Բրիտանացի գիտնականները հայտարարել են COVID-19-ի դեմ օքսֆորդյան պատվաստանյութի անվտանգության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիսթոլի համալսարանի մի խումբ հետազոտողներ անկախ ուսումնասիրություն են անցկացրել, որի արդյունքում հաստատել են կորոնավիրուսի դեմ Օքսֆորդում մշակված պատվաստանյութի անվտանգությունը եւ ուժեղ իմունային ռեակցիա առաջացնելու կարողությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութը, որն այժմ անցնում Է կլինիկական փորձարկումների երրորդ փուլը, արդեն բուռն թեստավորման Է անցել հանուն որակի եւ անվտանգության բարձրագույն ստանդարտների ապահովման: Այժմ Բրիսթոլի համալսարանի գիտնականների թիմը վերջերս մշակված տեխնոլոգիաներն Է օգտագործել այն բանի համար, որպեսզի լրացուցիչ ստուգի, որ պատվաստանյութն աշխատում Է գենետիկ ծրագրին համապատասխան, որը նրա հիմքում դրվել Է օքսֆորդյան հետազոտողների կողմից: Այս նոր անալիզն Էլ ավելի պարզ ու մանրամասնորեն պարզաբանում Է, թե պատվաստանյութն ինչպես Է հաջողությամբ առաջ բերում ուժեղ իմունային ռեակցիա»,-ասվում Է Բրիսթոլի համալսարանի հաղորդագրության մեջ, որը տնօրինում Է ՌԻԱ Նովոստին:
«Դա կարեւոր հետազոտություն Է, որի արդյունքում մենք կարող ենք հաստատել, որ պատվաստանյութի հիմքում ընկած գենետիկ ծրագիրն այնքան արագ Է մշակվում, որքան դա հնարավոր Է, եւ ճիշտ Է կատարվում՝ ընկնելով մարդու բջջի մեջ»,-հայտարարել Է հետազոտողների խմբի ղեկավար դոկտոր Դեւիդ Մեթյուսը:
Հաղորդագրության մեջ պարզաբանվում Է, որ COVID-19-ի դեմ պատվաստումը վիրուսային սպիտակուցի Էքսպրեսիայի Է հանգեցնում պատվաստում ստացողների բջիջներում, որի դեմ օրգանիզմը մշակում Է պաշտպանիչ իմունիտետ: Պատվաստանյութը մշակվում Է շիմպանզեի ադենովիրուսային վեկտորների հիման վրա, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Британские ученые заявили о безопасности оксфордской вакцины от COVID-19
Группа исследователей из Бристольского университета провела независимое исследование, в результате которого подтвердила безопасность и способность вызывать сильную иммунную реакцию разрабатываемой в Оксфорде вакцины от коронавируса.
"Вакцина от COVID-19, проходящая сейчас клинические испытания третьей фазы, уже прошла жесткое тестирование ради обеспечения высочайших стандартов качества и безопасности. Сейчас команда ученых из Бристольского университета использовали недавно разработанные технологии для того, чтобы дополнительно проверить, что вакцина работает в соответствии с генетической программой, заложенной в нее оксфордскими исследователями. Данный новый анализ еще ясней и детальней разъясняет, как вакцина успешно провоцирует сильную иммунную реакцию", - говорится в имеющемся в распоряжении РИА Новости сообщении Бристольского университета,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Это важное исследование, в результате которого мы можем подтвердить, что генетическая программа, заложенная в основу вакцины, которая разрабатывается настолько быстро, насколько это возможно, правильно выполняется, попадая в человеческую клетку", - заявил глава группы исследователей доктор Дэвид Мэттьюс.
В сообщении поясняется, что вакцинация приводит к экспрессии вирусного белка от COVID-19 в клетках вакцинируемых, на который организм вырабатывает защитный иммунитет: cпецифические T-клетки и антитела. Вакцина разрабатывается на основе аденовирусных векторов шимпанзе.