Թաիլանդում փնտրում են 200 անձանց՝ փորձելով կանխել COVID-19-ի բռնկումը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թաիլանդի իշխանությունները փորձում են պարզել այն 200 անձանց գտնվելու վայրը, ովքեր շփվել են երեք կանանց հետ, որոնք վարակել են COVID-19 կորոնավիրուսով, եւ երկիր են մուտք գործել Մյանմայից՝ խուսափելով ժամանողների համար պարտադիր կարանտինից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 30-ին հաղորդել Է The Guardian-ը:
Հրատարակությունը նշում Է, որ սահմանային խիստ հսկողությունը եւ մյուս միջոցառումները Թաիլանդին թույլ են տվել COVID-19-ի դեպքերի քանակը պահել 4 հազարից ցածր նշագծի վրա՝ գրանցելով մահվան 60 դեպք, թեեւ երկրի տուրիստական ճյուղը սաստիկ տուժել Է: Միեւնույն ժամանակ հարեւան Մյանմայում օրական հայտնաբերում են COVID-19-ի միջին հաշվով 1447 դեպք, եւ այնտեղ արդեն մահացել Է 1887 կորոնավիրուսով վարակված:
The Guardian-ի տվյալներով՝ վարակված կանանցից առաջինը Թաիլանդ Էր ժամանել նոյեմբերի 24-ին, իսկ մյուս երկուսը՝ նոյեմբերի 27-ին: Երեք կանայք երկիր Էին ժամանել անօրինական ձեւով՝ խուսափելով սահմանի վրա ստուգումներից, բայց ավելի ուշ անալիզները նրանց մոտ ցույց են տվել COVID-19-ի առկայություն:
Չիանգրայի նահանգապետ Պրաչոն Պրաիսակուլը հայտարարել Է, որ ընդամենը վարակվածների հետ Չիանգրայի եւ Չիանգմայի նահանգներում շփվել Է 356 մարդ՝ հյուրանոցների, առեւտրի կենտրոնների եւ ռեստորանների այցելուներն ու աշխատակիցները, հասարակական տրանսպորտի եւ տաքսիների ուղեւորները:
Դրա հետ մեկտեղ իշխանությունները կարողացել են գտնել արդեն այդ խմբից 150 հոգու. նրանցից ոչ ոքի մոտ թեստերը կորոնավիրուսի առկայություն ցույց չեն տվել: Մյուս կոնտակտավորների որոնումը շարունակվում Է: The Guardian-ը նշում Է, որ վերջին ամիսներին Թաիլանդում կորոնավիրուսի դեպքերի մեծ մասն ունեցել Է բերովի բնույթ, եւ դրանք հայտնաբերվել են ժամանողների համար սահմանված կարանտինի ժամանակ. վարակման դեպքերի թվաքանակն անմիջապես երկրի տարածքում եղել Է աննշան, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В Таиланде ищут 200 человек в попытке предотвратить вспышку COVID-19
Власти Таиланда пытаются установить местоположение 200 человек, контактировавших с тремя женщинами, которые оказались заражены коронавирусом COVID-19 и въехали в страну из Мьянмы, избежав обязательного карантина для прибывающих. Как передает Арменпресс, об этом сообщает в понедельник The Guardian.
Издание отмечает, что строгий пограничный контроль и прочие меры позволили Таиланду удержать количество случаев COVID-19 на отметке ниже 4 тыс. случаев при 60 летальных исходах, хотя туристическая отрасль страны сильно пострадала. В то же время в соседней Мьянме в день выявляют в среднем 1 447 случаев COVID-19, и там уже скончались 1 887 зараженных.
По данным The Guardian, первая из зараженных женщин приехала в Таиланд 24 ноября, а остальные две - 27 ноября. Все три прибыли в страну незаконно, избежав проверок на границе, но позднее анализы показали у них наличие COVID-19.
Губернатор провинции Чианграй Прачон Пратсакул заявил, что всего с зараженными в провинциях Чианграй и Чиангмай контактировали 356 человек - посетители и сотрудники отеля, торгового центра и ресторанов, пассажиры общественного транспорта и такси.
При этом власти смогли найти уже более 150 человек из этой группы: ни у кого из них тесты не показали наличие коронавируса. Поиск остальных контактировавших продолжается.
The Guardian отмечает, что за последние месяцы в Таиланде большинство случаев коронавируса имело завозной характер, и их выявляли в карантине для прибывающих; количество случаев инфицирования непосредственно на территории страны было незначительным.