Մադուրոն հայտարարել Է գաղութարարների պատվին անվանված փողոցները վերանվանելու մտադրության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն հայտարարել Է այդ երկրի տարածքում գտնվող բոլոր փողոցները եւ մյուս հասարակական տարածությունները վերանվանելու մտադրության մասին, որոնք անվանված են ի պատիվ Հյուսիսային եւ Հարավային Ամերիկայի գաղութարարների, ներառյալ իսպանացի կոնկիստադորների պատվին: «Ես համաձայնվեցի առաջարկությանը (…) աստիճանաբար, կազմակերպված եւ կարգապահորեն սկսելու հասարակական տարածությունների ապագաղութացման գործընթացը, որոնք կրում են գաղութարարների անունները: Մենք կվերականգնենք մեր բնիկ ժողովուրդների իրավունքները»,- հոկտեմբերի 13-ին գրել Է պետության ղեկավարը Twitter-ում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ավելի վաղ ելույթ ունենալով պետական հեռուստատեսության եթերում՝ Մադուրոն պարզաբանել Է, որ առաջիններից մեկն իր անվանումը կփոխի Կարակասում Ֆրանսիսկո Ֆախարդոյի խճուղին՝ Վենեսուելայի մայրաքաղաքի գլխավոր մայրուղիներից մեկը: «Դա (խճուղուին գաղութարար Ֆրանսիսկո Ֆախարդոյի անունով կոչելը – ծանոթ. խմբ.) խայտառակություն Է, դա վիրավորանք Է մեր ժողովուրդների համար: Դա նույն բանն Է, եթե Եվրոպայի որեւիցե երկրում խճուղին անվաներին Հիտլերի պատվին: Հենց այդպես, ես չեմ չափազանցնում»,- հայտարարել Է Վենեսուելայի ղեկավարը:
Ինչպես պարզաբանել Է պետության ղեկավարը, վերանվանումից հետո խճուղին կկոչվի Մեծ առաջնորդ Գուայկայպուրո: Ապագաղութացման գործընթացի անցկացման՝ Մադուրոյի նախաձեռնությունը նվիրված Է Ամերիկայի հայտնագործման հերթական տարեդարձին: Այդ իրադարձության պաշտոնական օրը համարվում Է 1492 թվականի հոկտեմբերի 12-ը, երբ ծովագնաց Քրիստափոր Կոլումբոսի գլխավորած իսպանական արշավախումբը, որոնելով դեպի Հնդկաստան ամենակարճ ճանապարհը, հասավ Սան Սալվադոր կղզի, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Мадуро заявил о намерении переименовать в Венесуэле улицы, названные в честь колонизаторов
Президент Венесуэлы Николас Мадуро объявил о намерении переименовать все расположенные на территории этой страны улицы и другие общественные пространства, названные в честь колонизаторов Северной и Южной Америки, включая испанских конкистадоров.
"Я согласился с предложением  постепенно, организованно и дисциплинированно начать процесс деколонизации общественных пространств, которые носят имена колонизаторов. Мы восстановим права наших коренных народов!" - написал глава государства во вторник в Twitter.
Выступая ранее в эфире государственного телевидения, Мадуро пояснил, что одним из первых свое название сменит шоссе Франсиско Фахардо в Каракасе - одна из главных магистралей венесуэльской столицы. "Это (присвоение шоссе имени колонизатора Франсиско Фахардо - прим. ТАСС) позор, это оскорбление для наших народов. Это то же самое, как если бы в какой-нибудь стране Европы шоссе назвали бы в честь Гитлера. Именно так, я не преувеличиваю", - заявил венесуэльский лидер,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как пояснил глава государства, после переименования шоссе будет называться Великий вождь Гуайкайпуро. Инициатива Мадуро о проведении процесса деколонизации приурочена к очередной годовщине открытия Америки. Официальной датой этого события считается 12 октября 1492 года, когда мореплаватель Христофор Колумб во главе испанской экспедиции в поиске кратчайшего морского пути в Индию достиг острова Сан-Сальвадор.