ԱԺ հանձնաժողովը բացասական եզրակացություն տվեց ռազմական դրությունը վերացնելու մասին հարցին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը բացասական եզրակացություն տվեց Հայաստանում հայտարարված ռազմական դրությունը վերացնելու մասին հարցին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ռազմական դրությունը վերացնելու մասին խորհրդարանի որոշման նախագիծը ներկայացրել էր «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը:
«Կարծում ենք, որ օր առաջ ռազմական դրությունը հանելը կնպաստի, որ մենք կարողանանք գոնե քայլեր ձեռնարկել՝ մեղմելու այն ճգնաժամը, որն ունենք»,- ասաց խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Գորգիսյանը:
Կառավարության ներկայացուցիչ, Առողջապահության փոխնախարար Անահիտ Ավանեսյանը նշեց, որ անհրաժեշտ է զգուշորեն մոտենալ ռազմական դրության ամբողջական չեղարկմանը, իսկ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանն առաջարկեց հարցի քննարկումը հետաձգել մեկ շաբաթով:
Հանձնաժողովի քվեարկությամբ «Ռազմական դրությունը վերացնելու մասին» Ազգային ժողովի որոշման նախագիծը ստացավ բացասական եզրակացություն: Խորհրդարանի արտահերթ նիստի օրակարգում այն ընդգրկելու հարցը կքննարվկի նոյեմբերի 26-ին, ժամը 11:00-ին:

National Assembly Committee gives negative conclusion to abolishment of martial law
YEREVAN, NOVEMBER 25, ARMENPRESS. The National Assembly Standing Committee on Defense and Security of the National Assembly of Armenia gave a negative conclusion to the issue of abolishing the martial law in Armenia. ARMENPRESS reports ‘’Bright Armenia’’ Party had submitted the issue to the parliament.
‘’We think that the abolishment of the martial law as soon as possible will contribute to our steps aimed at mitigating the existing crisis’’, MP Gevorg Gorgisyan said.
Cabinet member, Deputy Health Minister Anahit Avanesyan said that it’s necessary to be cautious about full abolishment of the martial law. Chairman of the Standing Committee suggested that the discussion of the issue should be postponed by one week.
By the vote of the committee, the draft decision of the National Assembly "On the abolition of martial law" received a negative conclusion. The issue of including it in the agenda of the special session of the parliament will be discussed on November 26, at 11:00.