Ռոստուրիզմը ճյուղի կորուստները գնահատել է 600 միլիարդ ռուբլի
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայրենական զբոսաշրջության սեկտորը 2020 թվականին 600 միլիարդ ռուբլի Է կորցրել օտարերկրացի հյուրերի բացակայության պատճառով, որը կապված Է համավարակի հետ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՌԲԿ հեռուստաալիքի հետ զրույցում հայտնել Է Ռոստուրիզմի ղեկավար Զարինա Դոգուզովան:
«Անցյալ տարվա արդյունքներով՝ տուրիստական ծառայությունների արտահանումը կազմել Է 10,9 մլրդ դոլար: Հաշվի առնելով, որ միջազգային տուրիստական հոսքերը շատ դանդաղ են վերականգնվում աշխարհում առկա համաճարակաբանական իրադրության կապակցությամբ, այժմ մենք կանխատեսում ունենք, որ 600 միլիարդ ռուբլի Է կազմում մուտքի հոսքերի կորուստները»,-հայտարարել Է նա:
Վերջնական կորուստները կհաշվեն մինչեւ տարեվերջ, ամփոփիչ գումարը կախված կլինի սահմանների ապագա բացման արագությունից, բացատրել Է գործակալության զրուցակիցը:
Նա նաեւ հավելել Է, որ ամբողջ զբոսաշրության ճյուղի տարեկան շրջանառությունը սովորաբար կազմում Է 3,7 տրիլիոն ռուբլի, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Ростуризм оценил потери отрасли в 600 миллиардов рублей
Отечественный туристический сектор потерял в 2020 году 600 миллиардов рублей из-за отсутствия иностранных гостей в связи с пандемией․ Как передает Арменпресс, об этом сообщила в беседе с РБК глава Ростуризма Зарина Догузова.
"По итогам прошлого года экспорт туристических услуг составил 10,9 миллиарда долларов. С учетом, что международные туристические потоки восстанавливаются очень медленно в связи с эпидемиологической ситуацией в мире у нас сейчас прогноз, что 600 миллиардов рублей составят потери по въездным потокам", — заявила она.
Окончательно потери посчитают к концу года, итоговая сумма будет зависеть от скорости будущего открытия границ, объяснила собеседница агентства.
Она также добавила, что в обычное время годовой оборот всей туристической отрасли составляет 3,7 триллиона рублей.