Մակրոնն արտասանել Է ամենաերկարատեւ ճառը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի բարձր մակարդակի շաբաթում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի ճառը դարձել Է ամենաերկարատեւը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 75-րդ նստաշրջանի՝ սեպտեմբերի 29-ին ավարտված համաքաղաքական քննարկումներում: ՏԱՍՍ-ի տվյալների համաձայն՝ Ֆրանսիայի ղեկավարի՝ աշխարհին հղած ուղերձը տեւել Է 48 րոպե, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Մակրոնն արծարծել Է միջազգային քաղաքականության՝ գործնականում բոլոր թեմաները՝ կորոնավիրուսի համավարակից մինչեւ Ալեքսեյ Նավալնիի հետ կապված միջադեպը: Նա մանրամասնորեն շարադրելՖրանսիայի դիրքորոշումն Իրանի, ԿԺԴՀ-ի, Սիրիայի, Լիբիայի, Լիբանանի եւ Բելառուսի շուրջն, ինչպես նաեւ ուշադրություն Է նվիրել Եվրոպայի անվտանգության նոր հայեցակարգին: Ամենակարճատեւ վեցրոպեանոց ելույթները պատկանել են Հունգարիայի եւ Մոնղոլիայի ներկայացուցիչներին: Այս տարի անսպասելիորեն հակիճ Է եղել նաեւ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը, որը խոսել Է ութ րոպեից փոքր-ինչ պակաս:
Կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով կառավարությունների ղեկավարները չկարողացան անձամբ ժամանել Նյու Յորք, իսկ նրանց հայտարարությունները ներկայացվեցին տեսաձեւաչափով: Ավանդաբար ՄԱԿ-ի քարտուղարությունը համաժողովի մասնակիցներին խորհուրդ Է տալիս իրենց ճառը սահմանափակել 15 րոպեով, սակայն գործնականում շատ հռետորներ խախտում են այդ կանոնը: Այս տարի այն նկատի չառնելն ավելի դյուրին Էր, քան սովորաբար. չԷ որ ղեկավարները չեն բարձրացել Գլավոր ասամբեայի ամբիոն, որտեղ 15 րոպեն լրանալուց հետո հռետորի առջեւ կարմիր լամպ Է վառվում: Վերջին տարիներին առանձնապես երկարատեւ ելույթներով աչքի են ընկել Պաղեստինի, Վենեսուելայի եւ Պակիստանի ղեկավարներ Մահմուդ Աբասը, Նիկոլաս Մադուրոն եւ Իմրան Խանը: Իսկ ելույթի տեւողության ռեկորդը պատականում Է Կուբայական հեղափոխության առաջնորդ Ֆիդել Կաստրոյին, որը 1960 թվականին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի ամբիոնից խոսել Է 4 ժամ 29 րոպե: Նույն թվականին ԽՄԿԿ Կենտկոմի առաջին քարտուղար Նիկիտա Խրուշչովն «աշխարհի խորհրդարանում» խոսել Է 140 րոպե:

Макрон произнес самую длинную речь на неделе высокого уровня Генассамблеи ООН
Речь президента Франции Эмманюэля Макрона стала самой долгой на завершившихся во вторник общеполитических дебатах 75-й сессии Генассамблеи ООН. Согласно данным ТАСС, обращение к миру французского лидера длилось 48 минут.
Макрон затронул практически все темы международной политики, от пандемии коронавируса до инцидента с Алексеем Навальным. Он подробно изложил позицию Франции по ситуации в Иране, КНДР, Сирии, Ливии, Ливане и Белоруссии, а также уделил внимание новой концепции безопасности Европы,сообщает Арменпресссо ссылкой на Тасс.
Самые короткие шестиминутные выступления принадлежали представителям Венгрии и Монголии. Неожиданно кратким в этом году был и президент США Дональд Трамп, говоривший чуть менее восьми минут.
Из-за пандемии коронавируса лидеры и главы правительств не смогли приехать в Нью-Йорк лично, а их заявления были представлены в видеоформате. Традиционно секретариат ООН рекомендует участникам форума ограничить свою речь 15 минутами, однако на практике многие ораторы нарушают это правило. В этом году пренебречь им было еще легче, чем обычно: ведь лидеры не поднимались на трибуну Генассамблеи, где по истечении 15 минут перед оратором загорается красная лампочка.
В последние годы особо длинными выступлениями отличались лидеры Палестины Махмуд Аббас, Венесуэлы Николас Мадуро и Пакистана Имран Хан. Рекорд же по продолжительности выступления принадлежит лидеру Кубинской революции Фиделю Кастро, который в 1960 году говорил с трибуны Генассамблеи ООН 4 часа 29 минут. В том же году первый секретарь ЦК КПСС Никита Хрущев выступал в "парламенте мира" в течение 140 минут.