Ադրբեջանի՝ միջազգային ահաբեկչության կենտրոն դառնալու միտումը սպառնալիք է ՀԱՊԿ-ի համար. ՀՀ ԱԳՆ-ն՝ Զասին
Ադրբեջանի՝ միջազգային ահաբեկչության կենտրոն դառնալու միտումը սպառնալիք է
ՀԱՊԿ-ի համար. ՀՀ ԱԳՆ-ն՝ Զասին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հոկտեմբերի 15-ին հեռախոսազրույց է ունեցել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, զրույցի գլխավոր թեման եղել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում Ադրբեջանի սանձազերծած լայնամասշտաբ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրադրությունը:
Զոհրաբ Մնացականյանը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը կրակի դադարեցման և այդ ռեժիմի ամրապնդման շուրջ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարների հոկտեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության կյանքի կոչմանը՝ միաժամանակ խորը մտահոգություն հայտնելով ադրբեջանական կողմի՝ սեփական պարտավորությունների չկատարման և Արցախի ողջ տարածքում խաղաղ բնակավայրերի թիրախավորման առնչությամբ։ Ադրբեջանի ագրեսիվ այս գործողությունները ուղեկցվում են միջազգային մարդասիրական և սովորույթային իրավունքի բազմաթիվ նորմերի խախտումներով՝ հերթական անգամ ընդգծելով Արցախի ժողովրդի գոյութենական անվտանգության ապահովման առաջնահերթությունը՝ իր պատմական հայրենիքում ազատ և անվտանգ ապրելու իրավունքի լիարժեք իրացման և ճանաչման միջոցով:
Նախարարն առանձնահատուկ ընդգծել է Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի սադրիչ ոտնձգությունների անթույլատրելիությունը:
Նախարար Մնացականյանը խորը մտահոգություն է արտահայտել միջազգային զինյալ ահաբեկիչներին հակամարտության գոտում տեղակայելու ճանապարհով Ադրբեջանին անվերապահորեն աջակցելու Թուրքիայի ծավալապաշտական քաղաքականության առնչությամբ, ընդգծելով, որ Ադրբեջանի՝ միջազգային ահաբեկչության կենտրոն վերածվելու անդառնալի միտումը սպառնալիք է ՀԱՊԿ պատասխանատվության տարածաշրջանի համար:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծեց, որ Հայաստանի քաղաքական ղեկավարությունը մշտապես գնահատում է ռազմական իրավիճակը և դրանից բխող քայլերը՝ նկատի ունենալով նաև ՀԱՊԿ կանոնակարգային գործընթացներ նախաձեռնելու հնարավորությունը:
Նախարարը Գլխավոր քարտուղարին հայտնեց, որ Հայաստանը շարունակելու է ստեղծված իրավիճակի և Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքների մասին մշտապես տեղեկացնել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը և դրա անդամ երկրներին:

YEREVAN, OCTOBER 16, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan held on October 15 a telephone conversation with Secretary General of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) Stanislav Zas, the MFA told Armenpress.
The main topic of the phone talk was the current situation in the Nagorno Karabakh conflict zone caused by the massive aggression of Azerbaijan.
FM Mnatsakanyan reaffirmed Armenia’s commitment to the implementation of the joint statement made by the foreign ministers of Armenia, Russia and Azerbaijan on October 10 on cessation of hostilities and strengthening of the ceasefire, at the same time expressing concern over the fact that the Azerbaijani side is not fulfilling its commitments and continues targeting the civilian settlements of Artsakh. The minister said Azerbaijani aggressive actions are accompanied by violations of international humanitarian norms, and highlighted the priority of ensuring the existential security of the people of Artsakh through the complete exercise and recognition of their right to livee freely and safely in their historic homeland.
The minister specifically emphasized the impermissibility of provocative encroachments of the Azerbaijani armed forces on the sovereign territory of Armenia.
The Armenian FM expressed deep concerns over Turkey’s expansionist policy on unconditionally supporting Azerbaijan by deploying international armed terrorists in the conflict zone, stating that Azerbaijan’s tendency to become a center of international terrorism is a threat for the CSTO responsibility region.
The minister added that Armenia’s political leadership is always assessing the military situation and the steps deriving from it, taking into account also the possibility of launching CSTO procedural processes.
FM Mnatsakanyan told the CSTO chief that Armenia will continue constantly informing the CSTO and its member states about the current situation and the consequences of the Azerbaijani aggression.