«Մեր ողբերգությունը չպետք է կործանի մեզ, այլ պետք է ապրեցնի». Վարչապետի ուղերձը ժողովրդին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում հայտարարված եռօրյա սուգի կապակցությամբ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ուղերձով: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, վարչապետի ուղերձում ասված է.
«Սիրելի ժողովուրդ, սիրելի հայրենակիցներ՝ Հայաստանում, Արցախում եւ Սփյուռքում.
Այսօր լրանում է Արցախյան երկրորդ պատերազմում լայնածավալ ռազմական գործողությունների դադարեցման 40-րդ օրը: Այդ պատերազմը մեզ համար ծանր հետեւանքներ ունեցավ, մեր բազմաթիվ հայրենակիցներ զոհվեցին ռազմի դաշտում, եւ այս կապակցությամբ Հայաստանում եռօրյա սուգ է հայտարարված:
Վերջին 84 օրերը մեր ժողովրդի ծանրագույն օրերի թվին են դասվում՝ առանց կասկածի: Մենք ազգովի անցել ենք եւ անցնում ենք մղձավանջի միջով: Երբեմն թվում է, թե մեր երազանքները ջարդուփշուր են եղել, երբեմն թվում է՝ մեր լավատեսությունը փուլ է եկել, մեր ինստիտուտների գործունակությունը հայտնվել է կասկածի ներքո: Այս ամենի հետեւանքով ձեւավորվել է եւ ձեւակերպվել մի մեծ հարցական. իսկ ի՞նչ ենք անելու հաջորդիվ, ինչպե՞ս ենք ապրելու սրանից հետո, եւ ո՞րն է լինելու մեր նպատակը:
Եւ ինչո՞ւ ամենը այսպես դասավորվեց, ինչո՞ւ այսպես եղավ: Ես, իհարկե, ստանձնել եմ տեղի ունեցածի ամբողջական պատասխանատվությունը, որը կրում եմ ի պաշտոնե եւ ասել եմ, որ խոնարհությամբ կընդունեմ ցանկացած դատավճիռ, որ մեր ժողովուրդը կկայացնի: Բայց եւ չեմ կարող չասել՝ եթե քավության նոխազի ինստիտուտը լավ է սրտի հովության, զայրույթն ու ցասումը պարպելու համար, ամենեւին օգտակար չէ տեղի ունեցածը իր խորության ու ամբողջության մեջ հասկանալու համար, մի բան, որ անհրաժեշտ է՝ ապագան կառուցելու եւ անցյալի ճանապարհը չկրկնելու տեսակետից:
Սա, իհարկե, չի նշանակում, թե պատերազմի հանգամանքների ուսումնասիրություն չպետք է իրականացվի, կոնկրետ դրվագներով մեղավորները չպետք է հայտնաբերվեն եւ պատասխանատվության ենթարկվեն:
Բայց մեզ իրականության ավելի խորը վերլուծություն է հարկավոր, որովհետեւ տեղի ունեցածը չէր կարող մեկ կամ մի քանի հոգու, մեկ կամ մի քանի տարվա սխալների հետեւանք լինել: Պետք է առերեսվել իրականության հետ եւ խոստովանել, որ մենք սխալներ ենք գործել երկար տարիներ, մեր գործած սխալներն ունեցել են համակարգային, հայեցակարգային, բովանդակային բնույթ: Եւ այս ամենը բերել է այնպիսի հետեւանքների, որոնք սպառնալիք են ստեղծում անգամ մեր պետական ինստիտուտների համար:
Հասկանո՞ւմ էի այս ամենը վարչապետի պաշտոնը ստանձնելու ժամանակ եւ դրանից հետո: Իհարկե՝ այո: Փորձո՞ւմ էի արդյոք փոխել իրադրությունը։ Իհարկե՝ այո: Բայց հիմա առավելեւս համոզվում եմ, որ պատմության պտտվող թափանիվը կանգնեցնելու ժամանակը պարզապես չկար: Դիմադրությունը հուսահատ էր, բայց՝ ոչ անմիաստ: Ու սա ասում եմ համոզված, որովհետեւ այսօրվա իմ ուղերձի իմաստն ու նպատակը երկրում ինստիտուցիոնալ հուսահատություն սերմանելը չէ, այլ, ընդհակառակը, լավատեսություն ու հույս կերտելը, նույնիսկ նրանց համար, ովքեր մտածում են կամ մեկնաբանում են, որ այսպիսով գուցե ավարտվում է մեր պատմությունը:
Այն, որ մենք մեր պատմության մի շրջափուլ ավարտում ենք` ակնհայտ է: Բայց իսկական ողբերգությունը հենց այն կլինի, եթե շարունակենք ապրել ավարտի ու ավարտական տրամաբանության մեջ: Հենց սրանում է իմ ամենամեծ մտավախությունը, որ մենք այդպես էլ չկարողանանք հաղթահարել ավարտի եւ ավարտական այս տրամաբանությունը ու շարունակենք մնալ նրա մեջ, շարունակենք վնասել ինքներս մեզ:
Ամեն մի փլուզում, որքան էլ դա դաժան հնչի, զրոյական կետ է, նորը ստեղծելու հնարավորություն է, եւ հենց այսօր եւ հենց հիմա ուզում եմ, որ չմոռանանք այս մասին: Քավ լիցի, խոսքը ամենեւին նոր օրվանից հենց այնպես նոր կյանք սկսելու մասին չէ: Նման բանի մասին խոսելը շատ շուտ է, չափազանց շուտ: Բայց մեր ողբերգությունը չպետք է կործանի մեզ, այլ պետք է ապրեցնի: Առաջին հերթին հանուն մեր նահատակների, նրանց երեխաների, նրանց ծնողների՝ սեւազգեստ մայրերի, սպիտակամորուս դարձած հայրերի, աչքը ճանապարհից չկտրող երեխաների:
Իսկ սրա համար մենք պետք է խորությամբ հասկանանք՝ ի՞նչը այնպես չենք արել, ինչո՞ւ այնպես չենք արել եւ ե՞րբ այնպես չենք արել: Սա, իհարկե, թեկուզ ոչ հեռավոր, բայց, այնուամենայնիվ, հետագայի հարց է: Իսկ այս պահին նշված համատեքստում ուզում եմ անդրադառնալ մի քանի ընթացիկ կարեւոր հարցերի:
Ամենահրատապը, թերեւս, Սյունիքի շուրջ տեղի ունեցող գործընթացներն են: Ինչպես արդեն ասել էի նախկինում, այս օրերին Սյունիքի հատվածում սահմանների ճշգրտում է տեղի ունենում, ավելի ճիշտ՝ Հայաստանի զինված ուժերը, սահմանապահ ուժերը տեղակայվում են Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններին: Սա, իհարկե, որոշակի փոփոխություններ է բերում մեզ ծանոթ միջավայրում, ստեղծում որոշակի բարդություններ եւ անհարմարություններ: Առավելեւս՝ ստեղծում է էմոցիաներ: Ու նույնիսկ գնահատականներ են հնչում, թե տեղի ունեցողը Սյունիքի հանձնում է, կամ սպառնում է Սյունիքի կորստով։ Իրականությունը, սակայն, ուղիղ հակառակն է. այս ամենը արվում է՝ Սյունիքի անվտանգությունը երաշխավորելու, երաշխքիներն ամրապնդելու համար:
Ինչպե՞ս: Խնդիրն այն է, որ Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններից դուրս գտնվող հատվածներում վերջին օրերին ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականություն կար, մեծ հավանականություն, եւ եթե այդ էսկալացիան տեղի ունենար նշված հատվածում, ալիքով կարող էր տեղափոխվել Սյունիքի մարզ՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածք, սրանից բխող հետեւանքներով: Իսկ այսօր՝ տեղակայվելով մեր միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններին, մենք անվտանգության նոր երաշխիք ենք ստեղծում Սյունիքի համար, որովհետեւ այսօրվա սահմանն արդեն անվտանգային այն համակարգի սահմանն է, որի անդամ ենք մենք, եւ որտեղ արդեն անվտանգային բոլորովին այլ կանոններ են գործում:
Այսօր արդեն՝ Ռուսաստանի սահմանապահ զորքերը եւ այլ ուժեր լիարժեք ներգրավված են Սյունիքում, եւ սա անվտանգային առումով բոլորովին նոր իրավիճակ է: Իհարկե, այս ամենի արդյունքում կարող են ծագել տրանսպորտային, լոգիստիկ բարդություններ, մեր որոշ ճանապարհների անխափան գործունեությունը կարող է դժվարանալ, բայց դրանք լուծելի հարցեր են, եւ դրանց ուղղությամբ մենք ջանքեր ենք գործադրում, այդ թվում՝ եռակողմ փաստաթուղթ ունենալու միջոցով: Նաեւ՝ պատրաստվում եմ մեկնել Սյունիքի մարզ, տեղում ծանոթանալ իրավիճակին ու փարատել սյունեցիների բոլոր մտավախությունները։ Եւ համոզված եմ՝ կկարողանամ դա անել, առավելեւս խորհրդապահական ֆորմատով քննարկումների ժամանակ: Հիմա, սակայն, ուզում եմ կրկնել՝ Սյունիքի մարզի տարածքից, Սյունիքի՛ մարզի տարածքից ոչ մի միլիմետր հող չի զիջվել, ինչպես Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքից ոչ մի միլիմետր հող չի զիջվել: Սրանում կարող եք համոզված լինել, եւ հակառակի մասին որեւէ պնդում իրականությանը չի համապատասխանում պարզապես:
Սիրելի ժողովուրդ, սիրելի հայրենակիցներ՝ Հայաստանում, Արցախում եւ Սփյուռքում.
Մեր մեծագույն խնդիրներից մեկը շարունակում է մնալ մեր գերեվարված հայրենակիցների վերադարձը, անհետ կորածների որոնման աշխատանքները: Նաեւ՝ Հայաստանի ու Արցախի շուրջ իրավիճակի կայունացման հարցը, եւ սրան են ուղղված մեր ամենօրյա ջանքերը: Ցավոք, թե՜ Հայաստանում, թե՜ Արցախում դեռ կան լարվածության որոշակի օջախներ, ցավոք, գերիների վերադարձի եւ անհետ կորածների գտնվելու վայրը պարզելու հարցը դեռ ամբողջությամբ լուծված չէ, ցավոք, Խծաբերդում ունեցել ենք նոր գերեվարվածներ, որը պիտի անհամատեղելի լիներ ռազմական գործողությունների դադարի տրամաբանության հետ:
Որքան էլ դժվար է, այս ամենը մեզ չպետք է մղի հուսահատության. որովհետեւ մեր նահատակներն ընկել են, որ Հայաստանը ապրի, Արցախը ապրի՝ հայ ժողովուրդը ապրի: Եւ այսօր՝ ժամը 13.00-ից, մենք միասին մեր նահատակների առաջ խոնարհման ու հարգանքի երթ ենք իրականացնելու՝ Հանրապետության Հրապարակից դեպի Եռաբլուր: Սա մի խոստում է մեր բոլոր եղբայրներին, նրանց երեխաներին, նրանց ընտանիքի անդամներին, որ նրանց զոհաբերումը ապարդյուն չի լինի: Սա լինելու է մտածումի երթ, որտեղ յուրաքանչյուրս եւ մենք ազգովի պիտի խորհենք մեր անցած եւ անցնելիք ճանապարհի մասին: Այսօրվա երթը, իհարկե, քաղաքական որեւէ ենթատեքստ չունի, բայց տեղի է ունենում կոնկրետ քաղաքական իրավիճակում, որի հանգուցալուծման վերաբերյալ իմ դիրքորոշումը մնում է նույնը ու չի փոխվել:
Ժողովուրդը, միայն ու միայն ժողովուրդը պետք է որոշի իշխանության ճակատագիրը եւ ոչ թե էլիտար շրջանակները, եւ այս առումով մեր մեծագույն խնդիրը օր առաջ իրավիճակի կայունացումը եւ ժողովրդի կամարտահայտման հնարավորություն ստեղծելն է: Մինչ այդ կառավարությունը պետք է աշխատի նոյեմբերի 18-ին իմ հրապարակած Ճանապարհային քարտեզի դրույթների հնարավորինս արդյունավետ իրագործման վրա, որը կլուծի նաեւ ետպատերազմական բազմաթիվ խնդիրներ եւ ընդհանուր առմամբ կկայունացնի նաեւ ներքաղաքական վիճակը:
Իսկ այսօրվա մեր երթին ընդառաջ՝ խոնարհում եմ հայտնում մեր բոլոր նահատակների, նրանց մայրերի, հայրերի, կանանց ու երեխաների առաջ: Սա նաեւ խոստումի երթ է, որ մենք հնարավոր ու անհնար ամեն ինչ կանենք՝ մեր անհետ կորած եղբայրների ճակատագրերը պարզելու, մեր գերիներին վերադարձնելու, մեր հույսը վերադարձնելու, մեր լավատեսությունը վերադարձնելու, ապրելու, արարելու, Հայաստանը եւ Արցախը նորովի կառուցելու համար:
«Կառուցենք Հայաստանը նորովի». այս կարգախոսը ընտրել էի դեռ պատերազմից առաջ՝ Հայաստանի վերափոխման ռազմավարությունը ուղենշելու համար: Եւ այս բանաձեւը օգտակար է մեր այսօրվա իրավիճակից ապագային նայելու համար նույնպես: Մենք պետք է ընկալենք աշխարհը նորովի, մենք պետք է դիտարկենք մեր անելիքն ու դերակատարումը նորովի, մենք պետք է մեր հնարավորությունները գնահատենք նորովի, ընդ որում՝ առաջին հերթին կրթության, գիտության, տեխնոլոգիական զարգացման ոլորտում, մենք պետք է կառուցենք մեր երազանքը նորովի, ու մենք պետք է երազենք նորովի: Ու մեր երազանքները պետք է ժպիտ բերեն հանուն հայրենիքի նահատակված մեր եղբայրների հոգիներին, նրանց զավակներին, նրանց հայրենիքին: Եւ այդ երազանքների իրագործումը պիտի բերի այդ ժպիտը։
Փա՜ռք մեր ընկած հերոսներին, փա՜ռք մեր ապրող հերոսներին, ու փա՜ռք նրանց, ովքեր դեռ կհերոսանան մեր ժողովրդի երազանքները իրագործելու, մեր ժողովրդին ստեղծարար հաղթանակներ պարգեւելու ճանապարհին:
Այսօր՝ ժամը 13.00-ին, հանդիպում ենք Հանրապետության Հրապարակում՝ իրագործելու մեր խոնարհումի երթը դեպի Եռաբլուր: Եւ դա լինելու է նաեւ ապրելու երթ եւ ի ցույց է դնելու, որ մենք այստեղ ենք, որ մենք ապրելու ենք, ու մենք ապրեցնելու ենք:

Наша трагедия не должна уничтожить нас, а должна заставить нас жить: обращение премьера к народу
В связи с объявленным в Армении трехдневным трауром премьер-министр Никол Пашинян обратился к народу с посланием.
«Дорогой народ, дорогие соотечественники в Армении, Арцахе и диаспоре,
Сегодня исполняется 40-й день прекращения широкомасштабных военных действий во Второй арцахской войне. Эта война имела для нас тяжелые последствия, многие наши соотечественники погибли на поле сражения, и в Армении по этому поводу объявлен трехдневный траур.
Последние 84 дня, несомненно, являются одними из самых тяжелых для нашего народа. Мы как нация прошли и проходим через кошмар. Иногда кажется, что наши мечты рухнули, иногда кажется, что наш оптимизм рухнул, эффективность наших институтов ставится под сомнение. В результате всего этого образовался и возник большой вопрос: что мы будем делать дальше, как мы будем жить после этого и какова будет наша цель?
И почему все так сложилось, почему так произошло? Конечно, я взял на себя полную ответственность за случившееся, которую несу по своей должности, и сказал, что смиренно приму любой вердикт, который вынесет наш народ. Но я и не могу не сказать, что если институт козла отпущения хорош для успокоения сердца, для выпускания гнева, то совершенно не полезен для понимания того, что произошло, во всей его глубине и полноте, а это то, что необходимо с точки зрения построения будущего и не повторения пути прошлого.
Это, конечно, не означает, что не должно быть проведено изучение обстоятельств войны, не должны быть выявлены и привлечены к ответственности виновные в конкретных эпизодах.
Однако нам нужен более глубокий анализ действительности, потому что то, что произошло, не могло быть результатом ошибок одного или нескольких человек, одного или нескольких лет. Мы должны смотреть в лицо реальности и признать, что мы совершали ошибки на протяжении многих лет, ошибки, которые мы совершали, были системными, концептуальными, содержательными. И все это привело к последствиям, которые представляют угрозу даже для наших государственных институтов.
Понимал ли я все это во время и после вступления в должность премьер-министра? Конечно да. Пытался ли изменить эту ситуацию? Конечно да. Но сейчас я еще более убежден, что просто не было времени остановить вращающийся маховик истории. Сопротивление было отчаянным, но не бессмысленным. И я говорю это уверенно, потому что смысл и цель моего сегодняшнего обращения - не сеять институциональное отчаяние в стране, а, наоборот, вселить оптимизм и надежду даже в тех, кто думает или комментирует, что этим, возможно, заканчивается наша история.
То, что мы заканчиваем один период нашей истории, это очевидно. Но настоящей трагедией будет то, если мы продолжим жить по логике конца или окончания. Мое самое большое опасение заключается в том, что мы так и не сможем преодолеть эту логику конца и окончания и продолжим оставаться в ней, продолжим причинять вред самим себе.
Каждое крушение, как бы жестоко это ни звучало, является нулевой точкой, возможностью создания чего-то нового, и именно сегодня и прямо сейчас я хочу, чтобы мы не забывали об этом. Речь, упаси Бог, совсем не о том, чтобы начать новую жизнь с нового дня. Очень рано говорить об этом, слишком рано. Но наша трагедия не должна уничтожить нас, а должна заставить нас жить. В первую очередь, ради наших мучеников, их детей, их родителей - горюющих матерей, отцов и детей.
А для этого нужно всесторонне понять, что мы сделали не так, почему сделали не так и когда сделали не так. Это, конечно, вопрос не отдаленного, но, тем не менее, будущего. А в контексте текущего момента хочу коснуться некоторых текущих важных вопросов.
Пожалуй, наиболее актуальными являются процессы, происходящие вокруг Сюника. Как я уже говорил, в эти дни на участке Сюника осуществляется корректировка границ, вернее, Вооруженные силы и пограничники Армении дислоцируются на международно признанных границах Армении. Это, конечно, вносит некоторые изменения в привычную нам среду, создает определенные сложности и неудобства, тем более, это вызывает эмоции. И даже звучат оценки, что происходящее является сдачей Сюника или грозит потерей Сюника. Однако в действительности все обстоит как раз наоборот: все это делается для гарантии безопасности Сюника, для усиления гарантий.
Каким образом? Дело в том, что на находящихся за пределами международно признанных границ Армении участках в последние дни была высокая вероятность возобновления боевых действий, очень высокая вероятность, и если эта эскалация произойдет на данном участке, она может волной быть перенесена в Сюникскую область, территорию Республики Армения, с соответствующими последствиями. А сегодня, дислоцируясь на наших международно признанных границах, мы создаем новую гарантию безопасности для Сюника, потому что сегодняшняя граница уже является границей той системы безопасности, членом которой мы являемся, и здесь уже действуют совершенно другие правила безопасности.
Сегодня пограничные войска РФ и другие силы полностью задействованы в Сюнике, и это совершенно новая ситуация в плане безопасности. Конечно, в результате всего этого могут возникнуть транспортные и логистические трудности, бесперебойная работа некоторых наших дорог может быть затруднена, но это решаемые проблемы, и мы прилагаем усилия для их решения, в том числе с помощью трехстороннего документа.
Также я собираюсь посетить Сюникскую область, на месте ознакомиться с ситуацией и развеять все опасения жителей Сюника. И я уверен, что смогу это сделать, особенно в ходе дискуссий в конфиденциальном формате. Сейчас, однако, хочу повторить, что ни один миллиметр земли не уступлен с территории Сюникской области, как не уступлен ни один миллиметр земли со всей территории Республики Армения. Вы можете быть уверены в этом, и любые утверждения об обратном просто не соответствуют действительности.
Дорогой народ, дорогие соотечественники в Армении, Арцахе и диаспоре,
Одной из самых больших наших проблем остается возвращение наших пленных соотечественников, работы по поиску пропавших без вести, а также вопрос стабилизации ситуации вокруг Армении и Арцаха, и на это направлены наши ежедневные усилия. К сожалению, и в Армении, и в Арцахе все еще есть очаги напряженности, к сожалению, до сих пор полностью не решен вопрос возвращения пленных и поиска пропавших без вести, к сожалению, в Хцаберде у нас появились новые пленные, что должно было быть несовместимо с логикой прекращения военных действий.
Как бы это ни было сложно, все это не должно приводить нас в отчаяние, потому что наши мученики пали, чтобы Армения могла жить, Арцах мог жить, армянский народ мог жить. И сегодня, в 13:00, мы проведем мемориальное шествие с площади Республики до Ераблура, чтобы почтить память наших мучеников. Это обещание всем нашим братьям, их детям и их семьям, что их жертва не будет напрасной. Это будет шествие размышления, где каждый из нас и все мы как нация должны задуматься о своем прошлом и будущем пути. Сегодняшнее шествие, конечно, не имеет политического контекста, но он проходит в конкретной политической ситуации, и моя позиция по ней остается прежней и не изменилась.
Народ, и только народ, а не элитные круги, должен решать судьбу властей, и в этой связи наша самая большая задача - как можно скорее стабилизировать ситуацию и создать возможность для волеизъявления народа. А пока правительство должно работать над максимально эффективной реализацией положений опубликованной мною 18 ноября Дорожной карты, которая также решит многие послевоенные проблемы и в целом стабилизирует внутриполитическую ситуацию.
А перед нашим сегодняшним шествием я преклоняюсь перед всеми нашими мучениками, их матерями, отцами, женами и детьми. Это также шествие обещания, что мы сделаем все возможное и невозможное, чтобы узнать судьбу наших пропавших братьев, вернуть наших пленников, вернуть нашу надежду, восстановить наш оптимизм, чтобы жить, созидать, строить по-новому Армению и Арцах .
“Построим Армению по-новому”: я выбрал этот лозунг до войны, чтобы начертить стратегию преобразования Армении. И эта формула полезна также для того, чтобы смотреть в будущее через нашу текущую ситуацию. Мы должны воспринимать мир по-новому, мы должны смотреть на то, что мы должны делать, и на свою роль по-новому, мы должны по-новому переоценить свои возможности, в первую очередь в сфере образования, науки и развития технологий, мы должны по-новому строить нашу мечту и мы должны мечтать по-новому. И наши мечты должны вызывать улыбку в душах павших за Родины наших братьев-мучеников, их детей. И реализация этих мечтаний вызовет эту улыбку у всех у нас.
Слава нашим павшим героям, слава нашим живым героям и слава тем, кто еще станет героем на пути к воплощению мечты нашего народа, на пути нашего народа к творческим победам.
Сегодня, в 13:00, мы встречаемся на площади Республики, чтобы провести шествие уважения к Ераблуру. И это также будет шествием жизни и покажет, что мы здесь, что мы будем жить и будем созидать.