ուսանողներ Արա Հովհաննիսյանը (հարվածային գործիքներ) և Էրիկ Հարությունյանը (կիթառ)՝ 2-րդ կարգի  դափնեկիրներ են դարձել:
«Վոկալ» անվանակարգում քոլեջի ուսանողներ Վահագն Կարապետյանը, Գարիկ Սիմոնյանը և Մարիա Խանդանյանն արժանացել են երկրորդ մրցանակին։
«Խորեոգրաֆիա» անվանակարգում Երևանի մշակույթի և արվեստի պետական քոլեջի պարային համույթը դարձել է 3-րդ աստիճանի դափնեկիր:
«Կերպարվեստ» անվանակարգում քոլեջի շրջանավարտ Մարիամ Նիկոլյանն արժանացել է 1-ին պատվավոր մրցանակին, իսկ ուսանողներ Ազատ Շափաղաթյանը և Անուշ Մայիլյանը՝ «3-րդ աստիճանի դափնեկիր» մրցանակին:
«Քանի որ «Սլավյանսկի բազար» միջազգային մրցույթի տնօրինությունը հավանել է մեր նվագախումբն ու նրա ելույթները, հնարավոր է՝ մեր բենդը «Սլավյանսկի բազարի» շրջանակներում հանդես գա «Հայաստանի մշակույթի օրեր» համերգային միջոցառմանը: Այդ ուղղությամբ հիմա պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվում: Նախատեսում ենք ներկայացնել Առնո Բաբաջանյանի ստեղծագործությունները, քանի որ այս տարի լրանում է նրա 100-ամյակը»,-եզրափակեց Վրեժ Կիրակոսյանը:

Воспитанники Ереванского колледжа на международном конкурсе-фестивале удостоились почетных наград
Оркестр Ереванского государственного колледжа культуры и искусства, воспитанница колледжа Мариам Николян на международном конкурсе-фестивале искусств Витебска заняли первые призовые места. Он прошел с  8 по 10 января на онлайн площадке.
В беседе с корреспондентом Арменпресс преподаватель колледжа, певец Вреж Киракосян рассказал, что конкурс-фестиваль организует оргкомитет Международного конкурса-фестиваля эстрадной песни “Славянский базар”.
В прошлом году Киракосян был приглашен в качестве члена жюри. В этом году также. “Я думал, было бы хорошо, если бы Армения приняла участие в этой инициативе. Студенты нашего колледжа на многожанровом конкурсе представились в разных категориях. Они приняли участие в номинациях “Инструментальная музыка”, “Вокал”, “Хореография”, “Изобразительное искусство”, - сообщил Киракосян и добавил, что в конкурсе-фестивале приняли участие более 600 участников изстран СНГ, ряда европейских стран и из США.
В номинации “Инструментальная музыка” первую почетную премию получил оркестр колледжа, художественным руководителем которого является Хачик Саакян.
В номинации “Вокал” студенты колледжа Ваагн Карапетян, Гарик Симонян и Мария Ханданян удостоились второго премии.
В номинации “Хореография” танцевальный ансамбль Ереванского государственного колледжа культуры и искусства стал лауреатом 3-й степени.
В номинации “Изобразительное искусство” выпускница колледжа Мариам Николян удостоилась 1-й почетной премии, а студенты Азат Шапахатян и Ануш Маилян - стали лауреатами 3-й степени.
“Поскольку дирекции Международного конкурса “Славянский базар” понравился наш оркестр и его выступления, возможно,  на “Славянском базаре” он выступит на в рамках Дней культуры Армении. Сейчас заключаются договоренности по этому вопросу. Мы думаем представить произведения Арно Бабаджаняна, так как в этом году исполняется 100-летие Арно Бабаджаняна”, - заключил Вреж Киракосян.