Հայերը նոր արշավով SpaceX-ին կոչ են անում չեղարկել Թուրքիայի հետ գործարքը. TechCrunch
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տեխնոաշխարհում հայտնի TechCrunch պարբերականն անդրադարձել է աշխարհի տարբեր ծայրերից հայերի՝ SpaceX- ին ուղղված էլեկտրոնային նամակների արշավին.  SpaceX-ի աշխատակիցների էլեկտրոնային փոստերը հեղեղվել են նամակներով` կոչ անելով ընկերությանը չեղյալ հայտարարել Թուրքիայի կառավարության հետ կնքած գործարքը՝ դրանով իսկ չօգնելով Էրդողանի ռեժիմին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ TechCrunch-ի հոդվածում նշվում է, որ մտահոգությունները հիմնավորված են, և  էլփոստով զանգվածային հաղորդագրությունների մեթոդը զարմանալիորեն արդյունավետ է:
Նամակներ ուղարկողները նշել են, որ իրենք աշխարհասփյուռ հայության ներկայացուցիչ են կամ կանգնած են հայերի կողքին, որոնք տուժել են Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի ավտորիտար կառավարման և տարածաշրջանում ունեցած ազդեցության պատճառով:
SpaceX-ը նախատեսում է առաջիկա մեկ-երկու ամսվա ընթացքում գործարկել թուրքական Turksat-5A արբանյակը, որն աշխատելու է Եվրոպայի, Ասիայի եւ Մերձավոր Արեւելքի համար։
Նշվել է, որ շատ երկրներ և կառավարություններ դատապարտել են Թուրքիայի պահվածքը, և որոշ ընկերություններ դադարեցրել են գործարքները կառավարության հետ: TechCrunch-ը  հարց է առաջ քաշել՝ SpaceX- ը կմիանա՞ նրանց:

Новая кампания армян призывают SpaceX отменить сделку с Турцией: TechCrunch
Известное в техно мире издание “TechCrunch” коснулось  электронных писем, адресованных SpaceX армянами из разных уголков мира. Сотрудники SpaceX буквально были затоплены электронными письмами, призывающими компанию отменить сделку с правительством Турции, и тем самым не содействовать режиму Эрдогана.
Как передает Арменпресс, в статье “TechCrunch” отмечается, что опасения обоснованы, и метод массовых сообщений по электронной почте на удивление эффективен.
Отправители писем отмечали, что они являются представителями армянства, рассеянного по всему миру, и  стоят рядом с армянами, которые пострадали от авторитарного правления президента Турции Эрдогана и его действий в регионе.
SpaceX планирует запустить турецкий спутник Turksat-5A в течение ближайших двух месяцев, который будет работать для Европы, Азии и Ближнего Востока.
Было отмечено, что многие страны и правительства уже осудили поведение Турции, а некоторые компании остановили сделки с правительством Турции. “TechCrunch” выдвинул вопрос: “А SpaceX присоединится к ним?”.