«Մի դրամի ուժը»՝ Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնին
ԵՐԵՎԱՆ,4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Մի դրամի ուժն» ամփոփեց հերթական ծրագիրը․ 2 ամսվա ընթացքում IDBank-ն ու Idram-ը իրենց հաճախորդների կողմից կատարված յուրաքանչյուր վճարման դիմաց 1 դրամ փոխանցելով՝ կուտակեցին 3 603 291 ՀՀ դրամ, որը կփոխանցվի Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամին։
Idram ընկերության մարքեթինգի բաժնի ղեկավար Գոռ Ամիրյանի խոսքով գումարը ծրագրի մեկնարկին որոշվել էր փոխանցել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին․ «Սակայն տվյալ փուլում, երբ պատերազմն ավարտվել է, և մենք ունենք բազմաթիվ զոհեր ու վիրավորներ, կարծում ենք, որ պետք է մեր պարտքը տանք հայրենիքի պաշտպաններին ու նրանց ընտանիքներին, և այս անգամ 3,5 մլն-ը գերազանցող գումարը փոխանցում ենք Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամին», - ասել է Գոռ Ամիրյանը։
«Ինչ վերաբերում է «Մի դրամի ուժի»՝ դեկտեմբերի 1-ից մեկնարկող հերթական փուլին, ապա այն ևս կծառայի հայրենիքի պաշտպաններին․ դեկտեմբերի 1-ից 2021թ․ փետրվարի 28-ն ընկած ժամանակահատվածում կուտակված «մի դրամները» կփոխանցվեն «Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնին»,- ասել է Բանկի հաղորդակցման բաժնի ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանը։
Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնի տնօրեն Հայկուհի Մինասյանը կարևորելով նման նախաձեռնությունները՝  նշել է, որ ներկայում Զինվորի տանը բուժում է ստանում 200 զինվոր։ «Ինչպես պարտադիր է զինվորական ծառայությունը, այնպես էլ պետք է պարտադիր լինի դրանից հետո հասնող աջակցությունը, և դա պետք է թե պետությունը անի, թե հասարակությունը»,- ասել է Հայկուհի Մինասյանը։
Ընկերությունների ներկայացուցիչները նշել են, որ ընդամենը վճարում կատարելով Idram հավելվածով, IDBanking.am առցանց հարթակով, Բանկի և Idram-ի տերմինալներով, հաճախորդները, չվճարելով անգամ 1 դրամ ավել, դառնում են բարի կամքի դեսպան, և IDBank-ն ու Idram-ը սեփական միջոցներից 1 դրամ փոխանցում են այս դեպքում՝ Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնին։

“The power of One dram” to the Rehabilitation center of the homeland defender
“The power of One dram” has summed up the next program: during 2 months IDBank and Idram have gathered AMD 3 603 291 by transferring 1 dram for each payment of their clients. The amount will be donated to the Insurance foundation for servicemen.
“At this stage, when the war is over and we have many victims and wounded soldiers, we believe that we have to repay to the homeland defenders and their families, and this time we will donate the amount of more than AMD 3.5 million to the Insurance foundation for servicemen”, mentioned the head of the marketing unit of Idram company.
As for the next stage of “The power of One dram”, which will launch on December 1, the head of Communications unit of IDBank, Tatevik Vardevanyan mentioned, it will also serve to the homeland defenders: during the period from December 1 to February 28, 2021, the “one drams” gathered will be transferred to the Rehabilitation center of the homeland defender”,- said Tatevik Vardevanyan,.
Haykuhi Minasyan, the director of the Rehabilitation center of the homeland defender, has highlighted the importance of this kind of initiatives and mentioned that at this moment 200 soldiers are receiving treatment at the Soldier’s home. “Just as the military service is mandatory, the support after it must be mandatory as well, and this should be done both by the state, and the society”, told Haykuhi Minasyan.
The representatives of the companies have mentioned that only by making payments via Idram application, IDBanking.am online platform, Bank and Idram terminals, the clients become goodwill ambassadors not even paying a dram, as IDBank and Idram transfer 1 dram from their own means, this time to the Rehabilitation center of the homeland defender.