Արցախի խաղաղ բնակավայրերի ուղղությամբ համեմատաբար հանգիստ է
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակավայրերում ժամը 08։00-ից հետո համեմատաբար հանգիստ է։
«Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնում են Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունից:
«Բնակավայրերի ուղղությամբ մինչև այս ժամը պահպանվում է հումանիտար հրադադարի ռեժիմը»,- տեղեկացնում են ԱԻՊԾ-ից:
Հոկտեմբերի 26-ի առավոտյան 08։00-ից ուժի մեջ է մտել ԱՄՆ միջնորդությամբ ձեռք բերված կրակի դադարեցման համաձայնությունը։
Հոկտեմբերի 25-ին պայմանավորվածության մասին հայտարարեցին Հայաստանի, ԱՄՆ-ի և Ադրբեջանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունները համատեղ հայտարարությամբ` ամփոփելով ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Սթիվեն Բիգանի հետ ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների և Մինսկի խմբի համանախագահների հանդիպումները։

В мирных населенных пунктах Арцаха относительно спокойно
“На направлении населенных пунктов до этого времени соблюдается режим гуманитарного прекращения огня”, - говорится в сообщении.
26 октября с 08:00 вступило в силу соглашение о прекращении огня, достигнутое при посредничестве США.
Внешнеполитические ведомства Армении, США и Азербайджана 25 октября, подведя итоги встреч министров иностранных дел Армении и Азербайджана с заместителем госсекретаря США Стивеном Биганом и сопредседателями Минской группы ОБСЕ в совместном заявлении сообщили о договоренности.
26 октября спустя 45 минут после установления перемирия азербайджанские войска вновь начали обстрел армянских позиций.