ՌԴ-ն ՀՀ-ին կտրամադրի անհրաժեշտ ողջ աջակցությունը, եթե բախումները տեղափոխվեն Հայաստանի տարածք. ՌԴ ԱԳՆ
ՌԴ-ն ՀՀ-ին կտրամադրի անհրաժեշտ ողջ աջակցությունը, եթե բախումները
տեղափոխվեն Հայաստանի տարածք. ՌԴ ԱԳՆ
ՄՈՍԿՎԱ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնությունը հաստատում է հավատարմությունը Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ դաշնակցային պարտավորություններին: Ռուսաստանը ՀՀ-ին կտրամադրի անհրաժեշտ ողջ աջակցությունը, եթե բախումները տեղափոխվեն անմիջապես Հայաստանի տարածք: Այս մասին նշվում է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ուղղված նամակի վերաբերյալ ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունում:
«Ի պատասխան ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ուղղված դիմումի՝ սկսել խորհրդակցություններ՝ սահմանելու աջակցության տեսակները և չափը, որը Ռուսաստանի Դաշնությունը կարող է հատկացնել Հայաստանի Հանրապետությանը՝ անվտանգության ապահովման նպատակով, վերահաստատում ենք հավատարմությունը Ռուսաստանի Դաշնության դաշնակցային պարտավորություններին Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ, այդ թվում՝ 1997թ. օգոստոսի 29-ի «Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ աջակցության մասին» պայմանագրի մի շարք հոդվածների շրջանակում ենթադրվում են կոնկրետ գործողություններ միմյանց տարածքի դեմ զինված հարձակման սպառնալիքի կամ ագրեսիայի դեպքում:
Պայմանագրի համաձայն՝ Ռուսաստանը Երևանին կտրամադրի անհրաժեշտ ողջ աջակցությունը, եթե բախումները տեղափոխվեն անմիջապես Հայաստանի տարածք:
Մեկ անգամ ևս կոչ ենք անում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կողմերին անհապաղ դադարեցնել կրակը, թուլացնել լարվածությունն ու վերադառնալ բովանդակային բանակցությունների ՝ հիմնարար սկզբունքների հիման վրա խաղաղ կարգավորման հասնելու նպատակով՝ համաձայն հոկտեմբերի 10-ին Ռուսաստանի Դաշնության, Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարների ձեռք բերած պայմանավորվածությունների»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշված է ՌԴ ԱԳ նախարարության հայտարարության մեջ:

Russia to provide Armenia with all necessary support if clashes move to Armenia’s territory – MFA
MOSCOW, OCTOBER 31, ARMENPRESS. Russia confirms its commitment to the allied obligations towards Armenia. Russia will provide all the necessary support to Armenia if the clashes move directly to the territory of Armenia, Russian Foreign Ministry said in a statement made over Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s October 31 letter addressed to President of Russia Vladimir Putin.
“In response to the request of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan addressed to Russian President Vladimir Putin to launch consultations for defining the types and volume of support which Russia can provide to Armenia aimed at ensuring its security, we reaffirm the commitment to Russia’s allied obligations to Armenia, as well as within the frames of several articles of the 1997 August 29 Treaty on Friendship, Cooperation and Mutual Assistance, concrete actions are supposed in case of threat of armed attack or aggression against each other’s territory.
According to the Treaty, Russia will provide all the necessary support to Yerevan if clashes move immediately to Armenia’s territory.
We once again call on the Nagorno Karabakh conflicting sides to immediately cease the fire, mitigate the tension and return to comprehensive negotiations aimed at achieving peaceful settlement based on fundamental principles, in accordance with the agreements reached by the Russian, Armenian and Azerbaijani foreign ministers on October 10”, the statement says.