Սպառողների համար խմելու ջրի սակագինը կմնա անփոփոխ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը սահմանեց «Վեոլիա Ջուր» ՓԲԸ-ի կողմից բաժանորդներին խմելու ջրի մատակարարման և ջրահեռացման (կեղտաջրերի մաքրման) ծառայությունների մատուցման սակագները:  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը տեղեկացնում է, որ 2021 թվականին սպառողների համար ջրի սակագինը կմնա անփոփոխ՝ մեկ խորանարդ մետրի համար 180 դրամ:
Խմելու ջրի մատակարարման և ջրահեռացման (կեղտաջրերի մաքրման) ծառայությունների մատուցման 2021 թվականի սակագների ճշգրտման գործոնների, այդ թվում նաև՝ մանրածախ ջրամատակարարման փաստացի ծավալների մոնիթորինգի արդյունքներով հանձնաժողովի կատարած հաշվարկների համաձայն՝ մանրածախ ծառայությունների սակագների գումարային մեծությունը յուրաքանչյուր խորանարդ մետրի համար կազմել է 178,247 դրամ (ներառյալ ԱԱՀ-ն), ինչը գործող սակագների գումարային մեծության նկատմամբ պակաս է 1,753 դրամ/խմ-ով (ներառյալ ԱԱՀ-ն):
Հաշվի առնելով, որ 2022 թվականին նախատեսվում է մանրածախ ծառայությունների բազիսային սակագների աճ և նպատակ ունենալով մեղմելու այդ աճը՝ ՀՀ փոխվարչապետի գրասենյակի, ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության և «Վեոլիա ջուր» ընկերության հետ քննարկվել է 2020 թվականի համար գործող մանրածախ ծառայությունների սակագների (գումարային 180 դրամ/խորանարդ մետր՝ ներառյալ ԱԱՀ-ն) և 2021 թվականի համար հաշվարկված սակագների տարբերությունը (ընկերության լիցենզիայի համաձայն ճշգրտումից հետո՝ 1.761 դրամ/խորանարդ մետր՝ ներառյալ ԱԱՀ-ն) տեղափոխել և նվազեցնել  2022 թվականին սահմանվող սակագներից:

Для потребителей тариф на питьевую воду останется неизменным
Комиссия по регулированию общественных услуг Республики Армения установила тарифы на услуги снабжения питьевой водой и водоотвода (очистки сточных вод), оказываемые  своим клиентам ЗАО “Веолия Джур”. Как сообщает «Арменпресс», Комиссия по регулированию общественных услуг РА сообщает, что в 2021 году тариф на воду для потребителей останется неизменным - 180 драмов за кубометр.
Согласно расчетам комиссии по результатам тарифов на оказание услуг снабжения питьевой водой и водоотвода на 2021 год, включая и мониторинг фактического объема розничного водоснабжения, общая сумма розничных тарифов за каждый кубометр составила 178,247 драмов (с НДС), это меньше суммарной величины действующих тарифов на 1,753 драма / куб. м (включая НДС).
Учитывая, что к 2022 году планируется рост базисных тарифов на розничные услуги и с целью смягчения этого роста, офисом вице-премьера, Министерством территориального управления и инфраструктур Республики Армения и компанией “Веолия Джур” была обсуждена разница между действующими в 2020 году тарифами на розничные услуги (180 драмов/куб. м, включая НДС) и тарифами, рассчитанными на 2021 год (после уточнения лицензии компании – 1.761 драмов/куб. м.