Զոհրաբ Մնացականյանը ՄԽ համանախագահների հետ կհանդիպի ԼՂ հակամարտության գոտում կրակի դադարեցման օրակարգով
Զոհրաբ Մնացականյանը ՄԽ համանախագահների հետ կհանդիպի ԼՂ
հակամարտության գոտում կրակի դադարեցման օրակարգով
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության համար ԼՂ հակամարտության խնդրի կարգավորման այս փուլում առաջնայինը կրակի դադարեցումն է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հոկտեմբերի 29-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ԱԳ նախարարի մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ նշելով, որ այս օրակարգով է Զոհրաբ Մնացականյանը մեկնում Ժնև` մասնակցելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների (Իգոր Պոպով-ՌԴ, Ստեֆան Վիսկոնտի-Ֆրանսիա, Էնդրյու Շոֆեր-ԱՄՆ) հետ հանդիպմանը:
«Հայաստանի համար առաջնայինը կրակի դադարեցման ռեժիմի հաստատումն է ու դրա ամրապնդումը համապատասխան վերիֆիկացիոն մեխանիզմների ներդրման միջոցով: Հենց այդ օրակարգի շուրջ ենք մենք մեկնում Ժնև»,- ասաց Նաղդալյանը:
Անդրադառնալով այն դիտարկմանը, որ հանդիպումը նախատեսված էր հոկտեմբերի 29-ին, սակայն կայանալու է հոկտեմբերի 30-ին, Աննա Նաղդալյանը նշեց, որ օրվա փոփոխությունը պայմանավորված է իրավիճակային և լոգիստիկ հանգամանքներով:

Глава МИД Армении едет в Женеву с повесткой прекращения огня
На данном этапе урегулирования нагорно-карабахского конфликта для Республики Армения приоритетом является прекращение огня. Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции 29 октября заявила пресс-секретарь министра иностранных дел Анна Нагдалян, отметив, что Зограб Мнацаканян отправляется в Женеву для участия в работе сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
«Приоритетом для Армении является установление и укрепление режима прекращения огня за счет внедрения соответствующих механизмов верификации. Мы едем в Женеву именно с этой повесткой дня», - сказала Нагдалян.
Коснувшись замечания о том, что встреча была назначена на 29 октября, но состоится 30 октября, Анна Нагдалян отметила, что изменение даты обусловлено ситуативными и логистическими обстоятельствами.