Բելգիայի ներկայացուցիչների պալատը դատապարտել է Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիան
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելգիայի ներկայացուցիչների պալատը 130 կողմ և 12 ձեռնպահ ձայներով ընդունեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության և դրա հետևանքների վերաբերյալ բանաձև: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Բելգիայի հայերի կոմիտեից:
Նշվում է, որ բանաձևը «դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից 2020 թ. Սեպտեմբերի 27-ին ռազմական գործողությունների վերսկսումը», և կառավարությանը կոչ է անում ձեռնարկել մի շարք միջոցառումներ, որոնք ուղղված են պատերազմից տուժած բնակչության հոգսերը  թեթեւացնելուն, պատերազմական հանցագործությունների համար պատասխանատուներին բացահայտելուն և դատապարտելուն, ինչպես նաև  հրադադարի ռեժիմը  պահպանելուն և բանակցությունները  Լեռնային Ղարաբաղի սահմանները և նրա ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը հարգող խաղաղ համաձայնագրի շուրջ տանելուն:
Ի թիվս այլ դրույթների, Խորհրդարանը, մասնավորապես, դատապարտում է այն վնասակար դերը, որ խաղացել է Թուրքիան այս պատերազմում և պահանջում  է նրան «դադարեցնել ռազմական միջամտությունն այս հակամարտությանը» և  զերծ մնալ «տարածաշրջանում  ապակայունացնող դերակատարումից:
«Բելգիայի հայերի կոմիտեն ողջունում է այն փաստը, որ Խորհրդարանը հստակ և կառուցողական դիրքորոշում է որդեգրել այս հարցի  վերաբերյալ և շնորհակալություն է հայտնում այն խորհրդարանականներից, ովքեր իրենց ներդրումն են ունեցել դրանում: Այսպիսով, բանաձևը ճանապարհ է բացում տարածաշրջանում կոնկրետ և կառուցողական գործողությունների համար:
Կոմիտեն կոչ է անում կառավարությանը առանց հապաղելու գործել խորհրդարանի առաջարկությունների համաձայն: Նա մասնավորապես ընդգծում է մարդասիրական օգնության հրատապությունը և բելգիական ներկայությունը տարածաշրջանում:
Այսօր Ներկայացուցիչների պալատն ընդունեց նաև մեկ այլ տեքստ, որն առաջարվել էր պատգամավոր  Միշել դե Մագդի կողմից։ Այդ տեքստով  դեկտեմբերի 9-ը սահմանվում է  Բելգիայի պետության կողմից պաշտոնապես ճանաչված ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակին նվիրված ազգային օր: Կոմիտեն ողջունում է այս որոշումը, որը կնպաստի ցեղասպանության ֆենոմենի ընկալմանը»,- ասված է Բելգիայի հայերի կոմիտեի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Բելգիայի  Հայերի կոմիտեն  հանդիսանում է Բելգիայում հայերի համայնքի գործադիր մարմինը  և խոսնակը:  Դեռևս  1922 թ. հիմնադրված հայկական ինստիտուտները  համախմբված են հայկական ծագմամբ Բելգիայի բոլոր բնակիչների կողմից ընտրված համաժողովի մեջ: Հայերի թիվը երկրում գնահատվում է ավելի քան 30,000 մարդ:

Палата представителей Бельгии осудила агрессию Азербайджана против Арцаха
Палата представителей Бельгии 130 голосами при 12 воздержавшихся приняла резолюцию о последствиях нагорно-карабахского конфликта. Об этом «Арменпресс» сообщили в Комитете армян Бельгии.
Отмечается, что резолюция осуждает “возобновление военных действий со стороны Азербайджана 27 сентября 2020 года”, и призывает правительство принять ряд мер, направленных на облегчение проблем населения, пострадавшего вследствие войны, выявление и осуждение ответственных за военные преступления, а также соблюдение режима прекращения огня и проведение переговоров вокруг мирного соглашения, уважающего границы Нагорного Карабаха и право его народа на самоопределение. В числе других положений парламент, в частности, осуждает разрушительную роль, которую сыграла Турция в этой войне и требует от нее “прекратить военное вмешательство в этот конфликт” и воздержаться от “дестабилизирующей роли в регионе”.
"Комитет армян Бельгии приветствует тот факт, что парламент принял четкую и конструктивную позицию по этому вопросу и выражает благодарность тем парламентариям, которые внесли в это свой вклад. Таким образом, резолюция открывает путь для конкретных и конструктивных действий в регионе.
Она, в частности, подчеркивает актуальность гуманитарной помощи и бельгийское присутствие в регионе.
Сегодня Палата представителей приняла еще один текст, предложенный депутатом Мишелем де Магдом. Согласно тексту, 9 декабря - национальный день, посвященный памяти жертв геноцидов, официально признанных бельгийским государством. Комитет приветствует это решение, которое будет способствовать восприятию факт геноцида”, - говорится в заявлении Комитета армян Бельгии.
Комитет армян Бельгии является исполнительным органом и спикером армянской общины Бельгии. Армянские институты, основанные с 1922 года, объединены в форум, выбранный всеми жителями Бельгии армянского происхождения. Число армян в стране превышает 30 000 человек.