Հարավային Կովկասում Թուրքիայի գործողությունները սպառնալիք են միջազգային անվտանգությանը. Զոհրաբ Մնացականյան
Հարավային Կովկասում Թուրքիայի գործողությունները սպառնալիք են միջազգային
անվտանգությանը. Զոհրաբ Մնացականյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հոկտեմբերի 28-ին հեռախոսազրույց է ունեցել ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում նախարար Մնացականյանը բարձր ներկայացուցիչ Բորելին մանրամասն տեղեկատվություն է տրամադրել Ադրբեջանի կողմից Վաշինգտոնում կրակի դադարեցման վերաբերյալ ձեռքբերված երրորդ պայմանավորվածության խախտման և դրա արդյունքում Արցախի քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների շարունակական թիրախավորման վերաբերյալ: Նախարար Մնացականյանն առանձնահատուկ ընդգծել է, որ Բարձր ներկայացուցչի հետ զրույցի ընթացքում ուժեղ հրթիռակոծման են ենթարկվում Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտը և մեծությամբ երկրորդ քաղաք Շուշին, հատուկ թիրախավորվել է նաև Ստեփանակերտի բուժհաստատությունը: ՀՀ ԱԳ նախարարն անդրադարձել է նաև ադրբեջանական գործողությունների հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար իրադրությանը:
Անդրադառնալով Թուրքիայի՝ Հարավային Կովկասում ապակայունացնող գործողություններին՝  նախարար Մնացականյանն ընդգծել է, որ նմանօրինակ գործողությունները սպառնալիք են հանդիսանում և տարածաշրջանային, և միջազգային անվտանգության համար:
ՀՀ արտգործնախարար Մնացականյանը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը միջազգային մանդատ ունեցող միակ ձևաչափի` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջնորդության շրջանակներում։  Երկուստեք ընգծվել է  կրակի դադարեցման վերաբերյալ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կատարման և կայուն, վերահսկելի հրադադարի հաստատման անհրաժեշտությունը:

Turkey’s actions in South Caucasus a threat to international security – Armenian FM
YEREVAN, OCTOBER 29, ARMENPRESS. Armenia’s foreign minister Zohrab Mnatsakanyan held a telephone conversation on October 28 with EU’s High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell, the Armenian MFA told Armenpress.
During the talk the Armenian FM introduced Mr. Borrell on the violation by Azerbaijan of the third agreement on ceasefire reached in Washington D.C. and the constant targeting of Artsakh’s civilian population and infrastructure. The FM stated that during the phone talk with the High Representative Artsakh’s capital Stepanakert and second largest city Shushi are under missile strike, the hospital in Stepanakert has been deliberately targeted. He also presented the humanitarian situation in Artsakh caused by the Azerbaijani actions.
As for Turkey’s destabilizing actions in the South Caucasus, minister Mnatsakanyan said such actions are a threat to both the regional and international security.
The FM reaffirmed Armenia’s commitment to the exclusively peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict within the frames of the mediation of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
Both sides emphasized the necessity of fulfilling the agreements on ceasefire and establishing stable, controllable truce.