American Airlines-ը կարող Է Boeing 737 MAX -ը շահագործման վերադարձնել տարեվերջին. Bloomberg
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների American Airlines ավիաընկերությունը, որն ԱՄՆ-ում խոշորագույններից թվից Է, պլանավորում Է Boeing 737 MAX օդանավը շահագործման վերադարձնել տարեվերջին, եթե կարգավորող մարմինները համապատասխան թույլտվություն տան: Հոկտեմբերի 17-ին այդ մասին հաղորդել Է Bloomberg գործակալությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Գործակալության տվյալներով՝ ինքնաթիռի վերադարձումը շահագործման կկատարվի փուլ առ փուլ: Սկզբի համար ավիափոխադրողը պատրաստվում Է օդանավան օգտագործել միայն Մայամի – Նյու Յորք չվերթում, որը կկտարվի դեկտեմբերի 29-ից մինչեւ հունվարի 4-ն օրական մեկ անգամ: Ուղեւորները կարող են չվերթի տոմսեր ամրագրել արդեն հոկտեմբերի 24-ից: Ըստ որում նրանց վաղօրոք կտեղեկացնեն, որ թռիչքն իրականացվելու Է 737 MAX-ով: Այն որոշումը, թե կերկարաձգեվեն արդյոք թռիչքները հունվարի 4-ից հետո, կընդունվի ավելի ուշ:
Հոկտեմբերի 16-ին Եվրոպայի Ավիացիոն անվտանգության գործակալությունը Boeing 737 MAX օդանավը ճանաչել Է բավականաչափ անվտանգ մինչեւ 2020 թվականի վերջը թռիչքների վերսկսման համար: ԱՄՆ-ի Դաշնային ավիացիոն վարչությունը շարունակում Է քննել օդանավը շահագործման վերադարձնելու հարցը, որոշում կայացնելու ժամկետներն առայժմ հայտնի չեն:
2019 թվականի մարտի 10-ին Եթովպիայում կործանվեց Ethiopian Airlines ավիաընկերության Boeing 737 MAX 8-ը, զոհվեց 157 մարդ: 2018 թվականի հոկտեմբերի 29-ին Ինդոնեզիայում Lion Air ընկերության համանման մոդելի ինքնաթիռի աղետի զոհ դարձավ 189 մարդ: Boeing-ի ղեկավարությունը խոստովանել Է, որ երկու դեպքում Էլ օդանավերում կոծանվելուց առաջ խափանում Է տեղի ունեցել մանեւրայնության բնութագրերի բարելավման համակարգում (MCAS): Դրանից հետո շատ երկրներ, ներառյալ Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը եւ Եվրամիության պետությունները, անվտանգության նկատառումներով դադարեցրեցին այդ շարքի ինքնաթիռների շահագործումը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Bloomberg: American Airlines может вернуть Boeing 737 MAX в эксплуатацию в конце года
Американская авиакомпания American Airlines, входящая в число крупнейших в США, планирует вернуть лайнер Boeing 737 MAX в эксплуатацию в конце этого года, если регулирующие органы выдадут соответствующее разрешение. Об этом в воскресенье сообщило агентство Bloomberg.
По его данным, возвращение самолета в эксплуатацию будет производиться поэтапно. Для начала авиаперевозчик собирается использовать лайнер только на рейсе Майами - Нью-Йорк, который будет выполняться один раз в сутки с 29 декабря по 4 января. Пассажиры смогут забронировать билеты на рейс уже с 24 октября. При этом их будут заранее уведомлять, что полет будет осуществляться на 737 MAX. Решение о том, продлевать ли полеты после 4 января, будет принято позднее,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
16 октября Европейское агентство по авиационной безопасности признало лайнер Boeing 737 MAX достаточно безопасным для возобновления полетов до конца 2020 года. Федеральное авиационное управление (ФАУ) США продолжает рассматривать вопрос о возвращении самолета в эксплуатацию, сроки принятия решения пока неизвестны.
10 марта 2019 года в Эфиопии разбился Boeing 737 MAX 8 авиакомпании Ethiopian Airlines, погибли 157 человек. 29 октября 2018 года жертвами катастрофы самолета аналогичной модели компании Lion Air в Индонезии стали 189 человек. Руководство Boeing признало, что в обоих случаях на борту воздушных судов перед тем, как они разбились, имел место сбой в работе системы улучшения характеристик маневренности (MCAS). После этого многие страны, включая Россию, США и государства Евросоюза, по соображениям безопасности приостановили эксплуатацию самолетов этой серии.