«Խորհրդային Հայաստանը հայ ժողովրդի պատմական ճակատագրում» բուկլետը լույս է տեսել Երևանում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում լույս է տեսել «Խորհրդային Հայաստանը հայ ժողովրդի պատմական ճակատագրում» բուկլետը. այն հայերեն և ռուսերեն լեզուներով է և առնչվում է Հայկական ԽՍՀ կազմավորման 100-ամյակին, որը լրանում է նոյեմբերի 29-ին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ գրքույկը հրատարակել են «Ինտեգրացիա և զարգացում» հետազոտության և վերլուծության հասարակական կազմակերպությունը և Եվրասիական փորձագիտական ակումբը: Այն Եվրասիական փորձագիտական ակումբի շուրջ համախմբված, իրենց ոլորտներում ճանաչված առաջատար գիտնականների և փորձագետների համատեղ աշխատանքի արդյունքն է: Հեղինակների նպատակն է եղել գնահատել Խորհրդային Հայաստանի` Հայկական Երկրորդ հանրապետության (1920-1991թթ.) տեղն ու դերը հայ ժողովրդի պատմական ճակատագրում: Հեղինակները գտնում են, որ Խորհրդային Հայաստանը հայոց պետականության զարգացման կարևոր փուլն է, որի տարիներին բուռն զարգացում են ապրել արդյունաբերությունը, գյուղատնտեսությունը, սոցիալական ոլորտը, գիտությունը, մշակույթն ու կրթությունը: Գրքի առաջաբանի հեղինակն է Եվրասիական փորձագիտական ակումբի համակարգող, քաղաքական վերլուծաբան Արամ Սաֆարյանը: Վերջաբանը հեղինակել է «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալության տնօրեն, պատմական գիտությունների թեկնածու Արամ Անանյանը: Հրապարակված լուսանկարների մի մասը տրամադրել է «Արմենպրես» ՊԼԳ-ն: Պատկերազարդ, բարձրորակ հրատարակության գլխավոր խմբագիրն է քաղաքագետ Գագիկ Հարությունյանը:
Բուկլետը հասցեագրված է ինչպես քաղաքական ու հասարակական գործիչներին, գիտնականներին և փորձագետներին, ասպիրանտներին և ուսանողներին, լրագրողներին, այնպես էլ հետաքրքրվող ընթերցողների լայն շրջանակին:

Вышел в свет буклет «Советская Армения в исторических судьбах армянского народа»
В Ереване вышел в свет буклет «Советская Армения в исторических судьбах армянского народа». Как сообщает Арменпресс, буклет представляет собой сборник статей и фотографий на армянском и русском языках. Он приурочен к 100-летию образования Армянской ССР, которое отмечается 29 ноября. Издатели буклета – Исследовательско-аналитическая общественная организация «Интеграция и развитие» и Евразийский экспертный клуб.
Издание является плодом коллективной работы известных, ведущих в своих областях ученых и экспертов, сплотившихся вокруг Евразийского экспертного клуба. Авторы публикаций задались целью оценить роль и место Советской Армении – Второй армянской республики (1920-1991 гг.) в исторических судьбах армянского народа. Они считают, что Советская Армения является важным этапом в формировании армянской государственности, в годы которой бурно развивались промышленность, сельское хозяйство, социальная сфера, наука, культура и образование.
Автором предисловия  является координатор Евразийского экспертного клуба, политический аналитик Арам Сафарян: Автор послесловия – директор ГИА «Арменпресс», кандидат исторических наук Арам Ананян. Часть иллюстраций предоставлена ГИА «Арменпресс». Главным редактором этого богато иллюстрированного и высококачественного издания – политолог Гагик Арутюнян.
Буклет адресован как политическим и общественным деятелям, ученым и экспертам, аспирантам и студентам, журналистам, так и широкому кругу заинтересованных читателей.