Արցախը եւ պատերազմի թարմ սպիները. երկարաժամկետ հեռանկարում Բաքվի հաղթանակը կարող է ավելի թանկ նստել
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկյան «The National Interest»-ն անդրադարձել է արցախյան վերջին պատերազմին: Հոդվածագիր Մարկ Էպիսկոպոսը շեշտել է, որ հիմա արդեն հակամարտող կողմերն զբաղված են հետպատերազմյան ներքին գործերով: Թվում է՝ արդեն հայտնի է, որ այդ պատերազմում Բաքուն հաղթել է, Երեւանը՝ պարտվել: Սակայն հանգամանքների մանրամասն վերլուծությունը թույլատրում է ենթադրել, որ երկարաժամկետ հեռանկարում Բաքվի հաղթանակը կարող է ավելի թանկ նստել, քան Երեւանի պարտությունը:
Ավելի շատ ապացույցներ են ի հայտ գալիս, որ Թուրքիան պլանավորել, կոորդինացրել ու, մեծ հաշվով, իրականացրել է Ադրբեջանի ռազմական գործողությունները: Անկարայի ռազմական օգնությունը ներառում է թուրքական «Բայրաքթար» անօդաչու թռչող սարքեր, հատուկջոկատայիններ եւ Թուրքիայի կողմից հավաքագրված սիրիացի վարձկաններ, սակայն ամեն բան դրանցով չի սահմանափակվել: Ադրբեջանի զինված ուժերի նկատմամբ Թուրքիայի վերահսկողությունն այնքան ամուր է, որ Անկարայի հրամանով հեռացվել են մի քանի ադրբեջանցի ռազմական սպաներ այն բանից հետո, երբ քննադատաբար են արտահայտվել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը թուրքական մասնակցության ծավալների մասին: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը մասնակցել է Բաքվում կայացած շքերթին: Պետությունների ղեկավարները տպավորիչ պատկեր են ներկայացրել. նրանք կանգնած էին կողք կողքի, իսկ նրանց ետեւում անընդմեջ ցուցադրվում էին Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի՝ հավասար քանակով դրոշների շարքերը: Ավելին՝ Բաքվի փողոցներում նույնպես թուրքական այնքան դրոշ կար, որքան ադրբեջանական:
Բայց պարզվեց՝ Ալիեւի հաղթանակի վճարն Ադրբեջանի ինքնիշխանությունն էր: Ադրբեջանում կպահպանվի թուրքական ռազմական ներկայությունը, որն ավելի ու ավելի է կախում հիշեցնում: Ադրբեջանի արտաքին եւ ռազմական քաղաքականության մեջ Թուրքիայի վետոյի աճող իրավունքը, հավանաբար, կամրապնդվի Հարավային Կովկասում Թուրքիայի պանթյուրքական էքսպանսիոնիստական քաղաքականության հովանու ներքո: Էրդողանի օգուտն ակնհայտ է, բայց ի՞նչ շահեց Ալիեւը: Քառասունհինգ օրվա ծանր մարտերից ու Ադրբեջանի հազարավոր կորուստներից հետո Արցախի տարածքի զգալի մասը մնաց հայերի վերահսկողության տակ: Միայն Ռուսաստանի՝ նոյեմբերի 9-ի միջամտությունից հետո էր, որ հրադադարի մասին համաձայնագրի շրջանակներում Հայաստանն ստիպված էր լքել մի շարք այլ շրջաններ: Ռուս խաղաղապահներն այժմ անորոշ ժամանակով տեղակայված են Արցախում: Այդ պահն արժե կրկնել. պատերազմի արդյունքում Ալիեւը կորցրեց հայկական Արցախն Ադրբեջանի վերահսկողության տակ վերադարձնելու ուղիղ ճանապարհը: Բաքուն ոչ միայն չկարողացավ վերականգնել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, այլեւ բախվեց կրկնակի ռազմական օկուպացիայի, որի վերջը չի երեւում:
«The National Interest»-ն իրադարձությունները վերլուծել է նաեւ Հայաստանի տեսանկյունից՝ շեշտելով, որ կառավարությունը հրաժարվում էր Ադրբեջանին վերադարձնել այն յոթ շրջանները, որոնք հայկական ուժերն զբաղեցրել էին արցախյան առաջին պատերազմի ընթացքում: Հոդվածագիրը նշել է, որ Արցախի նկատմամբ Հայաստանի ռազմավարությունն իներցիայով ամեն ինչ սառեցված հակամարտության մեջ պահելն էր: Ըստ էության՝ կողմերը հենց դրան էլ հասել են հրադադարի համաձայնագրով: Հարավային Կովկասում աշխարհագրական կտրուկ տեղաշարժերի բացակայության պայմաններում Արցախը կմնա որպես ինքնավար հայկական շրջան՝ Ադրբեջանի սահմաններում: Ռուս խաղաղապահների համաձայնեցված ներկայությունը, որն ամենեւին էլ պարտություն չէ հայերի համար, կապահովի Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների անվտանգությունը, որին միայն  հայկական զենքով պարզապես հնարավոր չէր հասնել:
Երեւանը սգում է յոթ շրջանների կորուստը, սակայն այստեղ պետք է կրկին նայել ոչ վաղ անցյալի պատմությանը: Ինչպես արդարացիորեն նկատել է հայտնի ռուս քաղաքագետներից մեկը, Հայաստանի քաղաքական շրջանակներում գոյություն ուներ քաղաքական ու պաշտոնական համաձայնություն, որ Արցախը եզերող յոթ շրջանները միշտ հնարավոր չի լինի պահել: Արդեն երկար ժամանակ նպատակն այդ տարածքները լավագույն պայմաններով փոխանակելն էր. «անվտանգության գոտի» համարվող այդ շրջանները պետք է վերադարձվեին Արցախի կայուն ինքնավարության կարգավիճակով:
«Եթե ռուս խաղաղապահներն առանց այդ էլ ապահովում են Լեռնային Ղարաբաղի ներքին ինքնուրույնությունը, արդեն չարժե առեւտուր անել: Այդ յոթ շրջաններն ավելի շատ բեռ են, քան ակտիվ: Դրանց տիրապետումը Հայաստանին ոչ մի ռազմավարական օգուտ չի տա, սակայն միեւնույն ժամանակ դրանք Ադրբեջանի կողմից ռեւանշիզմի մշտական աղբյուր են:
Կրակի դադարեցման համաձայնագրով, չնայած որ պատերազմի հետեւանքները դաժան էին, ավարտվեց տարածքային ձգձգվող հակամարտությունը, որում Հայաստանը վերջնական հաղթանակ չէր տոնի: Պատերազմի թարմ սպիները ժամանակի հետ կբուժվեն, իսկ Երեւանը կարող է իրեն ամբողջովին նվիրել մոտ երեք միլիոն մարդկանց, ովքեր այժմ ապրում են Հայաստանի Հանրապետությունում: Բաքուն, մյուս կողմից, պատրաստ է բարձր գին վճարել հաղթանակի համար, քանզի առաջիկա տարիներին դեռ պետք է լուծի պետականության եւ ինքնիշխանության էքզիստենցիալ խնդիրներ»,-եզրափակել է հոդվածագիրը:

Арцах и свежие раны войны: победа Баку в долгосрочной перспективе может обойтись дороже
Американское издание “The National Interest” обратилось к недавней войне в Арцахе. Автор статьи епископ Марк подчеркнул, что конфликтующие стороны сейчас заняты послевоенными внутренними проблемами. Кажется, уже очевидно, что Баку выиграл эту войну, а Ереван проиграл. Однако детальный анализ обстоятельств позволяет предположить, что в конечном счете победа Баку может обойтись дороже поражения Еревана.
Есть много свидетельств того, что Турция планировала, координировала и в значительной степени проводила военные операции Азербайджана. Военная помощь Анкары включала турецкие беспилотники “Bayraktar”, спецназ и сирийских наемников, завербованных Турцией. Однако,  все  не ограничилось лишь этим. Контроль Турции над вооруженными силами Азербайджана настолько велик, что Анкара после критики участия Турции в нагорно-карабахском конфликте приказала уволить нескольких азербайджанских офицеров. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган принял участие в параде в Баку. Главы государств представляли впечатляющую картину. Они стояли бок о бок, а за ними были вывешены флаги Турции и Азербайджана. На улицах Баку было столько же турецких и азербайджанских флагов.
Но оказалось, что платой за победу Алиева стал суверенитет Азербайджана. Турецкое военное присутствие в Азербайджане будет сохраняться, о чем все больше напоминается. Растущее вето Турции на внешнюю и военную политику Азербайджана, вероятно, будет усилено под эгидой пантюркистской экспансионистской политики Турции на Южном Кавказе. Выгода Эрдогана очевидна, но что выиграл Алиев? После сорока пяти дней тяжелых боев и тысяч потерь Азербайджана, значительная часть Арцаха оставалась под контролем Армении. И только после вмешательства России 9 ноября Армения была вынуждена покинуть ряд регионов согласно заявлению о прекращении огня. В настоящее время российские миротворцы находятся в Арцахе. И останутся в течение неопределенного срока. Этот факт достоен повторения. В результате войны Алиев потерял прямую возможность вернуть армянский Арцах под контроль Азербайджана. Баку не только не смог восстановить территориальную целостность Азербайджана, но и столкнулся с двойной военной оккупацией, конца которой не видно.
The National Interest” проанализировал события и с точки зрения Армении, подчеркнув, что правительство отказывалось вернуть Азербайджану семь районов, оккупированных армянскими войсками во время первой Арцахской войны. Автор статьи отметил, что стратегия Армении в отношении Арцаха заключалась в том, чтобы по инерции удерживать замороженный конфликт. Фактически, именно этого стороны достигли благодаря соглашению о прекращении огня. В отсутствие резких географических сдвигов на Южном Кавказе Арцах останется автономной армянской областью в границах Азербайджана. Согласованное присутствие российских миротворцев, которое вовсе не является поражением для армян, обеспечит безопасность народа Нагорного Карабаха, чего нельзя было достичь только с помощью армянского оружия.
Ереван скорбит о потере семи регионов, но здесь мы должны еще раз взглянуть на историю недавнего прошлого. Как справедливо заметил один известный российский политолог, в политических кругах Армении существовала политическая и официальная договоренность о том, что семь районов, граничащих с Арцахом, удастся сохранить не навсегда. Долгое время целью был обмен этих территорий на лучшие условия. Регионам, которые считались “зонами безопасности”, должен был быть возвращен статус стабильной автономии Арцаха.
Если российские миротворцы уже обеспечивают внутреннюю независимость Нагорного Карабаха, торговаться больше не стоит. Эти семь регионов являются скорее обузой, чем активом. Владение ими не принесет Армении каких-либо стратегических выгод, но в то же время они являются постоянным источником реваншизма со стороны Азербайджана.
Заявление о прекращении огня, хотя последствия войны были тяжелыми, положило конец затяжному территориальному конфликту, в котором Армения не могла праздновать окончательную победу. Новые шрамы войны со временем заживут, и Ереван сможет полностью посвятить себя почти трем миллионам человек, которые сейчас живут в Республике Армения. Баку же придется заплатить высокую цену за эту победу, так как в ближайшие годы ему еще предстоит решать экзистенциальные проблемы государственности и суверенитета”, - заключил автор статьи.