Շուրջ 3000 հայտ է ներկայացվել՝ Ստեփանակերտի հրթիռահրետակոծությունից տուժած տների վերանորգման համար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից հրթիռահրետակոծությունների հետևանքով Ստեփանակերտում ավերածությունների ճշգրտումը շարունակվում է. ամեն ընտանիքի ժամանման հետ նոր վնասներ են ի հայտ գալիս: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Ստեփանակերտի փոխքաղապետ Սամվել Ղուլյանը՝ մանրամասնելով, որ վնասվել են բնակելի տների տանիքներ, պատուհանների ապակիներ:
«Հիմնովին ավերվել և վերակառուցման ենթակա է մոտ 40-50 տուն՝ այդ թվում 2 բազմաբնակարան շենք: Անօթևան մնացած ստեփանակերտցիներին տեղավորելու համար պետական աջակցությամբ վարձակալում և տրամադրում ենք բնակարաններ: Բացի այդ աշխատանքներ են տարվում վնասված տանիքների ու պատուհանների վերանորոգման ուղղությամբ, որից հետո կեցության բավարար պայմաններ են ստեղծվում վերադարձող մեր համաքաղաքացիների համար: Նախնական տվյալներով` թեթև վնասներ կրած բնակարանների (դռներ, պատուհաններ, տանիքներ) խնդրով   քաղաքաշինության նախարարության թեժ գծին ստացվել է շուրջ 3000 հայտ: Յուրաքանչյուր վերադարձող բնակչի հետ այդ թիվը շարունակում է աճել:  Որոշ չափով դեռևս վերականգնման կարիք ունեն նաև մայրաքաղաքի  ենթակառուցվածքները: Փակ դռներով բնակարանների տանտերերը  վերադառնալով հայտնաբերում են, որ վնասված գազատարի հետևանքով  արտահոսք կա: Ընդհանուր առմամբ, գլխավոր գազատարի աշխատանքը ամբողջությամբ վերականգնված է: Ստեփանակերտի որոշ հատվածներում նաև արտաքին լուսավորության ապահովման խնդրի լուծման ուղղությամբ ենք աշխատում»,-ասաց փոխքաղաքապետը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած բնակավայրերից Ստեփանակերտում ապաստանած բնակիչներին աջակցելու հարցին` Սամվել Ղուլյանը տեղեկացրեց, որ քաղաքապետարանը  նրանց ապահովում է սննդով, անկողնային պարագաներով և անհրաժեշտության դեպքում նաև  էլեկտրատաքացուցիչներով։

Для ремонта домов, пострадавших от ракетных обстрелов Степанакерта, подано около 3000 заявок
В Степанакерте продолжаются работы по определению ущерба, понесенного вследствие ракетных обстрелов азербайджанских вооруженных сил. С приездом каждой семьи появляются новые данные. Об этом Арменпресс сообщил заместитель мэра Степанакерта Самвел Гулян, уточнив, что были повреждены крыши жилых домов и окна.
“Около 40 - 50 домов, в том числе 2 многоквартирных дома, подлежат перестройке, они полностью разрушены. Для размещения жителей, оставшихся без крова, мы при государственной поддержке арендуем и предоставляем им квартиры. Кроме этого, ведутся работы по ремонту поврежденных крыш и окон, создаются удовлетворяющие условия для проживания наших вернувшихся граждан. По предварительным данным, на горячую линию Министерства градостроительства поступило около 3 000 заявок для ремонта квартир с незначительными повреждениями (двери, окна, крыши). С каждым возвращающимся жителем это число продолжает расти. Инфраструктура столицы все еще нуждается в восстановлении. Хозяева закрытых квартир возвращаются и обнаруживают утечку из поврежденного газопровода. В целом  газопровод полностью восстановлен. В некоторых районах Степанакерта мы работаем и над решением проблемы обеспечения наружного освещения”, - рассказал заместитель мэра.
Касаясь вопроса содействия жителям подконтрольных Азербайджану населенных пунктов, нашедших приют в Степанакерте,  Самвел Гулян сообщил, что мэрия обеспечивает их питанием, постельными принадлежностями и, в случае необходимости, и электронагревателями.