Տոկիո-2020-ի կազմակերպիչները հավելյալ 1,9 միլիարդ դոլար կտրամադրեն Խաղերի անցկացման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տոկիոյի ամառային Օլիմպիական խաղերի կազմկոմիտեն հավելյալ գումար կտրամադրի խաղերի անցկացման և ընթացիկ ծախսերի համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին գրում է ճապոնական Yomiuri պարբերականը: Կազմակերպիչները մտադիր են մոտ 200 միլիարդ իեն (1,9 միլիարդ դոլար) հատկացնել խաղերի կազմակերպման և անցկացման համար:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Տոկիոյում 2021 թվականին անցկացվելիք  32-րդ Օլիմպիական խաղերի կազմկոմիտեն Միջազգային օլիմպիական կոմիտեին (ՄՕԿ) է ներկայացրել մրցումների  ձևաչափը պարզեցնելու ծրագիր, որը կխնայի 284 մլն դոլար:
Ճապոնական կողմն առաջարկում է  10-15% -ով  կրճատել  պատվիրակությունների և ՄՕԿ-ի պաշտոնյաների թիվը: Կազմկոմիտեի ներկայացուցիչների կարծիքով` Տոկիոն օրինակ կծառայի «հետկորոնավիրուսային  դարաշրջանում»  մարզական միջոցառումների կազմակերպման առումով:
Մարտի 24-ին հայտնի դարձավ, որ Տոկիոյի 32-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերը հետաձգվել են: ՄՕԿ-­ի նախագահ Թոմաս Բախը և Ճապոնիայի արդեն նախկին վարչապետ Սինձո Աբեն հեռախոսազրույց էին ունեցել, և վարչապետի առաջարկից հետո Բախն իր համաձայնությունն էր տվել խաղերը մեկ տարով հետաձգելուն: Այս պահի դրությամբ հայտնի է, որ Օլիմպիական խաղերը կպահպանեն իրենց անվանումը` Տոկիո-2020: Դրանք կմեկնարկեն 2021 թվականի հուլիսի 23-ին և կեզրափակվեն օգոստոսի 8-ին:

Организаторы Токио-2020 выделят на проведение ОИ  дополнительно $1,9 миллиарда
Организационный комитет Летних Олимпийских игр в Токио предоставит дополнительные средства для покрытия текущих расходов на Игры.
Как  передает Арменпресс,  об этом сообщает   японская газета Yomiuri.
Организаторы планируют выделить около 200 миллиардов иен ($1,9 миллиарда) на организацию и проведение Олимпийских игр.
Ранее сообщалось, что Оргкомитет 32-х Олимпийских игр в Токио в 2021 году представил в Международный олимпийский комитет (МОК) программу по упрощению формата соревнований, что позволит сэкономить $284 миллиона.
Японская сторона предлагает сократить количество чиновников МОК на 10-15%. По мнению Оргкомитета, Токио будет примером в организации спортивных мероприятий в «пост-коронавирусную эпоху».
24 марта стало известно, что 32-е летние Олимпийские игры в Токио отложены. Президент МОК Томас Бах и уже бывший премьер-министр Японии Синдзо Абэ провели телефонный разговор. По предложению экс-премьер-министра, Бах согласился отложить Игры на год. В настоящее время известно, что Олимпийские игры сохранят свое название - Токио-2020. Они начнутся 23 июля 2021 года и закончатся 8 августа.