Պուտինը Սի Ծինպինին շնորհավորել է Չինաստանի կազմավորման տարեդարձի առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կազմավորման 71-րդ տարեդարձի առթիվ շնորհավորական հեռագիր Է ուղարկել ՉԺՀ-ի նախագահ Սի Ծինպինին՝ նշելով Պեկինի ծանրակշիռ դերը միջազգային գործերում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը:
«Վլադիմիր Պուտինն ընդգծել , որ Չինաստանը վստահորեն շարժվում Է սոցիալ-տնտեսական եւ գիտատեխնիկական զարգացման ուղիով, իրավամբ մեծ հեղինակություն Է վայելում համաշխարհային ասպարեզում, ծանրակշիռ կառուցողական դեր Է խաղում միջազգային գործերում»,-ասվում Է հաղորդագրության մեջ:
Պուտինը նշել Է, որ Ռուսաստանը մեծ նշանակություն Է տալիս ՉԺՀ-ի հետ գործընկերությանը եւ ռազմավարական փոխգործակցությանը, նպատակամիտված Է երկկողմ երկխոսության հետագա աճին եւ տարբեր ոլորտներում բեղմնավոր համագործակցությանը: Նաեւ Պուտինը նշել Է, որ Ռուսաստանի նպատակն Է՝ ջանքերը կոորդինացնել տարածաշրջանային եւ գլոբալ անվտանգության մարտահրավերներին, այդ թվում՝ կորոնավիրուսային վարակի համավարակին դիմակայելու գործում: «Դա, անկասկած, համապասխանում Է ռուս եւ չինացի ժողովուրդների արմատական շահերին, ընթանում Է ամբողջ աշխարհում անվտանգության եւ կայունության ամրապնդման հունով»,-ընդգծել Է նախագահը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Путин поздравил Си Цзиньпина с годовщиной образования Китая
Президент России Владимир Путин направил поздравительную телеграмму председателю КНР Си Цзиньпину по случаю 71-й годовщины образования Китайской Народной Республики, отметив весомую роль Пекина в международных делах. Как передает Арменпресс, об этом сообщает пресс-служба Кремля.
"Владимир Путин подчеркнул, что Китай уверенно движется по пути социально-экономического и научно-технического развития, по праву пользуется высоким авторитетом на мировой арене, играет весомую конструктивную роль в международных делах", - говорится в сообщении.
Путин отметил, что Россия придает большое значение партнерству и стратегическому взаимодействию с КНР, нацелена на дальнейшее наращивание двустороннего диалога и плодотворного сотрудничества в различных сферах. Также Путин отметил, что Россия нацелена на координацию усилий в противодействии вызовам региональной и глобальной безопасности – в том числе пандемии коронавирусной инфекции.
"Это, несомненно, отвечает коренным интересам российского и китайского народов, идет в русле упрочения безопасности и стабильности во всем мире", – подчеркнул президент.