ԿԽՄԿ-ն Ադրբեջանում այցելել է տեսանյութից հայտնի, գերեվարված Ազնիվ Բաղդասարյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն տեսակցել է ադրբեջանցիների կողմից հոկտեմբերի 7-ին տարածված տեսանյութից հայտնի, գերեվարված ՀՀ քաղաքացի Ազնիվ Բաղդասարյանին:
«Արմենպրես»-իհետ զրույցում այս մասին ասաց Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին: «Նրա վիճակի մասին ոչինչ ասել չենք կարող, սակայնԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն այնտեղ ծանոթացել են նրա պահման պայմաններին, նրա հանդեպ վերաբերմունքին: Ազնիվ Բաղդասարյանին տրվել է նաև ընտանիքի անդամների հետ կապվելու հնարավորություն»,- նշեց Ամատունին:
Շաբաթներ առաջ սոցիալական ցանցերում հայտնվել էր մի տեսանյութ, որտեղ ադրբեջանցի զինվորականներն իբր Արցախի գյուղերից մեկում հանդիպում են մի կնոջ, ում շատ բարեհամբույր ձևով ներկայանում են և հարցնում, թե որտեղից է և ինչ է անունը: Ի պատասխան կինն ասում է, որ իր անունն Ազնիվ է և տեղի խանութում վաճառող է աշխատում: Տեսանյութում կար նաև մի հատված, որտեղ տիկին Ազնիվն ակնհայտ բեմականացված ձևով ադրբեջանցի զինվորականներին ասում է. «Բարի գալուստ ձեր տուն»: Հետագայում պարզ է դառնում, որ բեմականացված նկարահանման զինծառայողներից մեկն էլ դերասան է:
Պաշտոնական տվյալներով Ադրբեջանում գերեվարվել է 3 զինծառայող՝ Նարեկ Ամիրջանյանը, Արեգ Սարգսյանը և Ալբերտ Միքայելյանը:

Представители МККК посетили в Азербайджане плененную Азнив Багдасарян
Представители Международного комитета Красного Креста (МККК) встретились с Азнив Багдасарян, известным по видеоматериалу, опубликованному азербайджанцами 7 октября.
Об этом «Арменпресс» сообщила Зара Аматуни, руководитель коммуникационных программ армянского офиса Международного комитета Красного Креста (МККК). “Наши представители уже посетили Азнив Багдасарян, гражданку Армении, находящуюся в Азербайджане. Мы ничего не можем сказать о ее состоянии, но представители нашей делегации ознакомились с условиями ее содержания и с отношением к ней. Азнив Багдасарян также была предоставлена возможность связаться с членами ее семьи”, - сказал Зара Аматуни.
Ранее в социальных сетях появился видеоматериал, на котором азербайджанские военные якобы встречают в одном из сел Арцаха женщину, представляются ей весьма дружелюбно и спрашивают  ее имя. В ответ женщина говорит, что ее зовут Азнив, она работает продавщицей в местном магазине. В видеоролике также был кадр, где госпожа Азнив, явно инсценировано, говорит азербайджанским военным ‘Добро пожаловать в ваш дом”. Позже выяснилось, что одним из военнослужащих на постановочной съемке был актер.
По официальным данным, в Азербайджане в плену находятся трое военнослужащих: Нарек Амирджанян, Арег Саркисян и Альберт Микаелян.