Բայդենը հայտարարել Է, որ մտադիր Է Իրանի, ՌԴ-ի եւ ՉԺՀ-ի նկատմամբ առաջանորդվել բազմակողմանի մոտեցմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի ընտրյալ նախագահ, դեմոկրատ Ջոզեֆ Բայդենը հայտարարել Է, որ մտադիր Է առաջնորդվել բազմակողմանի մոտեցմամբ Իրանի, Ռուսաստանի եւ Չինաստանի նկատմամբ քաղաքականության հարցում: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, համապատասխան հայտարարությունը նա արել Է CNN հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում, որը ցուցադրվել Է դեկտեմբերի 3-ի երեկոյան:
Դեմոկրատը նշել Է, որ Վաշինգտոնն իրանական միջուկային ծրագրի շուրջը բանակցությունների համատեքստում պետք Է աշխատի «Եվրոպայի եւ Հնդկա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի (երկրների հետ) մերձավոր հարաբերությունների» վերականգնման վրա: «Մասամբ դա պայմանավորված Է այն բանով, որպեսզի Եվրոպային մեր կողմը վերադարձնելու հնարավորություն ստանանք»,- նշել Է Բայդենը:
«Մենք չենք կարող Իրանին թույլ տալ, որ միջուկային զենք ստանա»,- նշել Է դեմոկրատը՝ քննադատության ենթարկելով Միացյալ Նահանգների գործող ղեկավար, հանրապետական Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի մոտեցումը Թեհրանի նկատմամբ: «Սակայն ես հաստատ գիտեմ. մենք չենք կարող դրան հասնել միայնակ: Ուստիեւ այն հարցերը լուծեիս, որոնք վերաբերում են ոչ միայն Իրանին, այլեւ Ռուսաստանին, Չինաստանին եւ մի շարք այլ երկրների, մենք պետք Է լինենք (երկրների) ավելի խոշոր խմբի մասնակիցներ»,- եզրափակել Է Բայդենը:
Ավելի վաղ դեմոկրատն արտահայտվել այն բանի օգտին, որպեսզի աշխատեն Միացյալ Նահանգներին վերադարձնել իրանական միջուկային ծրագրի շուրջը Գործողությունների համատեղ համապարփակ պլանի մասնակիցների կազմ: ԱՄՆ-ի ընտրյալ նախագահի խոսքով՝ Թեհրանի միջուկային մշակումները վերահսկող համաձայնագիրը «տարածաշրջանում կայունության ապահովման լավագույն միջոցն Է», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Байден заявил, что намерен придерживаться многостороннего подхода к Ирану, России и Китаю
Избранный президент США, демократ Джозеф Байден заявил, что намерен придерживаться многостороннего подхода в политике относительно Ирана, России и Китая. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, соответствующее заявление он сделал в интервью телекомпании CNN, которое было показано в четверг вечером.
Демократ отметил, что Вашингтону в контексте переговоров по иранской ядерной программе следует работать над восстановлением "близких отношений [со странами] Европы и Индо-Тихоокеанского" региона. "Отчасти это обусловлено тем, чтобы получить возможность вернуть Европу на нашу сторону", - указал Байден.
"Мы не можем позволить Ирану получить в свое распоряжение ядерное оружие", - указал демократ, подвергнув критике подход к Тегерану администрации действующего американского лидера, республиканца Дональда Трампа. "Одно я знаю наверняка - мы не можем добиваться этого в одиночку. И поэтому в решении вопросов, касающихся не только Ирана, но также России, Китая и ряда других государств, нам необходимо быть участниками более крупной группы [стран]", - заключил Байден.
Ранее демократ высказывался в пользу того, чтобы работать над возвращением Соединенных Штатов в состав участников Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) по иранской ядерной программе. По словам избранного президента США, соглашение, контролирующее ядерные разработки Тегерана, является "лучшим инструментом обеспечения стабильности в регионе".