Սարգսյանն ու Մակրոնն ընդգծել են հրադադարի պայմանավորվածությունների իրականացման անհրաժեշտությունը
ՓԱՐԻԶ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ելիսեյան պալատում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի և Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնի հանդիպումը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, զրույցի ընթացքում Հայաստանի և Ֆրանսիայի նախագահները քննարկել են իրավիճակը ղարաբաղյան հակամարտության գոտում:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Մակրոնին՝ նշելով, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ Ֆրանսիայի և անձամբ նախագահ Մակրոնի ջանքերն ու դիրքորոշումը հակամարտության կարգավորման հարցում:
Նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի կողմից Թուրքիայի աջակցությամբ Արցախի/Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ սանձազերծված լայնածավալ ռազմական ագրեսիան շարունակվում է, թիրախավորվում են Արցախի բնակավայրերը, խաղաղ բնակչությունը և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, ինչի հետևանքով կան զոհեր ու վիրավորներ քաղաքացիական բնակչության մեջ։ Հայաստանի նախագահը խորը մտահոգություն է հայտնել Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանին ցուցաբերվող ռազմաքաղաքական աջակցության առնչությամբ, ընդգծելով, որ Թուրքիայի՝ որպես երրորդ կողմի նման ծավալի ներգրավվածությունն ավելի է սրում իրավիճակը և վտանգում տարածաշրջանի կայունությունն ու անվտանգությունը: Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ տարածաշրջանի համար առանձնակի սպառնալիք են Թուրքիայի կողմից Ադրբեջան բերված և այնուհետև այդ երկրի բանակի կազմում Արցախի դեմ ռազմական գործողություններին մասնակցող իսլամիստ ահաբեկիչները, որոնք, չի բացառվում, որ ինչ-որ ժամանակ հետո հայտնվեն նաև այլ երկրներում, այդ թվում` նաև Եվրոպայում:
Նախագահ Մակրոնը նույնպես մտահոգություն է հայտնել շարունակվող ռազմական գործողությունների և ստեղծված իրավիճակի առնչությամբ:
Նախագահ Սարգսյանն ու նախագահ Մակրոնը համակարծիք են եղել, որ հակամարտության խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի, և կարևորել են հրադադարի հաստատման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման անհրաժեշտությունը:
Նախագահներն ընդգծել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դերը հակամարտության կարգավորման գործում և կարևորել Մինսկի խմբի համանախագահությամբ հնարավորինս շուտ բանակցային սեղանի շուրջ վերադառնալու անհրաժեշտությունը:
Հայաստանի և Ֆրանսիայի նախագահները նաև ուրախությամբ փաստել են, որ երկու ժողովուրդների բազմադարյա կապերի ու բարեկամության հենքի վրա կառուցված հայ-ֆրանսիական առանձնահատուկ հարաբերությունները շարունակում են զարգանալ բարեկամության և փոխըմբռնման ոգով:
Նշենք, որ Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Փարիզ է մեկնել Բրյուսելից, որտեղ հանդիպումներ էր ունեցել ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի, Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ:

Армен Саркисян и Макрон подчеркнули необходимость реализации договоренностей о прекращении огня
В Елисейском дворце состоялась встреча президента Республики Армения Армена Саркисяна и президента Французской Республики Эммануэля Макрона. Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, в ходе беседы президенты Армении и Франции обсудили ситуацию в зоне карабахского конфликта.
Президент Саркисян выразил благодарность президенту Макрону, отметив, что Армения высоко ценит усилия и позицию сопредседателя Минской группы ОБСЕ Франции и лично президента Макрона в вопросе урегулирования конфликта.
Президент Саркисян подчеркнул, что широкомасштабная военная агрессия против Арцаха, развязанная Азербайджаном при содействии Турции все еще продолжается, мишенью становятся населенные пункты Арцаха, мирное население и гражданские инфраструктуры, вследствие чего есть жертвы и раненые среди гражданского населения. Президент Армении выразил глубокую озабоченность в связи с военно-политической поддержкой, оказываемой Турцией Азербайджану, и с тем, что вовлеченность Турции, как третьей стороны в таком масштабе еще больше обостряет ситуацию и ставит под угрозу стабильность и безопасность всего региона.
Армен Саркисян сказал, что для региона особую угрозу представляют привезенные Турцией в Азербайджан и  участвующие в военных действиях против Арцаха в составе армии этой страны исламистские террористы, которые, не исключено, что через какое-то время появятся и в других странах, в том числе и в Европе.
Президент Макрон также выразил обеспокоенность продолжающимися военными действиями и создавшейся ситуацией.
Президент Саркисян и президент Макрон сошлись во мнении, что мирному урегулированию конфликта нет альтернативы, и отметили важность реализации договоренностей, достигнутых относительно установления перемирия.
Президенты подчеркнули роль Минской группы ОБСЕ в урегулировании конфликта и подчеркнули необходимость скорейшего возвращения за стол переговоров при сопредседательстве Минской группы ОБСЕ.
Президенты Армении и Франции с удовлетворением признали, что особые армяно-французские отношения, заложенные на основе многовековых связей и дружбы двух народов, продолжают развиваться в духе дружбы и взаимопонимания.
Отметим, что президент Армении Армен Саркисян вылетел в Париж из Брюсселя, где провел встречи с генеральным секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом, верховным представителем Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Жозепом Боррелем и председателем Европейского совета Шарлем Мишелем.