ԼՂ-ում իրավիճակը շարունակում է չափազանց մտահոգիչ մնալ. Ջասթին Թրյուդո
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակը  շարունակում է չափազանց մտահոգիչ մնալ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով Globalnews-ը, Կանադայի վարչապետը նշել է, որ երկու շաբաթ առաջ զրուցել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ինչպես նաև Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ և պնդել է, որ հարկավոր է առաջ մղել հակամարտության խաղաղ կարգավորումը, հասնել դեէսկալացիայի, հարգել հրադադարը:
Ջասթին Թրյուդոն նաև անդրադարձել է Թուրքիային ռազմական սարքավորումների մատակարարումը կասեցնելու որոշմանը: Թրյուդեն նշել է, որ Կանադան կասեցրել է ռազմական սարքավորումների մատակարարումը Թուրքիային այն հաղորդումներից հետո, որ դրանք օգտագործվել են Ադրբեջանի կողմից:

Ситуация в Нагорном Карабахе остается крайне тревожной: Джастин Трюдо
Премьер-министр Канады Джастин Трюдо заявил, что ситуация в Нагорном Карабахе остается крайне тревожной.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Globalnews, премьер-министр Канады отметил, что две недели назад он разговаривал с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, а также с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, и настаивал на мирном урегулировании конфликта, подчеркивал важность достижения деэскалации, соблюдения режима прекращения огня.
Джастин Трюдо также коснулся решения о приостановке поставок военной техники в Турцию. Он отметил, что Канада приостановила военные поставки в Турцию после сообщений о том, что они использовались Азербайджаном.