Թրամփը Փաշինյանին և Ալիևին շնորհավորել է հումանիտար հրադադարի պայմանավորվածության կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին շնորհավորել է հումանիտար հրադադարի պայմանավորվածության ձեռք բերման առիթով և նշել, որ քիչ առաջ երկու երկրների ղեկավարները համաձայնել են հավատարիմ մնալ պայմանավորվածությանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Թրամփը գրել է «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում:
«Շնորհավորում եմ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին, որոնք քիչ առաջ համաձայնեցին հավատարիմ մնալ կեսգիշերին ձեռք բերված հրադադարի ռեժիմի պայմանավորվածությանը: Բազմաթիվ կյանքեր կփրկվեն: Հպարտ եմ իմ թիմով՝ Պետքարտուղար Պոմպեոյով, Սթիվ Բիգանով և Միացյալ Նահանգների նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի գրասենյակով՝ դա անելու համար»,- գրել է Թրամփը:
Հայաստանն ու Ադրբեջանը ԱՄՆ միջնորդությամբ պայմանավորվածություն են ձեռք բերել հումանիտար հրադադարի մասին, որն ուժի մեջ կմտնի հոկտեմբերի 26-ին, ժամը 08:00-ին: Հոկտեմբերի 10-ին և 18-ին Ադրբեջանը խախտել է Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի ջանքերով ձեռք բերված հումանիտար հրադադարի պայմանավորվածությունները:

YEREVAN, OCTOBER 26, ARMENPRESS. President of the USA Donald Trump congratulated Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and president of Azerbaijan Ilham Aliyev on the occasion of reaching a ceasefire, noting that the leaders of both countries agreed to adhere to the agreement, ARMENPRES reports Trump wrote in his Twitter micro blog.
‘’Congratulations to Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev, who just agreed to adhere to a cease fire effective at midnight (08:00 local time, edit.). Many lives will be saved. Proud of my team - Secretary of State Pompeo, Deputy Secretary Steve Biegun and the White House National Security Council for getting the deal done!’’, Trump wrote.
Brokered by the USA, Armenia and Azerbaijan agreed to a ceasefire effective from October 26, 08:00. This is the 3rd ceasefire agreement between the countries. Azerbaijan violated the October 10 and October17 agreements mediated by Russia and France respectively.