Ռուսաստանցի տղամարդիկ կորցնում են ընտանիք ստեղծելու շանսերը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 40-ից բարձր տարիքի ամուրիներն ինչու են հազվադեպ անուսնանում, եւ արդյոք նրանք ընտանիք ստեղծելու շանսեր ունեն, Ռադիո Sputnik-ին տված հարցազրույցում պատմել Է «Երջանիկ ընտանիք» կենտրոնի հոգեբան Նատալյա Պանֆիլովան, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Այն տղամարդիկ, որոնք մինչեւ 40 տարեկանն ընտանիք չեն կազմել, հետո դա դժվարությամբ են անում: Ինչու Է հատկապես այդ տարիքը դառնում կրիտիկական, բացատրել Է ընտանեկան հոգեբանը:
«Միջին հաշվով 35 տարեկանից հետո աստիճանաբար փոխվում Է հորմոնալ ֆոնը: Տղամարդիկ վերափոխվում են հասունության, եւ դա ունի իր հետեւանքները: Հոգեբանական տեսակետից մարդիկ դառնում են ավելի համառ, նրանք արդեն չեն ցանկանում փորձեր անել»,-նշել Է Պանֆիլովան:
Մինչեւ 35 տարեկան տղամարդը բաց Է նոր փորձի համար եւ ավելի հեշտ Է վերաբերվում սխալներին, հասկանալով, որ դրանք ուղղելու հնարավորություն կա: Ավելի հասուն տարիքում նրանք արդեն սկսում են զգուշանալ վճռական քայլերից, նրանց մոտ արդեն ստեղծվում Է որոշակի կենսակերպ, եւ այն չի ցանկանում փոխել, պարզաբանել Է ռադիոյի զրուցակիցը:
«Որքան մոտ Է 40-ին, այնքան քիչ սխալներ Է ցանկանում թույլ տալ տղամարդը: Նա արդեն ոչ մի Էքսպերիմենտ չի ցանկանում: Եթե նա մինչեւ այդ տարիքն ընտանիք չի ստեղծել, ապա նրա համար արդեն սարսափելի Է փորձ անելը: Մինչեւ այդ տարիքը մարդու մոտ արդեն ի հայտ են եկել սովորույթներ, որոնցից նա դժվար Է ազատվում, եւ նա չի ձգտում դրանցից ձերբազատվել: Եթե կինը համաձայն Է ներգրվել այդ տղամարդու կյանքում, ապա նա այդ կնոջ հետ կապրի միասին, բայց փաստ Է, որ չի ամուսնանա»,-պատմել Է ընտանեկան հոգեբանը:
Բացի այդ, կանանց նույնպես զգալիորեն ավելի քիչ են հետաքրքրում 40-ն անց տղամարդիկ, կարծում Է Պանֆիլովան:
«Եթե խոսենք հասակակիցների մասին, ապա այդ տարիքի կանայք նույնպես շատ սովորույթներ, պարտավորություններ ունեն: Նա արդեն, հնարավոր Է, որ ընտանիք Է ունեցել, հնարավոր Է երեխաներ ունի: Ինչպե՞ս դա համատեղել նման տղամարդու հետ: Դա բավականին դժվար Է: Դեռահաս աղջիկները երբեմն սիրով փորձում են կյանքը կապել այդպիսի տղամարդու կյանք, բայց հենց որ նրանք հայտնաբերում են, որ ամբողջ ժամանակ հարկավոր Է հարմարվել, իսկ տղամարդը չի ցանկանում տեղից շարժվել, ապա նաեւ երիտասարդ աղջկա համար Է դա անհետաքրքիր դառնում»,-եզրափակել Է հոգեբանը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Российские мужчины теряют шансы построить семью
Почему холостяки, которым за сорок, редко женятся, и есть ли у них шанс создать семью, в интервью радио Sputnik рассказала семейный психолог центра "Счастливая семья" Наталья Панфилова.
Мужчины, которые до 40 лет не обзавелись семьей, потом делают это с трудом. Почему именно этот возраст становится критическим, объяснила семейный психолог.
"В среднем после 35 лет постепенно меняется гормональный фон. Мужчины перестраиваются на зрелость, и это имеет свои последствия. С психологической точки зрения люди становятся более ригидны, они уже не хотят экспериментировать", – отметила Панфилова.
Мужчины до 35 открыты для нового опыта и легче относятся к ошибкам, понимая, что есть возможность их исправить. В более зрелом возрасте они уже начинают опасаться решительных шагов, у них уже складывается определенный образ жизни, и его не хочется менять, пояснила собеседница радио,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Чем ближе к 40 годам, тем меньше ошибок хочет допускать мужчина. Он уже не хочет никаких экспериментов. Если он до этого времени не создал семью, то ему уже страшно экспериментировать. К этому возрасту у человека уже появились привычки, от которых ему сложно избавиться, и он не стремится от них избавиться. Если женщина согласна вписаться в жизнь этого мужчины, то он будет с ней жить вместе, но не факт, что женится", – рассказала семейный психолог.
К тому же и самим женщинам значительно меньше интересны мужчины после 40 лет, считает Панфилова.
"Если говорить про ровесниц, то к этому возрасту у женщин тоже масса своих привычек, обязательств и так далее. У нее уже, возможно, была семья, возможно есть дети. Как это совместить с таким мужчиной? Это довольно сложно. Молоденькие девушки иногда охотно пытаются встроиться в жизнь такого мужчины, но как только они обнаруживают, что все время надо подстраиваться, а мужчина не очень хочет двигаться куда-то, то и молодой девушке это становится неинтересно", – заключила психолог.