ՄԽ համանախագահներն աշխատում են կողմերի հետ կրակի դադարեցման հստակ պարամետրերը համաձայնեցնելու շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (Իգոր Պոպով-ՌԴ, Ստեֆան Վիսկոնտի-Ֆրանսիա, Էնդրյու Շոֆեր-ԱՄՆ) հայտարարություն են տարածել, որով ողջունել են Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարների համատեղ հայտարարությունը մարդասիրական նպատակներով կրակի դադարեցման վերաբերյալ և կողմերին կոչ են արել ամբողջությամբ կատարել իրենց ստանձնած պարտավորությունները:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հայտարարության մեջ նշվում է, որ համանախագահները և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի հետ ակտիվ քննարկում են զոհվածների մարմինների և պահվող անձանց փոխանակման պայմանները և լոգիստիկան: Համանախագահները կողմերին կոչ են արել անհապաղ տրամադրել անվտանգության և նյութա-տեխնիկական ապահովման անհրաժեշտ երաշխիքներ:
Համանախագահները շարունակում են ակտիվ փոխգործակցությունը կողմերի հետ՝ կրակի դադարեցման հստակ պարամետրերը համաձայնեցնելու և համաձայնեցված սկզբունքների և ձևաչափի հիման վրա կարգավորման հասնելու շուրջ ինտենսիվ բանակցություններն ավարտին հասցնելու նրանց ջանքերին նպաստելու համար:

OSCE MG Co-chairs work with sides to reach agreement on concrete parameters of the ceasefire
YEREVAN, OCTOBER 10, ARMENPRESS. The Minsk Group Co-Chairs (Igor Popov of the Russian Federation, Stéphane Visconti of France, and Andrew Schofer of the United States of America) welcome the joint announcement by Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov, Armenian Foreign Minister Zorab Mnatsakanyan, and Russian Foreign Minister Sergey Lavrov on a humanitarian ceasefire and call on the sides to execute their commitments in full, ARMENPRESS was informed from the website of the OSCE.
The Co-Chairs and the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Andrzej Kasprzyk, are in intensive discussions with the International Committee of the Red Cross on the modalities and logistics of the return of remains and detainees as soon as possible.  We call on the sides to provide all the necessary security and logistical assurances on an urgent basis.
The Co-Chairs remain actively engaged with the parties to facilitate their efforts to reach agreement on concrete parameters of the ceasefire and to conclude intensive substantive negotiations to reach a settlement on the basis of the agreed upon principles and format.