Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունն արդեն մեծ տառապանքներ է կրել. Ժոզեֆ Բորելի հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Եվրոպական Միությունը ողջունում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հումանիտար զինադադար հաստատելու մասին Հայաստանի և Ադրբեջանի որոշումը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասված է Եվրոպական Միության արտաքին քաղաքական և անվտանգության հարցերով բարձր հանձնակատար Ժոզեֆ Բորելի տարածած հայտարարության մեջ:
«ԵՄ-ն ցավում է, որ խախտումները շարունակվում են և հաղորդումներ են ստացվում Լեռնային Ղարաբաղում և դրա շուրջ ռազմական գործողությունների շարունակվելու մասին: Դա ավելի շատ տառապանքների է հանգեցնում քաղաքացիական բնակչության շրջանում: Դա խորացնում է հակամարտությունը պետությունների և հասարակությունների միջև՝ ավելի բարդացնելով վերքերի բուժումը: Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունն արդեն մեծ տառապանքներ է կրել: Ընդհանուր առմամբ հակամարտությունը հանգեցրել է շատ և անընդունելի զոհերի քաղաքացիական բնակչության շրջանում»,- նշել է Բորելը՝ շեշտելով, որ ԵՄ-ն որոշիչ կերպով դատապարտում է նման հարձակումները:
Նա հավելել է, որ հեռախոսազրույցներ է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հետ և փոխանցել, որ զինադադարը պետք է լինի անքննարկելի և խստորեն պահպանվի երկու կողմերից: «Ես նաև ընդգծել եմ, որ խաղաղ բնակչության դեմ հարձակումները պետք է անհապաղ դադարեցվեն, դրանք որևէ արդարացում չունեն»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Նա հավելել է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել կողմերին և ԵԱՀԿ-ին հակամարտության երկարաժամկետ կարգավորման հասնելու հարցում:

Population in Nagorno Karabakh has already experienced excessive suffering - Josep Borrell
YEREVAN, OCTOBER 18, ARMENPRESS. The European Union welcomes the joint announcement of a humanitarian ceasefire by Armenia and Azerbaijan, ARMENPRESS reports High Representative of the European Josep Borrell said in a statement.
‘’The EU deplores that, unfortunately, violations continue, with reported fighting in and around Nagorno Karabakh. This leads to more civilian suffering. It aggravates the conflict between States and respective societies, rendering the healing of wounds even more difficult. The population in Nagorno Karabakh has already experienced excessive suffering. Overall, the conflict has led to extensive and unacceptable civilian casualties. The EU strongly condemns all such attacks irrespective of their origin.
I have just called the ministers of foreign affairs of Armenia and Azerbaijan to impress upon them that the ceasefire should be unconditional and strictly respected by the two sides. I have also underlined that attacks on civilians should stop immediately. They cannot be justified. I have reiterated that the EU remains ready to support the parties and the OSCE in a long-term solution to the conflict.