Վիետնամի կենտրոնում հեղեղման զոհերի թիվը հասել է 105-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վիետնամի կենտրոնական մասի մի շաք նահանգներում հեղեղման հետեւանքով զոհվածների թիվը հասել Է 105-ի, ես 27 մարդ համարվում Է անհայտ կորած: Հոկտեմբերի 20-ին այդ մասին հայտնել Է Վիետնամի Տարերային աղետների հետեւանքների դեմ պայքարի ազգային համակարգող կոմիտեն, տեղեկացնում Է «Արմենպերս»-ը:
Կենտրոնական տարածաշրջանը երկու շաբաթ Է տառապում Է տեղատարափ անձրեւներից, որոնք սաստիկ վարարումների եւ սողանքների պատճառ են դարձել: Ջրով են ծածկվել վեց նահանգներ, ըստ որում ջրի մակարդակը շատ շրջաններում հասնում Է երկու - երեք մետրի:
Համակարգող կոմիտեի տվյալներով՝ հեղեղման հետեւանքով տուժել են ավելի քան 260 հազար գյուղացիական տնտեսություններ, 52,9 հազարից ավելի բնակելի տներ ողողվել են ջրով, իսկ շուրջ 24,7 հազարը լրջորեն վնասվել են կամ լիովն քանդվել: Վարարումը նաեւ ոչնչացրել Է ավելի քան 107,5 հազար հեկտար գյուղատնտեսական հանդակներ: Շատ բնակավայերում տարերքը շաքից հանել Է Էլեկտրահաղորդման եւ կապի գծերը: Բացի դրանից, կենտրոնական տարածաշրջանի նահանգային ճանապարհներն ու ավտոմայրուղիները վնասվել են եւ ջրի տակ անցել, ինչի պատճառով մի շարք շրջաններ կտրվել են արտաքին աշխարհից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Число жертв наводнения в центре Вьетнама возросло до 105
Количество погибших в результате наводнения в ряде провинций центральной части Вьетнама возросло до 105, еще 27 человек числятся пропавшими без вести. Об этом сообщил во вторник вьетнамский Национальный координационный комитет по борьбе с последствиями стихийных бедствий.
Центральный регион в течение двух недель страдает от ливней, которые стали причиной сильного паводка и оползней. Там были затоплены шесть провинций, при этом уровень воды во многих районах достигает двух-трех метров, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По данным координационного комитета, в результате наводнения пострадали свыше 260 тыс. крестьянских хозяйств, более 52,9 тыс. жилых домов были затоплены, а около 24,7 тыс. - серьезно повреждены или полностью разрушены. Паводок также уничтожил более 107,5 тыс. гектаров сельскохозяйственных угодий. Во многих населенных пунктах стихия вывела из строя линии электропередачи и связи. Кроме того, провинциальные дороги и автомагистрали центрального региона были повреждены и затоплены, из-за чего ряд районов оказался отрезанным от внешнего мира.