ՄԱԿ-ի ԹՀՎ-ում հայտարարել են համավարակի ֆոնին կազմակերպված հանցավորության աճի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուսի համավարակի ֆոնին արձանագրվել Է կազմակերպված հանցավորության աճ եւ, ինչպես սպասվում Է, վերելք կապրի: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում հայտարարել Է ՄԱԿ-ի թմրանյութերի ու հանցավորության հարցերի վարչության (ԹՀՎ) գործադիր տնօրեն Գադա Վալին:
«Կազմակերպված հանցավորությունը որոշակիորեն «ծաղկել Է» եւ, ինչպես սպասվում Է, վերելք կապրի: Մի շարք պատճառներով: Կազմակերպված հանցավորությունը եւ հանցագործները ռեսուրսներ ունեն, նրանք փող ունեն, նրանք իրացվելի միջոցներ ունեն, որոնք անհրաժեշտ են մեծ քանակությամբ բնագավառներ ու սեկտորներ ներթափանցելու համար»,-ասել Է Վալին:
Այսպես, կազմակերպված հանցավորությունը կարող Է օգտագործել տնտեսության խթանման այն միջոցառումների փաթեթը, որոնք առաջարկում են տարբեր կառավարություններ, որպեսզի փորձեն հայտնվել շուկաներում, օգտագործել կոռուպցիոն պրակտիկաները՝ առկա այն միջոցներից օգուտներ քաղելու համար, որոնք կառավարությունները հատկացնում են այդ միջոցառումների շրջանակներում, պատմել Է գործակալության զրուցակիցը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В УНП ООН заявили о подъеме организованной преступности на фоне пандемии
Организованная преступность "расцвела" на фоне пандемии коронавируса и, как ожидается, будет на подъеме. Как передает Арменпресс, об этом заявила в интервью РИА Новости исполнительный директор Управления ООН по наркотикам и преступности (УНП ООН) Гада Вали.
"Организованная преступность определенно "расцвела" и, как ожидается, будет на подъеме. По ряду причин. У организованной преступности и преступников есть ресурсы, у них есть деньги, у них есть ликвидные средства, необходимые для проникновения в большое количество областей и секторов", - сказала Вали.
Так, организованная преступность может использовать пакеты мер по стимулированию экономики, которые предлагают разные правительства, чтобы попытаться попасть на рынки, использовать коррупционные практики для извлечения выгоды из тех наличных средств, которые правительства выделяют в рамках этих мер, рассказала собеседница агентства.