Ներկայում և դիտարկելի ապագայում գնաճի անկառավարելի արագացման էական ռիսկեր չկան. ԿԲ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կենտրոնական բանկը վստահեցնում է, որ արտարժութային շուկայում աժիոտաժային տրամադրությունների հիմքեր չկան, ավելին՝ այս պայմաններում, թե' ներկայում, և թե' դիտարկելի ապագայում գնաճի անկառավարելի արագացման էական ռիսկեր առկա չեն: Այս մասին ԿԲ-ն հայտնել է՝ «Արմենպրես»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան՝ անդրադառնալով երկրում վերջին շրջանում նկատվող դրամի փոխարժեքի արժեզրկմանը:
«Մեր դիտարկումներով դրամի շարժի հիմքում ընկած իրական հատվածի հոսքերում (արտահանում, ներմուծում, դրամական փոխանցումներ, ՕՈՒՆ (օտարերկրյա ուղղակի ներդրումներ) և այլն) էական անհաշվեկշռվածություններ չեն ձևավորվել։ Ուստի արտարժութային շուկայում աժիոտաժային տրամադրությունների հիմքեր ևս չկան։ Միևնույն ժամանակ, եթե ռազմական դրության հայտարարման առաջին օրերին Հայաստանի երկրի ռիսկի հավելավճարը միջազգային ֆինանսական շուկաներում փոքր-ինչ բարձրացել էր, ապա ներկայումս այն կրկին նվազել է։ Սա նշանակում է, որ միջազգային կապիտալի շուկայում մեր տնտեսության արժութային ռիսկերը ներկայումս բարձր չեն գնահատվում»,-հայտնում են ԿԲ-ից:
Գլխավոր դրամատնից նկատել են, որ սրան զուգահեռ, բնականաբար, ՀՀ-ում փոխարժեքի ներկա միտումների վրա անմիջական ազդեցություն է ունեցել ապագա տնտեսաքաղաքական հեռանկարների վերաբերյալ ձևավորված անորոշությունը։ Փոխարժեքի զարգացումները, ի թիվս այլ բազում գործոնների, մշտադիտարկվում են Կենտրոնական բանկի կողմից դրանց՝ գնաճի վրա ազդեցության տեսանկյունից։ ԿԲ-ից հիշեցրել են, որ վերջին տարիներին բանկի վարած հետևողական դրամավարկային քաղաքականության արդյունքում ներկայումս ունենք գնաճի ցածր և խարսխված մակարդակ (օրինակ՝ հոկտեմբերին 12-ամսյա գնաճը կազմել է 1.3%):
«Այս պայմաններում, թե' ներկայումս, և թե' դիտարկելի ապագայում գնաճի անկառավարելի արագացման էական ռիսկեր առկա չեն։ Ավելին, ՀՀ ԿԲ-ն այսօր տիրապետում է լայն գործիքակազմի և նման ռիսկերի դրսևորման պարագայում անպայման կարձագանքի իր ողջ հիմնական գործիքակազմով՝ երաշխավորելով գների և ֆինանսական կայունությունը»,-վստահեցնում են ԿԲ-ից:
Գլխավոր դրամատնից, սակայն, նկատել են, որ տարբեր գործոնների ազդեցության ներքո, ներառյալ առանձին էներգակիրների և այլ միջազգային գների փոփոխությունները, հնարավոր են առանձին ապրանքատեսակների գների փոփոխություններ: ԿԲ-ից շեշտել են, որ պարտադիր չէ, որ դա ռիսկեր առաջացնի երկրում ընդհանուր գների կայունության տեսանկյունից։
«Պետք է արձանագրել նաև, որ ինչպես ցույց է տվել տարիների փորձը տարբեր տնտեսաքաղաքական զարգացումների պայմաններում արձանագրվել են տատանումներ (այդ թվում` փոխարժեքի), սակայն ԿԲ հետևողական գործողությունների արդյունքում մշտապես ապահովվել է գների կառավարելի ու ցածր մակարդակ և գործուն ու կայուն ֆինանսական համակարգ»,-եզրափակել են Կենտրոնական բանկից:
Հայաստանում վերջին շրջանում արտարժույթը թանկանում է: Ըստ ԿԲ-իկայքումհրապարակվածվերջինտվյալների՝դեկտեմբերի2-ինդոլարիփոխարժեքըկազմելէ 509.14՝ աճելով 2.16 դրամով, եվրոյինը՝ 613.77՝ աճելով 6.36 դրամով, ռուբլունը՝6.73՝ աճելով 0.07:
Պատերազմից առաջ՝ օրինակ սեպտեմբերի 25-ին ԱՄՆ դոլարի փոխարժեքը կազմել էր 485.27, եվրոյի փոխարժեքը՝ 565.05 դրամ, ռուբլունը՝ 6.28 դրամ: Համեմատության համար, օրինակ, հոկտեմբերի 9-ին դոլարի փոխարժեը կազմել է 490.95 դրամ, եվրոյինը՝ 579.03 դրամ, ռուբլունը՝ 6.36 դրամ:
ՀՀ կենտրոնական բանկը նոյեմբերի 24-ին հայտարարել էր, որ ՀՀ ֆինանսական շուկաների բնականոն գործունեության ապահովման նպատակով ՀՀ արտարժութային շուկայում կիրականացնի գործառնություններ, շարունակում է իրականացնել ֆինանսական շուկաների մշտադիտարկում և անհրաժեշտության դեպքում կկիրառի իր գործիքակազմում առկա բոլոր գործիքները՝ երաշխավորելով գների և ֆինանսական կայունությունը։

В настоящее время и в обозримом будущем нет существенных рисков неуправляемой инфляции: ЦБ
Центральный банк Армении уверяет, что на валютном рынке нет оснований для ажиотажа, более того, в этих условиях, как сейчас, так и в обозримом будущем, нет существенных рисков неконтролируемого ускорения инфляции. Об этом заявил Центробанк в ответ на письменный запрос Арменпресс, ссылаясь на девальвацию обменного курса драма.
“По нашим наблюдениям, в потоках реального сектора, лежащих в основе движения драма (экспорт, импорт, денежные переводы, ПИИ (прямые иностранные инвестиции) и т. д.), нет значительных дисбалансов. Поэтому на валютном рынке нет оснований для ажиотажа. В то же время, если в первые дни введения военного положения возможность риска для Армении на международных финансовых рынках несколько увеличилась, то теперь она снова снизилась. Это означает, что валютные риски нашей экономики на международном рынке капитала в настоящее время невелики”, - заявили в ЦБ.
Центральный банк отметил, что вместе с этим, конечно, текущая неопределенность относительно будущих тенденций обменного курса в Армении напрямую зависит от неопределенности будущих экономических и политических перспектив. Центральный банк отслеживает изменения обменного курса, среди многих других факторов, с точки зрения их влияния на инфляцию. В ЦБ напомнили, что в результате ретроактивной денежно-кредитной политики банка, проводимой в последние годы, у нас сейчас низкий уровень инфляции (например, 12-месячная инфляция в октябре составила 1,3%).
“В этих условиях как сейчас, так и в обозримом будущем нет существенных рисков неконтролируемого ускорения инфляции. Более того, сегодня у Центрального банка Армении есть широкий набор инструментов, в случае возникновения таких рисков он обязательно отреагирует всеми своими основными инструментами, гарантируя цены и финансовую стабильность”, - заверяют в ЦБ.
Однако, из главного банка отметил, что под влиянием различных факторов, в том числе изменений цен на источники энергии и других мировых цен, возможны изменения цен на некоторые товары. В ЦБ подчеркнули, что это не обязательно создает риски с точки зрения общей стабильности цен в стране.
“Следует отметить, что, как показывает опыт лет, колебания (включая обменные курсы) были зарегистрированы в условиях различных экономических и политических событий, но в результате последующих действий Центрального банка всегда обеспечивался управляемый и низкий уровень инфляции и активная и стабильная финансовая система”, - заключили из Центрального банка.
В последнее время валюта в Армении подорожала. Согласно последним данным, опубликованным на сайте ЦБ, 2 декабря курс доллара США составил 509,14 драма, увеличившись на 2,16 драма, евро - 613,77 драма, увеличившись на 6,36 драма, рубля - 6,73, увеличившись на 0,07 драма.
До войны, например, 25 сентября курс доллара был 485,27 драм, евро - 565,05 драм, рубль - 6,28 драма. Для сравнения, 9 октября курс доллара составлял 490,95 драма, евро - 579,03 драма, рубля - 6,36 драма.
Центральный банк Армении 24 ноября объявил, что для обеспечения нормального функционирования финансовых рынков Республики Армения он будет проводить операции на валютном рынке Республики Армения, продолжит мониторинг финансовых рынков и в случае необходимости применит все инструменты своего инструментария, гарантируя ценовую и финансовую стабильность.