Հայաստանը դառնում է նախընտրելի ուղղություն ճապոնացիների համար.ՀՀ դեսպանի հոդվածը The Japan Times-ում
Հայաստանը դառնում է նախընտրելի ուղղություն ճապոնացիների համար.ՀՀ դեսպանի
հոդվածը The Japan Times-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Անկախության օրվա առթիվ ճապոնական The Japan Times պարբերականում լույս է տեսել Ճապոնիայում ՀՀ դեսպան Հրանտ Պողոսյանի հոդվածը՝ նվիրված հայ-ճապոնական հարաբերություններին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հոդվածում դեսպանը նշել է, որ Ճապոնիան առաջին երկրներից էր, որ ճանաչել է Հայաստանի անկախությունը, իսկ 1992 թվականի սեպտեմբերի 7-ին երկու երկրների միջև հաստատվել են դիվանագիտական հարաբերություններ:
«Նախորդ 28 տարիների ընթացքում Հայաստանի և Ճապոնիայի միջև բարեկամական հարաբերություններում շատ դրական զարգացումներ են տեղի ունեցել, որոնց շարքում երկու երկրների մայրաքաղաքներում դեսպանությունների հիմնումն է:
Մեր երկկողմ հարաբերությունները կարևորվել են տարբեր փոխայցելություններով: Վերջերս տեղի ունեցած երկու բարձրաստիճան այցերը՝ Ճապոնիայի արտգործնախարար Տարո Կոնոյի այցը Հայաստան 2018 թվականի սեպտեմբերին և նախորդ տարի նախագահ Արմեն Սարգսյանի այցը կայսեր գահակալման արարողությանը, մեծապես նպաստել են մեր երկու ժողովուրդների միջև երկկողմ հարաբերությունների խորացմանը»,- նշել է դեսպան Հրանտ Պողոսյանը:
Նա իբրև հայ-ճապոնական համագործակցության մեծ ներուժ ունեցող ոլորտներ է առանձնացրել առևտուրը, բարձր տեխնոլոգիաները, հանքարդյունաբերությունը, գյուղատնտեսությունը, զբոսաշրջությունը, տեղեկատվական և հաղորդակցման տեխնոլոգիաները: Դեսպանն ուրախությամբ փաստել է, որ պատմական ու մշակութային ժառանգության, գեղեցիկ բնության, էկոլոգիապես մաքուր և համեղ սննդի, ինչպես նաև ժողովրդի ջերմ հյուրընկալության շնորհիվ Հայաստանը դարձել է նախընտրելի ուղղություն ավելի ու ավելի մեծ թվով ճապոնացիների համար
The Japan Times-ը Ճապոնիայի ամենահին և ամենաշատ տպաքանակն ունեցող անգլիալեզու պարբերականն է, որը լույս է տեսնում 1897 թվականից:

Armenia becomes preferable destination for Japanese people: Ambassador tells The Japan Times
YEREVAN, SEPTEMBER 25, ARMENPRESS. On the occasion of the Independence Day of Armenia, the article of Armenian Ambassador to Japan Hrant Poghosyan about the Armenian-Japanese relations has been published at The Japan Times.
In the article the Ambassador says Japan is one of the first countries that recognized Armenia’s Independence, and on September 7, 1992, the two countries have established diplomatic relations.
“Over the past 28 years many positive developments have taken place in the friendly relations between Armenia and Japan, among which is the establishment of embassies in the capitals of the two countries.
Our bilateral relations have been strengthened by various mutual visits. The recent two high-level visits – the Japanese Foreign Minister’s visit to Armenia in September 2018 and the Armenian President’s visit to Japan last year greatly contributed to the deepening of the bilateral ties between the two peoples”, the Armenian Ambassador said.
He highlighted trade, high technologies, mining industry, agriculture, tourism, information and communication technologies as spheres with a great cooperation potential. The Ambassador also praised the fact that Armenia, thanks to its rich historical and cultural heritage, amazing nature, ecologically clean and tasty food, as well as warm welcome of the people, has become a preferable destination for many Japanese people.