Յուրաքանչյուր ժողովրդի հաղթանակ առաջին հերթին ազգային համախմբվածության արդյունք է. Մոնթե Մելքոնյան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ես երդում տված եմ եւ կպատկանիմ մեկ մարդու: Այդ մարդը հայրենիքի ազատության զինվորն է: Իմ նպատակն է կռվել Արցախի հաղթանակի համար, հանուն որի կյանքս ալ չեմ խնայեր: Ես երդում տված եմ՝ Արցախն իմ առաջին պայքարը չէ, վստահ եմ, որ վերջինն ալ չի ըլլալու…Այն կամայական սահմանները, որ գծեցին 1921-ին, ոչ մի կապ չունի իրականության հետ, եւ մենք պիտի վերահաստատենք իրականությունը մեր զենքով»:
Մոնթե Մելքոնյան
Նա այն քչերից էր, ով չի սպասում հրավերի, երբ վտանգված են հայրենի երկիրն ու նրա ապագան: Այն քչերից, ովքեր մի ողջ կյանք իրենց նախապատրաստում են ճակատագրական այն պահին, որ առանց ծանրութեթեւ անելու հայտնվում են ճիշտ այն վայրում, որտեղ զգացվում է իրենց կարիքը: Նա, որ ծնվել էր օվկիանոսից այն կողմ՝ խաղաղ ու բարգավաճ երկրում, որտեղ կարող էր լավագույնս դասավորել իր կյանքը, նվիրվել իր նախընտրած մասնագիտությանն ու ինչ-ինչ բարձունքների հասել, եկավ հայրենիք, իրեն նվիրեց Արցախյան առաջին հերոսամարտին, վրիժառության ծարավը հագեցրեց հաղթական ռազմարշավներով ու նվաճումներով, փառավորեց իր անունը եւ անմահացավ որպես ազգային հերոս:
Քչերին է բախտ վիճակվում արժանանալ այդ՝ հայրենիքի երդվյալ զինվորի կոչման: Մոնթե Մելքոնյանն այդպիսիներից մեկը եղավ: Հայ մարտիկների շուրթերին նրա անունը հնչում էր ակնածանքով ու հնչում էր երդման պես: Ծերերի ու մանուկների համար այդ անունը սփոփանք էր ու ապավեն, իսկ թշնամական ճամբարում այն տարածում էր ահ ու սարսափ: Որքան խորհուրդ եւ իմաստ պարունակեց այդ անունն իր մեջ: Որտեղի՞ց եւ ինչի՞շնորհիվ մեկ անձի մեջ խտացվեց այդքան ուժ, նվիրում ու հավատ, որ բավեց բաժին հանել շրջապատին եւ ուղղորդել իր մարտիկներին կանխատեսելի ու անկանխատեսելի սխրագործության:
«Ղեկավարի պարկեշտ պահվածքն ու ենթակային անձնական օրինակով ուղղորդելու կարողությունը մարտունակ եւ բարոյապես ամուր զինվորի դաստիարակության նախապայմաններից են: Յուրաքանչյուր ժողովրդի հաղթանակ առաջին հերթին ազգային համախմբվածության արդյունք է, որ պիտի կառուցված լինի խելամիտ հաշվարկների վրա». այսպիսին էին նրա համոզմունքն ու հավատամքը, եւ ինքն առաջնորդվում էր հենց այդ սկզբունքներով:
Մոնթե Մելքոնյանը ծնվել է 1957 թ. այս օրը՝ ԱՄՆ Կալիֆորնիայի նահանգի Վիսեյլիա քաղաքում: Նրա ծնողները՝ վարպետ հյուսն Չարլզ եւ ուսուցչուհի Զաբել Մելքոնյանները, Արեւմտյան Հայաստանից գաղթածների ժառանգներ էին, ովքեր ջանում էին մոռանալ իրենց հայրենիքի ողբերգական անցյալն ու զավակներին ոչինչ չէին պատմում այդ մասին:
Մոնթեն, ավարտելով դպրոցը, տնօրեն Դեվիդ Գրեյմսի առաջարկով մեկնում է Ճապոնիա՝ այնտեղ ուսումը շարունակելու: Այս որոշումը պատահական չէր՝ նա երկար ժամանակ այցելել էր կարատեի խմբակներ եւ Կալիֆորնիայի նահանգի պատանիների մինչեւ 14 տարեկան խմբի չեմպիոն էր, ուսումնասիրել էր ճապոնական մշակույթը, մասնակցել ճապոներենի դասընթացներին: Մեկուկես տարում Օսակա քաղաքի ճեմարանն ավարտելուց հետո մեկնում է Հարավային Կորեա, աշակերտում բուդդիստական վանականի մոտ: Ապա գնում է Վիետնամ, ականատես լինում պատերազմական արհավիրքների, լուսանկարում սոսկալի պատկերներ:
1978-ին Մոնթեն արդեն Իրանում էր ու մասնակցում է շահի դեմ ժողովրդական զանգվածների ցույցերին: Նույն թվականին մեկնում է Լիբանան, որտեղ քաղաքացիական պատերազմն իր տարերքի մեջ էր: Բեյրութում մասնակցում է հայ համայնքի ինքնապաշտպանական մարտերին: Այստեղ նա սովորում է նաեւ արաբերեն: Ի դեպ, 22 տարեկանում ապագա զորահրամանատարը զարմանալի ընդունակությունների շնորհիվ կատարելապես տիրապետում էր հայերենին, անգլերենին, ֆրանսերենին, իսպաներենին, իտալերենին, թուրքերենին, պարսկերենին, ճապոներենին, քրդերենին…
ԱՄՆ Բերկլիի համալսարանում հնագիտության եւ ասիական պատմության մասնագիտություն ստանալուց հետո հիմնում է «Հայ ուսանողական միություն» խմբակը, կազմակերպում ցուցահանդես՝ նվիրված Օսմանյան կայսրությունում 19-րդ դարավերջի եւ 20-րդ դարասկզբի Հայոց ցեղասպանությանը: Նրա ավարտական թեզը նվիրված էր Վանի թագավորության ժայռափոր դամբարանների ուսումնասիրությանը: Այնուհետեւ ընդունվում է Օքսֆորդի համալսարան, սակայն Անգլիա մեկնելու փոխարեն գնում է Արեւմտյան Հայաստան՝ Վասպուրականի ժայռափոր դամբարաններն ու կացարաններն ուսումնասիրելու եւ չափագրելու նպատակով:
Թուրքական եղեռնագործ պետության դեմ նրա պայքարն սկսվում է 1980-ին՝ Հայաստանի ազատագրության հայ գաղտնի բանակին անդամագրվելով: Մեկ տարի անց Մոնթեի մասնակցությամբ կազմակերպվում է հայտնի «Վան» գործողությունը: Նույն թվականի նոյեմբերին Օռլիի օդանավակայանում ձերբակալվում է կեղծ անձնագիր եւ ատրճանակ կրելու մեղադրանքով, դատապարտվում 4 ամսվա ազատազրկման, ավելի ուշ՝ դատարանի վճռով վտարվում Ֆրանսիայից: Դատարանում հայտարարում է. «Բոլոր հայերը կեղծ անձնագրեր են կրում՝ ֆրանսիական, ամերիկյան: Դրանք կեղծ կլինեն այնքան ժամանակ, քանի դեռ հայկական չեն…»:
1985-ին նորից է հայտնվում Ֆրանսիայում եւ նորից ձերբակալվում՝ այս անգամ ահաբեկչություն կազմակերպելու մեղադրանքով: Բանտից դուրս է գալիս, երբ Հայաստանում սկսվել էին հայ-ադրբեջանական զինված ընդհարումները: Ապագա կինը՝ Սեդան, որ ուսանող էր Երեւանում, նամակներով հանգամանորեն տեղեկացնում է այստեղ կատարվող իրադարձությունների մասին: Եվ Մոնթեն շտապում է վտանգված հայրենիք: Երեւանում հիմնում է «Հայրենասերների» ջոկատը: Դա 1991-ին էր: Նույն թվականի սեպտեմբերին մեկնում է Արցախ, որտեղ նրան անվանակոչում են Ավո: Ռազմական մասնագիտական հմտություններ ցուցաբերելու շնորհիվ ստանձնում է Մարտունու պաշտպանական շրջանի շտաբի պետի պարտականությունները: Կարճ ժամանակամիջոցում շահում է ոչ միայն տեղի բնակչության, այլեւ համայն հայության հարգանքն ու սերը: Նրա ղեկավարությամբ Մարտունին դառնում է ամենապաշտպանված ու ամենամարտունակ շրջանը: Զինվորականի ու զորահրամանատարի նրա տաղանդը փայլում է հատկապես 1993 թ. մարտ-ապրիլին հայրենի Քարվաճառն ազատագրելու մարտական գործողությունների ժամանակ: Իսկ Աղդամի եւ Մարտունու շրջանների սահմանագծի բարձունքների համար մարտը վերջինն էր անմահ զորավարի համար…Դա 1993 թ. հունիսի 12-ին էր, Աղդամի շրջանի Մարզիլի գյուղի մատույցներում…
Անփարատելիորեն մեծ էր Ավոյի կորուստը, որի մահը սգաց ողջ հայությունը: Իսկ Վազգեն սպարապետը գրեց. «Կար, կա, կհարատեւեն Անդրանիկը, Գարեգին Նժդեհը, Մոնթեն…»: Մեր ունկերում է նաեւ Մոնթեի կոչը. «Իմ կենացը մի խմեք, այլ շարունակեք իմ գործը»:

Победа каждого народа, в первую очередь, - результат национального единства: Монте Мелконян
“Я поклялся, что буду принадлежать одному человеку. Этот человек - борец за свободу отечества. Моя цель - бороться за победу Арцаха, ради которой я не пожалею и своей жизни. Клянусь, Арцах - это не первая моя борьба, но я уверен, что она не будет последней… Границы, очерченные в 1921 году, не имеют ничего общего с реальностью, и мы должны восстановить реальность нашим оружием”.
Монте Мелконян
Он был одним из немногих, кто не дожидался приглашения, когда его родина и ее будущее оказались в опасности. Один из немногих, которые всю свою жизнь готовятся к тому, чтобы в решающий момент оказаться в нужном месте, там, где они нужны. Родившись на другом берегу океана, в мирной и процветающей стране, где он смог бы наилучшим образом устроить свою жизнь, посвятить себя любимой профессии и достичь определенных высот. Но он приехал на свою родину, посвятил себя первой героической битве за Арцах, утолил жажду мести победными походами и достижениями, прославил и увековечил свое имя и себя, стал национальным героем.
Мало кому посчастливилось удостоиться этого звания преданного защитника Родины. Монте Мелконян был одним из них. На устах армянских бойцов его имя звучало трепетно и звучало как клятва. Для стариков и детей это имя было источником утешения и убежища, оно наводило ужас на вражеский лагерь. Как много смысла и значимости было в этом имени! Где и благодаря чему в одном человеке было сосредоточено столько силы, самоотдачи и веры, что этого было достаточно, чтобы разделить все это со своим окружением и направлять своих воинов на предсказуемый и непредсказуемый героизм?
“Примерное поведение лидера и умение руководить подчиненным своим личным примером являются предпосылками для воспитания боевого и морально сильного солдата. Победа каждого народа - это, прежде всего, результат национального единства, которое должно строиться на разумных расчетах”. Таковы были его убеждения и его кредо, и он руководствовался этими принципами.
Монте Мелконян родился в 1957 году в Уисли, штат Калифорния, США. Его родители, мастер-плотник Карл и учительница Забел Мелконян, были потомками выходцев из Западной Армении, которые пытались забыть трагическое прошлое своей родины и не рассказывали об этом своим детям.
После окончания средней школы Монте по предложению директора школы Дэвида Грэхэмса отправился учиться в Японию. Это решение было не случайным: он долгое время посещал клубы карате, был чемпионом юношеской группы Калифорнии до 14 лет, изучал японскую культуру и посещал курсы японского языка. Через полтора года после окончания лицея в Осаке он уехал в Южную Корею учиться у буддийского монаха. Потом он поехал во Вьетнам, был свидетелем ужасов войны, фотографировал все ужасы войны.
В 1978 году Монте уже был в Иране, участвуя в массовых протестах против шаха. В том же году он уехал в Ливан, где гражданская война только зарождалась. Участвовал в боях самообороны армянской общины Бейрута. Он также изучал здесь арабский язык. Кстати, в 22 года, будущий полководец, благодаря своим удивительным способностям, уже свободно владел несколькими языками: армянским, английским, французским, испанским, итальянским, турецким, персидским, японским, курдским.
После изучения археологии и истории Азии в Университете Беркли, в США, он основал Армянский студенческий союз и организовал выставку, посвященную Геноциду армян в Османской империи в конце 19-го и начале 20-го веков. Его заключительная диссертация была посвящена исследованию пещерных гробниц Ванского королевства. Затем он поступил в Оксфордский университет, но вместо того, чтобы поехать в Англию, он отправился в Западную Армению, чтобы изучать и описывать пещерные гробницы и жилища Васпуракана.
Его борьба с турецким геноцидальным государством началась в 1980 году, когда он присоединился к Армянской секретной армии освобождения Армении. Год спустя при участии Монте была организована известная операция “Ван”. В ноябре того же года он был арестован в аэропорту Орли по обвинению в пользовании фальшивым паспортом и ношении оружия, был приговорен к четырем месяцам тюремного заключения, а затем по решению суда депортирован из Франции. В суде он заявил: “У всех армян фальшивые паспорта - французские или американские. Они будут фальшивыми, пока они не армянские”.
Он снова появился во Франции в 1985 году и снова был арестован, на этот раз по обвинению в терроризме. Был освобожден из тюрьмы, когда в Армении начался армяно-азербайджанский вооруженный конфликт. Его будущая супруга Седа, студентка из Еревана, подробно рассказала ему о происходящих здесь событиях. И Монте мчится на родину, находящуюся под угрозой. Он основал в Ереване отряд “Патриоты”. Это было в 1991 году. В сентябре того же года он уехал в Арцах, где получил имя Аво. Проявив военно-профессиональные навыки, он принимает на себя обязанности начальника штаба Мартунинского округа обороны. За короткий срок Монте завоевывает уважение и любовь не только местного населения, но и всех армян. Под его руководством Мартуни стал самым защищенным и эффективным регионом. Его талант солдата и военачальника особенно ярко проявился в марте - апреле 1993 года, при боевых действиях за освобождение Карвачара. Битва за высоты на границе между Агдамским и Мартунинским районами стала последней для бессмертного полководца. Это произошло 12 июня на окраине села Марзили Агдамского района.
Потеря Аво была неописуемо велика, гибель которую оплакивали все армяне. Спарапет Вазген писал: “Были, есть и будут Андраник, Гарегин Нжде и Монте”. Призыв Монте обращен к нам: “Не поднимайте тосты за меня, а продолжайте мое дело”.