Արցախի ՊԲ-ն գերեվարել է հերթական ահաբեկչին. Հրապարակվել է հարցաքննության տեսանյութը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումները գերեվարել են հերթական ահաբեկչին, որի՝ անգամ հպանցիկ հարցաքննությունը որևէ կասկած չի թողնում ադրբեջանական ճակատային գծում ահաբեկիչների առկայության մասին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հարցաքննության տեսանյութը հրապարակել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղար Շուշան Ստեփանյանը՝ տեղեկացնելով, որ գերեվարված իսլամիստ-ծայրահեղական ահաբեկչի անունը Մեհրեդ Մուհամմադ Ալշխեր է: Ծնունդով Սիրիայի Համմա քաղաքից է և պատմում է, որ ամուսնացած է և ունի երեք երեխա: Խոստովանում է, որ Թուրքիայի կողմից 250 այլ ահաբեկիչների հետ միասին ադրբեջանա-արցախյան ճակատային գծում է հայտնվել հոկտեմբերի 19-ին: Իրենց խոստացել էին 2000 դոլար վարձավճար, որը սակայն չի վճարվել: Վիրավորվելուց հետո նրան լքել են զինակիցները: Պատմում է, որ ճակատային գծում իրենք գնում են առջևից, իսկ 2-րդ, 3-րդ գծով արդեն առաջ են շարժվում ադրբեջանցի զինվորականները: Նախքան ռազմաճակատ բերվելը՝ մասնակցել են ճամբարային հավաքների, որտեղ նրանց հետ աշխատել են թուրք ռազմական հրահանգիչները:

WATCH: Artsakh detains Syrian mercenary from terrorist organization fighting for Azerbaijan
YEREVAN, OCTOBER 30, ARMENPRESS. The Artsakh Defense Army troops have detained another terrorist-mercenary combatant who was fighting on the Azerbaijani side in the attacks on Artsakh.
The Armenian Ministry of Defense spokesperson Shushan Stepanyan said the mercenary is identified as Mehred Muhammad Alshkher from Hama, Syria. Alshkher said during the questioning that he is married and has three children.
He is a member of a jihadist terrorist organization who was recruited by Turkey and sent to Azerbaijan to attack Artsakh.
In a video showing the questioning of the captive, the Islamist-extremist terrorist says he was brought to the frontline of Artsakh from the Azeri side on October 19 along with 250 other mercenaries recruited by Turkey from terrorist organizations in Syria. He says they were promised a 2000 dollar payment for fighting, but they never got the money. He was abandoned on the battlefield by his troops after he got wounded.
Alshkher said the Azerbaijani soldiers use the mercenaries as human shields – the mercenaries are advancing on the first line, while the Azerbaijani military is moving only behind at the 2nd and 3rd lines.
He says they were trained by Turkish military instructors at a training camp before being sent to the frontline.