Ադրբեջանի՝ միջազգային ահաբեկչության կենտրոն դառնալու միտումը սպառնալիք է ՀԱՊԿ-ի համար. ՀՀ ԱԳՆ-ն՝ Զասին
Ադրբեջանի՝ միջազգային ահաբեկչության կենտրոն դառնալու միտումը սպառնալիք է
ՀԱՊԿ-ի համար. ՀՀ ԱԳՆ-ն՝ Զասին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հոկտեմբերի 15-ին հեռախոսազրույց է ունեցել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, զրույցի գլխավոր թեման եղել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում Ադրբեջանի սանձազերծած լայնամասշտաբ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրադրությունը:
Զոհրաբ Մնացականյանը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը կրակի դադարեցման և այդ ռեժիմի ամրապնդման շուրջ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարների հոկտեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության կյանքի կոչմանը՝ միաժամանակ խորը մտահոգություն հայտնելով ադրբեջանական կողմի՝ սեփական պարտավորությունների չկատարման և Արցախի ողջ տարածքում խաղաղ բնակավայրերի թիրախավորման առնչությամբ։ Ադրբեջանի ագրեսիվ այս գործողությունները ուղեկցվում են միջազգային մարդասիրական և սովորույթային իրավունքի բազմաթիվ նորմերի խախտումներով՝ հերթական անգամ ընդգծելով Արցախի ժողովրդի գոյութենական անվտանգության ապահովման առաջնահերթությունը՝ իր պատմական հայրենիքում ազատ և անվտանգ ապրելու իրավունքի լիարժեք իրացման և ճանաչման միջոցով:
Նախարարն առանձնահատուկ ընդգծել է Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի սադրիչ ոտնձգությունների անթույլատրելիությունը:
Նախարար Մնացականյանը խորը մտահոգություն է արտահայտել միջազգային զինյալ ահաբեկիչներին հակամարտության գոտում տեղակայելու ճանապարհով Ադրբեջանին անվերապահորեն աջակցելու Թուրքիայի ծավալապաշտական քաղաքականության առնչությամբ, ընդգծելով, որ Ադրբեջանի՝ միջազգային ահաբեկչության կենտրոն վերածվելու անդառնալի միտումը սպառնալիք է ՀԱՊԿ պատասխանատվության տարածաշրջանի համար:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծեց, որ Հայաստանի քաղաքական ղեկավարությունը մշտապես գնահատում է ռազմական իրավիճակը և դրանից բխող քայլերը՝ նկատի ունենալով նաև ՀԱՊԿ կանոնակարգային գործընթացներ նախաձեռնելու հնարավորությունը:
Նախարարը Գլխավոր քարտուղարին հայտնեց, որ Հայաստանը շարունակելու է ստեղծված իրավիճակի և Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքների մասին մշտապես տեղեկացնել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը և դրա անդամ երկրներին:

Тенденция Азербайджана стать центром международного терроризма - угроза для ОДКБ: МИД Армении
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 15 октября провел телефонный разговор с генеральным секретарем ОДКБ Станиславом Засем.
Как сообщили «Арменпресс» в департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, главной темой разговора была ситуация, сложившаяся в результате широкомасштабной агрессии Азербайджана в зоне нагорно-карабахского конфликта.
Зограб Мнацаканян подтвердил приверженность Армении к реализации совместного заявления глав МИД Армении, Азербайджана и России о прекращении огня и укреплении этого режима, сделанного 10 октября, одновременно выразив глубокую озабоченность невыполнением азербайджанской стороной своих обязательств и нанесением ударов по мирным населенным пунктам по всей территории Арцаха. Эти агрессивные действия Азербайджана сопровождаются нарушениями многочисленных норм международного гуманитарного и обычного права, в очередной раз, подчеркивая приоритетность обеспечения существования народа Арцаха посредством полноценной реализации и признания права на свободную и безопасную жизнь на своей исторической родине.
Министр особо подчеркнул недопустимость провокационных посягательств азербайджанских вооруженных сил и на суверенную территорию Республики Армения.
Министр Мнацаканян выразил глубокую озабоченность в связи с политикой безоговорочного содействия Турции Азербайджану путем размещения в зоне конфликта международных террористов, подчеркнув, что неуклонная тенденция Азербайджана к превращению в центр международного терроризма является угрозой для региона ответственности ОДКБ.
Глава внешнеполитического ведомства Армении подчеркнул, что политическое руководство Армении оценивает военную ситуацию и вытекающие из нее шаги, подразумевая также и возможность инициирования регламентных процессов ОДКБ.
Министр сообщил генеральному секретарю, что Армения продолжит постоянно информировать Организацию Договора коллективной безопасности и страны-члены организации о сложившейся ситуации и последствиях агрессии Азербайджана.