Թուրքիայի միջուկային ծրագրից «Ինտեր ՌԱՕ»-ի դուրս գալը թուրքական աղբյուրները կապում են ԼՂ խնդրի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսական ընկերությունը հրաժարվել է Թուրքիայի առաջին ատոմակայանը կառուցելու ծրագրերից. որպես պատճառ նշվում է Մոսկվայի և Անկարայի միջև լարվածությունը` կապված Լիբիայի, Սիրիայի և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունների հետ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին գրում է «Ahval»-ը՝ հղում կատարելով «Dünya»-ին:
Նշվում է, որ 4.800 մեգավատ հզորությամբ օբյեկտի կառուցման գործարքը Էրդողանն ու Պուտինը  ստորագրել էին 2010 թվականին, սակայն այժմ այն կասկածի տակ է, քանի որ երկու առաջնորդները հակասություններ ունեն արտաքին քաղաքական մի շարք հարցերի շուրջ: «Dünya»-ի թղթակից Քերիմ Ուլքերը հայտնել է, որ «Ինտեր ՌԱՕ» -ն, Ռուսաստանի խոշորագույն էներգետիկ ընկերություններից մեկը, ծրագրից դուրս է եկել հոկտեմբերի 26-ին կայացած խորհրդի նիստից հետո: Հոդվածում շեշտվում է, որ այս հեռացումը հաջորդում է նրան, որ Լեռնայի Ղարաբաղի պատերազմում Թուրքիան ռազմական միջամտությամբ սատարում է Ադրբեջանին՝ ընդդեմ հայերի:
Թղթակցի տեղեկություններով՝ որոշումը պայմանավորված է «Ինտեր ՌԱՕ»-ի նախագահ Իգոր Սեչինի՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ ունեցած քաղաքական կապերով: «Հատկանշական է, որ «Ինտեր ՌԱՕ»-ն, որը ղեկավարում է Իգոր Սեչինը ( հայտնի է որպես Ռուսաստանի երկրորդ հզոր անուն), դուրս է եկել «Ակկույու» ատոմակայանի նախագծից` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանին սատարելուց անմիջապես հետո»,-ասել է թղթակիցը:

Turkish sources link key Russian company’s withdrawal from Turkey's nuclear project with NK
YEREVAN, NOVEMBER 1, ARMENPRESS. A Russian company has withdrawn from plans to build Turkey’s first nuclear power plant following tensions between Moscow and Ankara over issues including the conflicts in Libya, Syria, and Nagorno Karabakh, Ahval news reports citing Dünya newspaper.
Turkey and Russia have stepped up economic cooperation in recent years, including the joint venture to develop Akkuyu Nuclear Power Plant in southern Turkey.
The landmark deal to build the 4.800-Megawatt facility was signed by Turkish President Recep Tayyip Erdoğan and his Russian counterpart Vladimir Putin 2010, but may now be in doubt as the two leaders find themselves at odds over a series of foreign policy questions.
Inter Rao, one of Russia’s largest public energy companies, withdrew from the project following a board meeting on Oct. 26, Kerim Ülker, a columnist at Dünya, said.
The move comes after Turkey’s military intervention to support Azerbaijan in the Nagorno Karabakh conflict.
Ülker said the significance of the decision came from the political connections of Inter Rao’s chairman Igor Sechin, who is Putin’s “de-facto assistant”.
“It is remarkable that Inter Rao, which is under the management of Igor Sechin, known as the second most powerful name in Russia, has withdrawn from the Akkuyu Nuclear Power Plant project. Especially in the immediate aftermath of Turkey's support for Azerbaijan in Nagorno Karabakh,” Ülker wrote.